Законодавство
Батьки зможуть визначати пріоритетних опікунів чи піклувальників для своїх дітей

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону щодо запровадження інституту пріоритетного права на опікунство та піклування № 13215.
Зокрема новою ст. 59-1 Цивільного кодексу України передбачається, що особа з повною цивільною дієздатністю має право у розпорядженні про забезпечення опіки і піклування визначити осіб, які у випадку визнання її недієздатною чи обмеженні її цивільної дієздатності мають пріоритетне право на призначення її опікунами, піклувальниками.
Особа може також додатково визначити осіб, які не можуть бути призначеними її опікунами, піклувальниками.
Батьки мають право у розпорядженні про забезпечення опіки і піклування визначити осіб, які у випадку їхньої смерті, визнання недієздатними чи безвісно відсутніми, оголошення померлими, а також у разі неможливості виконання батьківських обов’язків за станом здоров’я мають пріоритетне право на призначення опікунами, піклувальниками для їхніх дітей.
Батьки можуть також додатково визначити осіб, які не можуть бути призначеними опікунами, піклувальниками їхніх дітей.
Батьки можуть видати таке розпорядження щодо своїх дітей спільно або видати два окремих розпорядження з однаковим переліком осіб. Складання нового спільного розпорядження і скасування спільного розпорядження вчиняється батьками спільно.
Усиновлювачі мають такий саме обсяг прав щодо визначення осіб, що мають пріоритетне право на опіку і піклування над усиновленою дитиною, який мають батьки щодо дитини.
Якщо один з батьків помер, визнаний недієздатним чи безвісно відсутнім, оголошений померлим, позбавлений батьківських прав а також у разі неможливості виконання батьківських обов’язків за станом здоров’я чи обмеженні його цивільної дієздатності, право на складання нового розпорядження має другий з батьків.
Читайте також: Розірвання шлюбу між сторонами не є підставою для скасування усиновлення
Опікун, піклувальник фізичної особи з повною цивільною дієздатністю з числа родичів особи, що потребує опіки, піклування, має право у розпорядженні про забезпечення опіки і піклування визначити осіб, які у випадку його смерті, визнання недієздатним чи безвісно відсутнім, оголошення померлим, а також у разі неможливості виконання обов’язків опікуна, піклувальника за станом здоров’я мають пріоритетне право на призначення опікунами, піклувальниками для осіб, які перебувають під його опікою та піклуванням.
За наявності декількох опікунів, піклувальників особи, вони складають розпорядження спільно.
Опікун, піклувальник, призначений згідно цієї статті може скласти розпорядження про забезпечення опіки і піклування в якому він може додати осіб, які мають пріоритетне право на призначення опікунами, піклувальниками після осіб, вказаних батьками, опікунами, піклувальниками або особою до втратою нею дієздатності.
В розпорядженні може бути вказана одна або декілька фізичних осіб в порядку пріоритетності.
Розпорядження є одностороннім правочином і здійснюється особисто.
Особи мають право у будь-який час скасувати розпорядження або укласти нове розпорядження.
Розпорядження, яке було складено пізніше, скасовує попереднє розпорядження.
Складення та скасування розпорядження підлягає нотаріальному посвідченню і реєстрації в Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
У разі позбавлення особи батьківських прав, звільнення особи від повноважень опікуна, піклувальника, складені нею особисті розпорядження вважаються такими, що припинили свою дію.
Якщо розпорядження було визнано таким, що припинило свою дію, чинність попереднього розпорядження не відновлюється, крім випадків, встановлених ст. 225, 231 і 233 цього Кодексу і випадку звільнення опікуна, піклувальника від його повноважень.
Нагадаємо, нотаріуси встановлюватимуть опіку над майном осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.