Законодавство
Зменшено кількість документів для отримання компенсації військовими за піднайом житла
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, розвідувальних органів, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони та військовослужбовцям, відрядженим до Міністерства освіти і науки, Державного космічного агентства, за піднайом (найом) ними житлових приміщень» від 3 вересня 2024 р. № 1019.
Змінами до п. 2, 4, 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 450, зокрема уточнено, що якщо особа одночасно має право на отримання грошової компенсації, передбаченої цим Порядком, та інших компенсаційних виплат, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється лише за однією з підстав за її вибором.
Грошова компенсація виплачується починаючи з дня реєстрації поданого в установленому порядку рапорту військовослужбовця (незалежно від тривалості розгляду такого рапорту, перевірки інформації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім’ї на праві власності, перевірки житлових умов).
Для отримання грошової компенсації військовослужбовці разом з рапортом подають такі документи:
Читайте також: Зменшено кількість паперових документів, необхідних для надання соцдопомоги та виплат
– копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України військовослужбовця та членів його сім’ї;
– копії документів, що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) військовослужбовця та членів його сім’ї;
– інформацію (витяг, інформаційну довідку) з бюро технічної інвентаризації про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім’ї на праві власності у населеному пункті за поточним місцем проходження військової служби;
– копії свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану (про шлюб, розірвання шлюбу, про народження тощо), інших документів, що підтверджують родинні стосунки;
– належним чином завірену копію довідки про забезпечення житлом з попереднього місця проходження військової служби, видану квартирно-експлуатаційним органом (службою) Міноборони, Національної гвардії, відповідним підрозділом СБУ, розвідувальних органів, Держприкордонслужби, Держспецзв’язку, Держспецтрансслужби, МОН, ДКА, Управління державної охорони (крім осіб, які прибули з тимчасово окупованої території України та населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження);
– акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації, складений відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473, та/або відомості з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації (для осіб, житло яких зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії російської федерації).
Читайте також: Виплати допомоги на проживання переселенцям продовжуються на 6 місяців автоматично
Під час розгляду поданого рапорту перевіряються відомості про нерухоме майно, яке належить військовослужбовцю та членам його сім’ї на праві власності. Міноборони, МВС, МОН, СБУ, розвідувальні органи, Адміністрація Держприкордонслужби, Адміністрація Держспецзв’язку, ДКА та Управління державної охорони організовують забезпечення командирів (начальників) військових частин (підрозділів, органів, закладів, установ), які належать до сфери їх управління, відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Під час розгляду поданого рапорту перевіряються житлові умови військовослужбовця та членів його сім’ї. Перевірка житлових умов здійснюється житловою комісією військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи), про що складається довідка (акт), що подається житловою комісією безпосередньо командиру (начальнику) військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи). Форма довідки (акта) про перевірку житлових умов визначається Міноборони, МВС, МОН, СБУ, розвідувальними органами, Адміністрацією Держспецзв’язку, ДКА та Управлінням державної охорони.
Організація перевірки житлових умов покладається на командира (начальника) військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи).
У разі коли внаслідок одержання командиром (начальником) військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи), який прийняв рішення про виплату грошової компенсації, відомостей щодо подання військовослужбовцем недостовірної інформації (приховування інформації), що вплинуло на право отримання грошової компенсації та/або визначення її розміру (повідомлення, підтвердних документів тощо), виявлено обставини, передбачені п. 6 цього Порядку, виплата грошової компенсації припиняється, а сума, отримана після виникнення зазначених обставин, відшкодовується таким військовослужбовцем.
Якщо протягом одного місяця з дня виявлення командиром (начальником) військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи) обставин, передбачених п. 6 цього Порядку, військовослужбовцем не відшкодовано отриману суму грошової компенсації, відшкодування здійснюється шляхом стягнення коштів з військовослужбовця у судовому порядку відповідно до вимог законодавства.
Внесено зміни й до п. 6, 7 цього Порядку.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.