Connect with us

Судова практика

Страхове відшкодування при повній загибелі транспортного засобу розраховується виходячи з дійсної його вартості, а не страхової

Опубліковано

Верховний Суд визнав, що розрахунок страхового платежу має спиратися на початкову величину, якою є дійсна вартість транспортного засобу за вирахуванням суми знецінення транспортного засобу за період страхування, вартості залишків транспортного засобу та встановленої договором франшизи. При цьому має застосовуватись відповідна пропорційність.

25 січня 2018 р. Верховний Суд прийняв постанову у справі № 377/394/16-ц за касаційною скаргою на ухвалу апеляційного суду щодо страхового відшкодування.

Позовна заява обґрунтовувалася тим, що позивач звернувся до відповідача з метою отримання страхового відшкодування, однак коштів не отримав, через те, що за розрахунками останнього, страхове відшкодування становить від’ємну суму.

Рішенням міського суду у позові відмовлено. Ухвалою апеляційного суду рішення скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено. Апеляційний суд встановив, що в цьому спорі страхова сума є меншою дійсної вартості транспортного засобу на момент вирішення питання про відшкодування.

Верховний Суд дійшов висновку, що допущені суди при розгляді справи неправильно витлумачили умови укладеного між сторонами договору добровільного страхування. Це потягло за собою ухвалення протилежних за змістом рішень, де в одних і ти самих правовідносинах, місцевий суд дійшов незаконного та необґрунтованого висновку про відсутність у особи права на страхове відшкодування, а суд апеляційної інстанції помилково встановив факт належності позивачу страхової виплати від страхувальника у сумі, що в декілька разів перевищує її реальний встановлений договором розмір.

Верховний Суд зазначив, що при виплаті страхового відшкодування має застосовуватися пропорційна система відповідальності страховика, як це визначено укладеним між сторонами договором, з обов’язковим урахуванням умов якого сплачується страхове відшкодування. Проте місцевий суд дійшов помилкового висновку про законність здійснення відповідачем розрахунку страхового відшкодування, де за початкову величину для її вирахування взята саме страхова сума.

Натомість мала бути визначена сума знецінення транспортного засобу за період страхування  вираховується за формулою: дійсна вартість транспортного засобу помножена на нормативний процент коригування вартості транспортного засобу (0,15) і помножена на частку періоду дії договору (кількість днів післі укладення договору/365).

Виходячи з цього, Верховний Суд постановив, що відповідно до приписів ч.  1 ст. 412 ЦПК України судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача з урахуванням заявленого ним розміру позовних вимог, а також визначеного ст. 13 ЦПК України принципу диспозитивності цивільного судочинства, страхового відшкодування.

Повний текст рішення.

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.