Законодавство
Доступ до інклюзивної освіти від дитсадочка до технікуму
Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 6 вересня 2018 р. № 2541-VIII.
Зміненим завданням Закону «Про професійно-технічну освіту» у ст. 2 визначено забезпечення не лише громадянам України, іноземцям чи особам без громадянства права на здобуття професійно-технічної освіти, а й особам з особливими освітніми потребами.
Уводиться такий термін як «інклюзивне професійне (професійно-технічне) навчання», що являє собою систему гарантованих державою освітніх послуг зі здобуття професії або професійних навичок такими особами.
Професійно-технічна освіта забезпечуватиметься центрах професійної освіти безоплатно у межах не лише державного ай регіонального замовлення.
У ст. 9 Закону до повноважень державних адміністрацій у галузі управління професійно-технічною освітою віднесли, зокрема, і забезпечення навчання, професійної підготовки або перепідготовки осіб з особливими освітніми потребами.
Статтю 12 доповнено ч. 2, якою дозволено закладами професійної (професійно-технічної) освіти створювати у своєму складі інклюзивні групи для навчання таких осіб.
Прийом осіб, яким не протипоказане навчання за обраним ними напрямом, у разі складення вступних іспитів, здійснюється поза конкурсом (ч. 3 ст. 14).
Відповідно додано вказівку, що споруди, приміщення закладу освіти мають відповідати вимогам доступності за державними будівельними нормами і стандартами, у тому числі для осіб з особливими потребами.
До речі, на нашому сайті ви знайдете опис оновлених будівельні норми щодо проектування шкільних навчальних закладів
За положеннями нової ч. 3 ст. 37, особи з особливими освітніми потребами, які потребують підвезення до закладу освіти і у зворотному напрямку, забезпечуються таким підвезенням за рахунок коштів місцевих бюджетів, у тому числі із забезпеченням доступності відповідного транспорту для осіб із порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення.
Відповідні зміни внесено до Закону «Про загальну середню освіту».
Дітям з особливими освітніми потребами буде забезпечено право на навчання за допомогою найбільш прийнятних для таких осіб методів і способів спілкування, зокрема, навчання жестовою мовою та рельєфно-крапковим шрифтом (шрифтом Брайля).
Звичайно не обійдеться без доповнення і цього Закону аналогічними положеннями про права на інклюзивне навчання.
Так, новою ч. 5 ст. 16 встановлено тривалість корекційно-розвиткових занять для дітей, які навчатимуться в інклюзивних класах, що становитиме: групове заняття – 35-40 хвилин, індивідуальне – 20-25 хвилин.
Доступна і безоплатна дошкільна освіта забезпечуватиметься дітям з особливими освітніми потребами в державних і комунальних закладах дошкільної освіти. Відповідні зміни внесено до Закону України «Про дошкільну освіту».
You must be logged in to post a comment Login