В Україні
Злочини рф у Криму: Україна може запросити компенсацію
Недавнє рішення Європейського суд з прав людини щодо росії – перше рішення у міждержавній справі України в цьому суді, до того ж, позитивне для нас. Після цього Україна повинна визначити суму збитків, зокрема від захоплення рф приватної власності в Криму. Компенсацію зможе отримати держава, яка потім розподілить кошти серед постраждалих.
Читайте також: У ЄС новий Шенгенський кодекс
Суд визнав систематичні порушення росією прав людини на тимчасово окупованій території АРК та в місті Севастополь у період із 2014 року. Йдеться про порушення низки статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме: право на життя; заборона катування; право на свободу та особисту недоторканість; право на справедливий суд; право на повагу до приватного і сімейного життя; свобода думки, совісті і релігії; свобода вираження поглядів; свобода зібрань та об’єднання; заборона дискримінації та інших.
Уточнимо, позов, за яким ЄСПЛ ухвалив дане рішення, Україна подала ще в 2014 році. Про це міністр юстиції Денис Малюська сказав в ефірі телемарафону. «Десять років пройшло – для Європейського суду з прав людини це вкрай швидкий термін. Але ми вперше отримали рішення по суті, і не просто отримали перше рішення важливо те, що воно неймовірно позитивне», – сказав міністр. Зазначив посадовець і те, що оголошення рішення по справі зайняло пів години, оскільки перелік порушень, встановлених судом, був надзвичайно великим. «Суд визнав доведеними, підтвердив рішенням, цілу низку порушень прав людини на території Криму, допущених російською федерацією. Це – обшуки, затримання, й утиски релігійних діячів, як і затримання активістів, журналістів, незабезпечення судового захисту, обмеження свободи пересування, незаконні обвинувачення та арешти, утиски неросійських, зокрема українських і кримськотатарських медіа», – додав міністр юстиції.
Читайте також: За майже два з половиною роки в росії відкрилося 16 533 компанії з іноземними учасниками
Щодо власне заяви України, то вона охоплює епізоди злочинів, вчинених з лютого 2014 по вересень 2022 року. Після виходу росії з Європейської конвенції з прав людини вересень 2022-го є кінцевим терміном періоду, порушення протягом якого може розглядати ЄСПЛ. Злочини росії після цього часу цей суд розглядати вже не може.
Джерело: Юридичний вісник України