Connect with us

Судова практика

Скарга на дії державного виконавця щодо виконавчого документа, виданого в кримінальному провадженні, вирішується судом, який його видав

Опубліковано

Оскарження дій державного виконавця про повернення без виконання документа, виданого на виконання задоволеного в кримінальному провадженні цивільного позову, має відбуватися в порядку цивільного судочинства 

21 листопада 2018 р. Велика Палата Верховного Суду розглянула у справі № 569/12295/16-ц (провадження № 14-451цс18) касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» на ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від 8 листопада 2016 р. та ухвалу Апеляційного суду Рівненської області від 27 грудня 2016 р. у справі за скаргою ПАТ «Брокбізнесбанк» на дії державного виконавця Острозького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.

За матеріалами справи, у вересні 2016 р. далі – ПАТ «Брокбізнесбанк» звернулося до суду зі скаргою на дії державного виконавця щодо повернення виконавчого документа.

Банк наполягав, що вказану постанову державного виконавця винесено з порушенням прав та законних інтересів стягувача, оскільки державним виконавцем не вжито всіх заходів щодо виконання рішення суду, передбачених Законом України від 2 червня 2016 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження».

Позивач просив визнати дії державного виконавця незаконними, скасувати його постанову державного виконавця про повернення виконавчого документа стягувачу та зобов’язати державного виконавця вжити передбачених законодавством заходів для виконання вказаного рішення суду про стягнення заборгованості.

Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 8 листопада 2016 р., залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Рівненської області, провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 207 ЦПК України (заяву подано особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності), на тій підставі, що скарги на дії державного виконавця не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, а відповідно до ст. 181 КАС України скарга на дії державного виконавця підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

У лютому 2017 р. ПАТ «Брокбізнесбанк» подало до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просило скасувати ухвали судів попередніх інстанцій.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що спір, який виник у цивільних правовідносинах, не підлягає розгляду за правилами КАС України та має бути вирішений в порядку цивільного судочинства.

Велика Палата, проаналізувавши встановлені судами обставини справи, зазначила, що оскільки банк оскаржує дії державного виконавця щодо виконання виконавчого документа, який був виданий на виконання задоволеного в межах кримінального провадження цивільного позову, такий спір належить до юрисдикції суду, який видав виконавчий документ, і підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Аналогічні висновки зроблені Верховним Судом України у постановах від 7 червня 2016 р., 22 лютого 2017 р., Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 28 березня 2018 р., Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду у постанові від 12 вересня 2018 р., і Велика Палата Верховного Суду не вбачає правових підстав та мотивів для відступлення від цих висновків.

Рішення в ЄДРСР.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.