Законодавство
Звільнення від оплати комунальних послуг у разі пошкодження чи руйнування житла

Верховна Рада прийняла за основу проект Закону щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги та облік збитків у зв’язку з пошкодженням або знищенням об’єктів нерухомого майна № 13155.
Серед іншого, новим пунктом розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» пропонується визначити, що у період дії воєнного стану та протягом одного року після його припинення або скасування, у разі пошкодження/знищення об’єкта нерухомого майна, розташованого у багатоквартирному будинку (квартири, вбудованого, прибудованого чи вбудовано-прибудованого житлового та/або нежитлового приміщення, гаражного боксу, машиномісця), чи окремих частин спільного майна багатоквартирного будинку, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке знаходиться на прибудинковій території, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, що унеможливлює подальшу експлуатацію чи користування (використання за призначенням, проживання, тощо) такого об’єкту споживачем житлово-комунальних послуг, та/або створює загрозу життю і здоров’ю людей, нарахування плати за житлово-комунальні послуги здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених нижче.
Виконавчий орган сільської, селищної або міської ради (військова адміністрація населеного пункту у разі її утворення) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, здійснює обстеження об’єктів, зазначених вище, після їх пошкодження/знищення та після завершення їх відновлення і про результати обстежень повідомляє податковий орган за місцем розташування пошкодженого/знищеного об’єкта нерухомого майна, виконавців комунальних послуг, управителів багатоквартирних будинків, житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
У повідомленні обов’язково має міститися така інформація:
– факт та дата пошкодження/знищення нерухомого майна, що унеможливлює його експлуатацію чи користування (використання за призначенням, проживання, тощо) та/або створює загрозу життю і здоров’ю людей;
– факт та дата завершення відновлення (ремонту) об’єкта нерухомого майна, та дата з якої таке майно може безпечно використовуватися за призначенням.
Такі повідомлення є підставою для:
– зупинення/поновлення нарахування плати за комунальні послуги та абонентське обслуговування;
– зупинення/поновлення нарахування або перерахунку/коригування плати за житлову послугу за рішенням зборів співвласників;
– зупинення нарахування плати за житлово-комунальні послуги особам, майно яких знищено і не підлягає відновленню;
– зупинення нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на підставі пп. «ґ» пп. 266.2.2 п. 266.2. ст. 266 Податкового кодексу України до прийняття відповідних рішень про встановлення податкових пільг із сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб, прийнятих на підставі рішення органів, зазначених у ч. 3 ст. 33 Кодексу цивільного захисту України (крім керівників суб’єктів господарювання), про обов’язкову евакуацію населення, інформація про які надається відповідно до п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.
Починаючи з дати пошкодження/знищення майна, зазначеної в акті комісійного обстеження:
– у випадку визнання за результатами обстежень майна, яке належить споживачу таким, що не підлягає відновленню (є знищеним), зупиняється нарахування плати за житлово-комунальні послуги у порядку, визначеному законом;
– у випадку визнання майна пошкодженим або таким, що не підлягає подальшій експлуатації (використання за призначенням, проживання, тощо) чи його експлуатація створює загрозу життю і здоров’ю людей, в тому числі внаслідок пошкодження окремих частин спільного майна багатоквартирного будинку, плата за комунальні послуги не нараховується протягом усього періоду його відновлення (ремонту) або відновлення (ремонту) місць загального користування, необхідного для забезпечення доступу до об’єкта нерухомого майна та його подальшої експлуатації.
Нарахування плати за комунальні послуги відновлюються та перерахунок/коригування плати за житлову послугу здійснюється з дати, зазначеної у повідомленні, яке надсилається за результатами обстеження майна після його відновлення та затвердження висновку про можливість безпечного користування об’єктом нерухомого майна, його відповідність санітарним та технічним вимогам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.