Connect with us

Судова практика

Збільшення розміру позовних вимог у кримінальному провадженні не вважається погіршенням становища обвинуваченого, якщо не призводить до більш суворого покарання

Опубліковано

31 березня 2025 р. Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 320/1199/19 залишив без задоволення касаційні скарги сторони захисту, яка стверджувала про несправедливість вирішення питання щодо розміру цивільного позову.

Вироком районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, обвинуваченого засуджено за ч. 1 ст. 115 КК, стягнуто на користь сина загиблої моральну шкоду у розмірі 1 000 000 (один мільйон) гривень.

Читайте також: Потерпілий є суб’єктом права на оскарження ухвали про відстрочку виконання вироку в частині відшкодування шкоди за цивільним позовом

У касаційних скаргах сторона захисту наголошувала на погіршенні становища підзахисного через збільшення суми стягнення шкоди за цивільним позовом.

Верховний Суд вказав, що зазначені доводи не узгоджується зі змістом кримінального процесуального закону.

Так, після скасування вироку від 07 лютого 2022 р. було призначено новий розгляд у суді першої інстанції.

До початку судового розгляду потерпіла та син загиблої звернулись із новою позовною заявою про стягнення моральної шкоди.

За наслідками розгляду кримінального провадження було ухвалено вирок, за яким цивільний позов вирішено задовольнити частково і стягнути на користь сина загиблої моральну шкоду у розмірі 1 000 000 (один мільйон) грн.

Читайте також: Кримінальний процесуальний закон не містить заборони про зміну цивільного позову в ході судового розгляду

Із системного аналізу положень ст. 416, 421 КПК убачається, що погіршення становища засудженого через збільшення сум стягнення стосується випадку, коли це безпосередньо впливає на застосування закону про більш тяжке кримінальне правопорушення та посилення покарання.

Водночас у цьому кримінальному провадженні збільшення суми позову не потягло за собою застосування закону про більш тяжке кримінальне правопорушення та посилення покарання.

Незгода адвоката з розміром суми стягнення моральної шкоди на користь сина загиблої, на думку колегії суддів, не є обґрунтованою, оскільки апеляційний суд погодився з висновком місцевого суду і навів достатні мотиви прийнятого рішення.

При цьому Верховний Суд визнав слушними доводи представника потерпілої в частині вирішення цивільного позову потерпілої про відшкодування їй моральної шкоди, а тому ухвалу апеляційного суду в частині вирішення цивільного позову потерпілої про стягнення із засудженого на її користь моральної шкоди скасував і призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

З іншими правовими позиціями Верховного Суду, яких вже налічується понад 17 000, можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2025
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.