Судова практика
Дисциплінарне стягнення до працівника застосовується не пізніше одного місяця з дня його виявлення, і шести місяців з дня його вчинення
Верховний Суд наголосив, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Окрім того, дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
16 січня 2018 р. Верховний суд України своєю постановою у справі № 202/2917/16ц за позовом про визнання наказу про звільнення за прогул незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди скасував рішення апеляційного суду, яким в позові відмовлено.
Позовна заява мотивована тим, що звільнення Позивача відбулося із порушенням трудового законодавства, зокрема, з пропуском передбаченого строку для накладення такого виду дисциплінарного стягнення, та без згоди первинної профспілкової організації.
Рішенням районного суду позов задоволено, окрім відшкодування моральної шкоди. Ухвалою апеляційного суду, рішення районного суду скасовано та в задоволенні позову відмовлено.
Верховний Суд зазначив, що згідно з абз. 1 ст. 43 Кодексу законів про працю України розірвання трудового договору з підстав, передбачених п. 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 ст.40 п.п. 2 і 3 ст. 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Проте такої згоди не було.
Крім того, встановивши факт відсутності позивача на роботі відповідач звільнив його за прогул пропустивши встановлений для застосування такого виду дисциплінарного стягнення шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст.148 КЗпП України.
Верховний Суд дійшов висновку, що суд першої інстанції, установивши, що звільнення позивача відбулося з порушенням вимог трудового законодавства, дійшов обґрунтованого висновку про поновлення позивача на роботі.
Оскільки під час дослідження доказів та встановлення фактів у справі, судом першої інстанції не були порушені норми процесуального права, правильно застосовані норми матеріального закону, тому рішення суду є законним і обґрунтованим, а рішення апеляційної інстанції підлягає скасуванню.
You must be logged in to post a comment Login