Connect with us

Юридична практика

Сертифікат про форс-мажор не допоможе… ДПС і ТПП узгодили підходи

Опубліковано

За повідомленням Державної податкової служби України під час зустрічі представників цієї служби з представниками Торгово-промислової палати України та регіональних ТПП обговорили актуальні питання процедури засвідчення форс-мажорних обставин у сфері зовнішньоекономічної діяльності в умовах воєнного стану.

Сторони дійшли згоди: наявність сертифіката ТПП про форс-мажор не є безумовною підставою для звільнення платника від відповідальності за порушення граничних строків розрахунків під час зовнішньоекономічної діяльності.

Податкова служба під час перевірок оцінює:

  • реальність, надзвичайність та невідворотність обставин;
  • фактичний вплив таких обставин на можливість виконання конкретних договірних зобов’язань;
  • співвідношення строків дії форс-мажору зі встановленими НБУ граничними строками розрахунків.

Загального посилання на воєнний стан недостатньо. У сертифікаті повинно бути чітко вказано, як саме ці обставини вплинули на неможливість виконання конкретного договору і в який термін. Без цього документ може бути визнаний недостатнім доказом.

За твердженням представників ДПС такий підхід відповідає нормам валютного законодавства та підтверджений судовою практикою, зокрема постановами Верховного Суду у справах № 260/92/19, № 904/3886/21, № 922/854/21, № 240/25642/22, № 520/2941/24.

Зокрема, у найдавнішій серед згаданих ДПС постанові Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 11.08.2021 (справа № 260/92/19) зазначено:  «… сертифікат ТПП України може підтверджувати факт настання обставин непереборної сили та містити висновок щодо впливу цієї події на можливість виконання заявником своїх конкретних зобов`язань, але контролюючий орган вправі брати до уваги такий сертифікат лише за наявності підстав вважати, що невиконання зобов`язань виникло саме за таких обставин, про які зазначено в сертифікаті».  

А у постанові від 27.02.2025 (справа № 520/2941/24) Касаційний адміністративний суд Верховного Суду сформулював таку правову позицію: «Законодавцем передбачено випадок не застосування фінансової відповідальності у вигляді нарахування пені (зупинення строку нарахування пені) лише у разі виникнення форс-мажорних обставин, які унеможливлюють виконання контрагентом договору».

Варто зауважити, що для пошуку усіх згаданих у повідомленні ДПС судових справ авторці цієї публікації вистачило 10 хвилин, а для ознайомлення із правовою позицією Верховного Суду не знадобилося перечитувати усю справу або користуватися пошуком в її тексті, адже у системі Lex правові позиції розміщено одразу після реквізитів постанови ВС.

Ірина Назарбаєва,
консультантка з питань оподаткування й бухгалтерського обліку ActiveLex

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.