Юридична практика
«Справа Коболєва»: дивні трансформації
Як відомо, ВАКС проігнорував звернення прокурорів у справі екс-голови Нафтогазу Андрія Коболєва (за обвинуваченням у виплаті незаконних багатомільйонних премій), що й дозволило підозрюваному уникнути зараз виконання покладених раніше процесуальних обов’язків.
Читайте також: Поряд з цим – ВАКС
У зв’язку з тим, що термін дії обов’язків, покладених на колишнього голову правління НАК «Нафтогаз України», закінчувався 12.11.2024 року, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури 01.11.2024 звернувся до суду з клопотанням про їх продовження. Проте наступні судові засідання, на яких суд мав розглянути вказане клопотання, а саме 5 та 8 грудня, не відбулися за ініціативи суду.
Натомість раніше, 01.11.2024 р. головуючий колегії суддів надав дозвіл вказаному обвинуваченому на виїзд за кордон з 4 по 25 листопада. У зв’язку з указаним Спеціалізована антикорупційна прокуратура 8 та 11 листопада направляла на адресу ВАКСу листи з вимогою розглянути клопотання про продовження запобіжного заходу до закінчення його строку. Проте додаткове засідання так і не було призначено.
«Як наслідок строк дії обов’язків, покладених на обвинуваченого, сплив», – зауважили в САП, нагадавши, що на обвинуваченого до 12.11.2024 р. було покладено такі обов’язки: повідомляти суд про зміну свого місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками, здати на зберігання до Державної міграційної служби України паспорт (паспорти) для виїзду за кордон.
«На сьогодні в обвинуваченого наявний запобіжний захід лише у вигляді застави в розмірі 107 млн грн. Наразі вирішується питання щодо звернення до суду з клопотанням про повторне накладення процесуальних обов’язків на обвинуваченого», – додали в САП.
Читайте також: Мобілізаційний калейдоскоп, або Хто більше урве?
Нагадаємо, за версією НАБУ, Коболєв у 2018 році заволодів понад 229 млн грн – його дії кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Детективи НАБУ вважають, що Коболєв, обіймаючи посаду керівника Нафтогазу сам ініціював розгляд Наглядовою радою компанії питання про погодження виплати йому премії «за досягнення вагомих цілей», а згодом підготував зміни та доповнення до подання щодо премії за екстраординарні досягнення, визначивши собі її розмір в 10 млн доларів США.
Зазначимо й те, що на сьогодні НАБУ розслідує ще одну кримінальну справу проти екс-голови Нафтогазу. Так, справа за обвинуваченням Андрія Коболєва в незаконній виплаті собі 229 млн грн премій наразі передана до суду та слухається у ВАКС (провадження № 42018000000001782). Водночас з’ясувалося, що в НАБУ наразі є ще одне кримінальне провадження проти Коболєва – № 52023000000000177. І факти, що розслідують детективи в його межах, теж пов’язані з нарахуванням та виплатою Коболєву багатомільйонних премій.
У тексті відповідної ухвали ВАКСу, зокрема, зазначається, що провадження № 52023000000000177 було виділено в окреме зі справи № 42018000000001782. І стосується воно «обставин виплати Коболєву другої частини премії та погодження продовження дії трудового контракту». Водночас Вищий антикорупційний суд не подовжив термін дії зобов’язань, покладених на екс-голову правління Нафтогазу та надав йому дозвіл на виїзд за кордон з 4 по 25 листопада, про що раніше захист Коболєва неодноразово просив ВАКС захист А. Коболєва. Оскільки прокурори САП були проти даного рішення, то ВАКС у задоволенні таких клопотань адвокатів відмовляв.
Із попередніх ухвал ВАКСу вбачається, що судді вказували на наявність у Андрія Коболєва значних грошових коштів та, відповідно, ризиків переховування його за межами України. Крім того, він також просив ВАКС повернути йому паспорти, щоб «розробляти санкції проти росії на світовому рівні». Та судді в цьому йому теж відмовили.
Читайте також: Прокурорські «більма» та Фемідині справи
Як ми уточнили в суді, наразі триває судовий розгляд провадження проти Коболєва у ВАКС. До нього застовані обмежувальні заходи та застава у сумі 107 млн грн, яка була внесена.
Підготувала Надія Бондаренко,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України