Connect with us

Думка експерта

Головна зброя війни: наркобізнес як вбивця української нації

Опубліковано

Назва цієї статті говорить сама за себе – залишається непоміченою ще одна найстрашніша зброя проти знищення генофонду України – наркобізнес, у всіх його проявах і різноманітності категорій учасників. Для її написання доктором юридичних наук Оленою БУСОЛ використовувалися низка відео-інтерв’ю з лікарями-психіатрами, наркологами з різних країн, колишніми наркозалежними особами, статистика правоохоронних органів, статті у відомих виданнях США та країн Європи.

Заціпеніння і манія

Наркоманія (від греч. narke – заціпеніння і манія) – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків, що викликає в малих дозах ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон. Систематичне вживання наркотиків, як правило, викликає потребу у збільшенні їх дози. При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація. Стан наркоманії характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної та фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.

Читайте також: Перелік хімічних речовин подвійного використання вестимуть в е-формі

Серед психологічної залежності відмічають ігроманію, наркоманію, токсикоманію, тютюнопаління, зловживання ліками, енергетичними напоями, алкоголем.

За оцінками ООН, число осіб, які вживають наркотики, складає не менше 185 млн. осіб (тобто 3% всього населення планети або близько 12% населення у віці від 15 до 30 років). Наслідки наркозалежності для демографічних показників стають все більш загрозливими з кожним днем. Щорічно в світі в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей. Наркоманія знаходиться на шостому місці в списку найбільш поширених причин смерті осіб віком 15–49 років. Поширення наркотиків серед неповнолітніх викликає особливу тривогу: 60% хлопчиків-підлітків та 20% дівчаток у віці 14–17 років, так чи інакше пробували цю отруту.

Розкриємо страшні цифри, з якими дехто не ознайомлений, а дехто не замислювався в контексті проектування наслідків такої залежності на своїх близьких, адже залежні люди, як правило, добре приховують свої згубні звички та іншу сторону свого способу життя. І буває, що тільки смерть члена родини розкриває родичам очі на те, що насправді відбувалося в його житті, та які сліпі вони були, проживаючи поряд.

Лише 2 відсотки наркозалежних виліковуються

Так, дійсно, тільки 2% наркозалежних виліковуються, а 98% – гинуть. Термін життя наркомана, який систематично вживає наркотики, становить не більше 5 років. Наркомани у 89% випадків заражені гепатитом, у 80% випадків – ВІЛ, 54% – венеричними захворюваннями. Наркоманія призводить до тотального ураження особистості, до того ж, у переважній більшості випадків, супроводжується ускладненнями з боку фізичного здоров’я. Фахівці, що займаються лікуванням наркоманії, називають її «біопсихосоціодуховним розладом». Це означає, що людина, яка вживає наркотики, поступово втрачає самоповагу, знищує свої кращі моральні якості, стає психічно не цілком нормальною, втрачає друзів, потім сім’ю, не може набути професію або втрачає ту, якою раніше володіла, втягується в злочинне середовище, приносить безодню нещасть собі й оточуючим і, нарешті, повільно та назавжди руйнує своє тіло (І знову про наркотики).

Померти через змову медперсоналу з похоронними конторами

Окрім державних лікарень, їх керівники та медичний персонал зазвичай мають у власності або працюють у приватних клініках. При цьому нерідко використовується майно та обладнання державних лікарень. Ті пацієнти, які не хочуть стояти в черзі, можуть бути прийняті в тому ж місці й тим же самим лікарем, але за окрему оплату.

Оплата й друга робота в приватній клініці є законними, ці доходи оподатковуються. Проте більшість із таких закладів працюють непрозоро. Ще одним способом отримання незаконних доходів для медперсоналу є таємні домовленості з похоронними конторами щодо інформації про те, хто і де помер. Наприклад, ряд лікарів у Польщі потрапили під слідство за підозрою в тому, що не надали хворим допомоги, сприяючи тому, щоб помираючий «потрапив під крило» потрібної похоронної контори.

Читайте також: Наркотичні та психотропні речовини у формі ліків можна перевозити без охорони, але з умовою

В Україні є випадки, коли лікар медичної клініки виписує пацієнту препарати, які відносяться до наркотичних або викликають сильне звикання, непереборну залежність та в неадекватно захворюванню великих дозах, заздалегідь знаючи, до якого фатального фіналу це призведе пацієнта. Такі препарати лікарі за їх визнанням, навіть за наявності відповідного захворювання, вони ніколи б не прописали собі або своїм близьким.

Виїзджаючи до наркозалежного для проведення йому детоксикацї на дому, так звані «чорні» медсестри навмисно вводять пацієнту препарати, які згодом викликають сильну залежність. І якщо пацієнт щедро сплачує за надані «послуги», такі маніпуляції стають вельми бажаними для «медсестер». У підсумку, коли пацієнт вже не може впораться із залежністю й близький до загибелі, «медсестри» «здають» клієнта до похоронної контори (за попередньою домовленістю та певну грошову винагороду) – вводять йому останню смертельну ін’єкцію та повідомляють ритуальну службу про те, що є небіжчик. Довести, що медсестра таємно обслуговувала певного пацієнта вдома, дуже складно, адже клієнт і навіть його родичі роблять усе, щоб приховати такі факти. Іноді перед будинком покійного опиняються декілька конкуруючих похоронних контор, телефони яких так само здають працівники моргів.

«Чорні» медсестри

У 2017 р. правоохоронці в Києві затримали старшу медсестру територіального медичного об’єднання «Психіатрія» за підозрою в незаконному зберіганні та збуті, в тому числі шляхом ін’єкцій, наркозалежним і хворим на алкоголізм психотропної речовини «Діазепам» (медична назва «Сібазон»). Двадцятивосьмирічну зловмисницю затримали «на гарячому» після проведення двох етапів оперативної закупівлі речовини й спроби ввести її в організм пацієнта за грошову винагороду в розмірі 1 700 грн. Встановлено, що жінка робила аналогічні ін’єкції наркозалежним дома, в тому числі за допомогою крапельниць. Їй повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 307 (збут наркотиків, карається в’язницею на строк від п’яти до 10 років) КК України.

У рамках кримінального провадження встановлено кілька «реабілітаційних центрів» для наркозалежних, які працюють у Києві й області, де під час обшуків також були виявлені ампули з «діазепамом» та інші сильнодіючі лікарські засоби. Ці центри не мали ліцензій на медикаментозне лікування, тож у такому випадку підлягають встановленню канали надходження і хімічний склад вилучених препаратів. Також під час слідчих дій виявилося, що окремих пацієнтів «реабілітаційних центрів» утримували там усупереч їхній волі (Медсестра київської лікарні продавала наркозалежним психотропні препарати).

Інший випадок, у Києві поліція затримала медсестру, яка працювала в одній із лікарень Голосіївського району яка на робочому місці продавала сонат, димедрол та опій. Вилучено гроші, пігулки й шприц з рідиною. А на момент приходу правоохоронців до неї прийшов і клієнт. Наркотик купувала сама в Київській області, сама готувала та продавала як на роботі, так і вдома. Було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 321 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів) та ч. 1 ст. 307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) КК України. Санкція статті передбачає до десяти років ув’язнення (Медсестра у київській лікарні торгувала наркотиками).

На Львівщині в 2023 р. викрили групу людей, які організували схему з продажу наркотиків у Дрогобицькій виправній колонії № 40. До неї входили двоє ув’язнених, місцевий мешканець та медсестра виправної колонії. Схема працювала таким чином: дрогобичанин купував наркотики та передавав їх медсестрі. Жінка відповідала за те, щоб пронести їх на територію колонії. Після того, як нарковмісні таблетки потрапляли в установу, двоє засуджених – з Львівської області та Чернівців – забезпечували їх продаж серед арештованих. Під час обшуків в учасників групи знайшли та вилучили 100 таблеток «Субітекс», які скерували на експертне дослідження. Санкція передбачає до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна (На Львівщині ув’язнені та медсестра організували продаж наркотиків у виправній колонії).

Наступний випадок у Рівному правоохоронці затримали медсестру одного із медзакладів, котра збувала метамфетамін й інші психотропи, які отримувала через логістичну компанію, та «з рук у руки» збувала не лише в рідному місті, а й за межами області. Задокументовано 4 факти збуту нею наркотичного засобу. Орієнтовна вартість пакунка сягала п’яти тисяч гривень. Підозрюваній загрожує від 6 до 10 років позбавлення волі (У Рівному медсестра-наркоманка торгувала метамфетаміном).

Підсадити на голку партнера

У пресі та звітах правоохоронних органів описані випадки, коли один залежний з подружньої пари навмисно «підсаджує» іншого на наркотики задля здійснення контролю над ним та певних маніпуляцій для досягнення своїх якихось потреб. Іноді такі регулярні вчинки призводять до смерті, що можна кваліфікувати вже як умисне вбивство. Лондонський драгдилер Тоні Аццопарді стверджує, що в ніч перед смертю британської співачки Емі Вайнхаус допоміг їй купити героїну і крека на 1 200 фунтів. На думку Скотланд Ярду, близький друг співачки дав їй смертельну дозу кокаїну під час спільного прийому наркотиків (У справі про смерть Емі Вайнхаус з’явився підозрюваний).

У небезпеці діти й підлітки

Наслідки наркозалежності великої частини нації для демографії України є вкрай загрозливими. Підлітку може завдати шкоди будь – який, навіть найслабший, наркотик. Усі речовини, офіційно занесені в список наркотичних препаратів, заборонених до вживання без рекомендацій лікаря, шкодять здоров’ю і викликають фізичну залежність. Підліткова наркоманія – найнебезпечніша. Частка неповнолітніх і підлітків, які споживають наркотики в Україні не зменшується з роками, а з початку повномасштабної війни ще й стрімко збільшується. Якщо 3–4 роки тому середній вік юних наркоманів складав 16–17 років, то на сьогоднішній день цей показник знизився до 13–14 років.

За якими ознаками можна запідозрити симптоми вживання наркотиків підлітками? Це:

  • блідість шкірних покривів або нездорове їх почервоніння;
  • розширення або звуження зіниць;
  • почервонілі очі та каламутний погляд;
  • уповільнена мова і порушення координації рухів;
  • порушення сну (занадто тривалий або безсоння).

Батьків повинні насторожити такі симптоми, які потребують негайного втручання в ситуацію:

  • підліток став апатичний, почав пропускати школу і періодично зникає з дому, особливо вечорами;
  • син або дочка стали просити більше грошей на кишенькові витрати, але не їдять у школі, нічого не купують для себе;
  • у підлітка знизилася успішність;
  • підлітку стало важче засвоювати новий матеріал, відмовляє пам’ять, зникла старанність.

Подібна поведінка підлітків має змусити батьків зайнятися перевіркою контактів своїх дітей, кола їх спілкування, речей у кімнаті або їх особистому куточку. Так, можна виявити там шприци, ампули, трубочки, ложечки, порожні або заповнені незрозумілою речовиною пляшечки, капсули, таблетки, порошки тощо.

Вигідний для наркологів бізнес

Як не дивно, наші дослідження привели до висновку, що лікарі-наркологи не дуже стурбовані проблемою наркоманії, адже це – їхній бізнес, це – великі гроші, і чим частіше пацієнт приходить до нарколога, зокрема на детоксикацію, тим краще для останнього. Так само наркологам вигідно мати заможних клієнтів, які готові платити будь які гроші за зняття симптомів ломки, адже про повне комплексне лікування не йдеться – щоб нарколог мав бажаний прибуток, клієнт повинен бути «завжди на голці».

Зомбі-наркотик у США

У США останніми роками все ширше распровсюджується новий вид синтетичного наркотика – «тренк» (Tranq або Tranq dope), від слова «транквілізатор». Філадельфія вважається епіцентром його розповсюдження тренка. Всього в 2022 році Американське управління по боротьбі з наркотиками (DEA) зафіксувало наявність тренку в 48 із 50 штатів (DEA Reports Widespread Threat of Fentanyl Mixed with Xylazine). В 2021 р. в країні від передозування цією речовиною померли як мінімум три тисячі осіб: показник виріс більше ніж у чотири рази в порівнянні з 2020 р. і в 35 разів – із 2018 р.

Читайте також: Порнографію пропонують декриміналізувати. Але не всяку

У DEA підкреслюють, що ця статистика може бути суттєво занижена. Тренк – це суміш препаратів для тварин з опіоїдами, яку іноді називають «зомбі-наркотиком». Тренком в медицині традиційно називають ксилазин – неопіоїдний седативний, анальгетичний і міорелаксантний засіб, дозволений у США для ветеринарного застосування, виробництва компанії Bayer 1962 р. Випробування його на людях були прискорені, оскільки препарат приводив до пригнічення дихання й знижував тиск. Однак, коли йдеться про наркотики, зазвичай під тренком розуміють суміш ксилазину з речовинами: частіше всього із синтетичним опіоїдом фентанілом. У Філадельфії в 2021 р. 90% вільних опіоїдів містив ксилазин. Під дією цієї суміші рух і реакція людини уповільнюються, і він може тривалий час безцільно бродити вулицями з «порожнім» поглядом. При постійному вживанні тренк викликає серйозні рани, які нагадують хімічні опіки. Ці рани, в свою чергу, призводять до некрозу і ампутації кінцівок.

Тренк викликає сильну залежність. На дешевий ксилазин не діє налоксон – засіб, здатний нівелювати ефект передозування. Абстинентний синдром від нього важкіший, аніж від героїну або метадону. Серед його симптомів – гострі болі в груднині й судороги.

Через передозування фентанілом та іншими опіоїдами в США щороку гине понад 70 тис. осіб. Для порівняння: в дорожніх аваріях у 2021 р. у цій країні загинуло 43 тис. осіб. Рідше – з героїном, у вигляді рідини для ін’єкцій, порошку для використання через ніс, іноді – табачної суміші.

У липні 2023 р. адміністрація президента Джо Байдена оголосила про план боротьби з цим наркотиком, який Білий дім назвав новою небезпечною загрозою для США. За даними CNBC, адміністрація ухвалила план щодо усунення зростаючої загрози фентанілу, доповненого ксилазином. План передбачає для декількох федеральних агентств, включаючи центри з контролю та профілактики захворювань, а також Управління з контролю за продуктами й ліками, розширити доступ до ресурсів для тестування, профілактики та відновлення передозування. Це також спрямовано на переривання незаконного ланцюжка постачання ксилазину серед інших заходів. Команда президента має намір скоротити кількість смертей від передозування ксилазином на 15%.

Слід зазначити, що «зомбі-наркотик» уже потрапив до Європи. Ще в травні 2022-го було зафіксовано першу смерть від передозування препаратом із вмістом ксилазину за межами США. Так, у британському місті Соліхолл чоловік помер, приймаючи суміш із ксилазину, кокаїну, фентанілу та героїну. Ситуація з тренком погіршується і в Канаді: в 2018 р. поліція ідентифікувала ксилазин у вилучених препаратах всього п’ять разів, в 2019 р. – вже 205, а в 2022 р. – 1 350 відповідно.

У росії офіційно не повідомлялося про масове вживання наркотиків, хоча в 2023-му року із цього приводу постійно висловлювалося управління роспотребнадзору по Псковській області, попередивши, що ксилазин, можливо, «стане сучасною наркотичною загрозою» (В США эпидемия трэнка — дешевого наркотика, похожего на российский «крокодил». Из-за него можно лишиться конечностей). Не варто скидати з рахунку й те, що під час війни це стає привабливим для ворога альтернативним видом зброї проти української нації.

(Далі буде…)

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.