Законодавство
Хоч доходу не отримано, платити ЄСВ особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, однак мусить
ДФС надала індивідуальну податкову консультацію № 272/С/99-99-13-02-01-14/ІПК щодо практичного застосування норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» базою нарахування єдиного внеску для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов’язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з п. 164.1 ПКУ чистий річний оподатковуваний дохід визначається відповідно до п. 178.3 ПКУ, а саме: оподатковуваним доходом є чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженої наказом ДПС України від 24 грудня 2012 р. № 1185 фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, при визначенні сукупного чистого доходу мають право на включення до переліку витрат сплаченої суми єдиного внеску.
Отже, сума єдиного внеску, сплачена фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно – займається незалежною професійною діяльністю, включається до витрат того звітного періоду, в якому вона сплачена.
Відповідно до порядку ведення Книги обліку доходів та витрат, щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.
У разі, якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році, він зобов’язаний на виконання вимог абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» самостійно визначити базу нарахування в місяцях, протягом яких така особа перебувала на обліку як платник єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому база нарахування єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати.
Окрім того, особа повинна самостійно відобразити визначену базу нарахування у графі 3 Звіту.
You must be logged in to post a comment Login