Законодавство
За порушення санітарних правил – до 3 років позбавлення волі
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 р. № 530-IX.
Законом, зокрема, доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 44- 3, якою встановлено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч н.м.д.г. і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч н.м.д.г.
Також змінами до ст. 164-14 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за неоприлюднення інформації про проведені відповідно до цього Закону публічні закупівлі.
Підвищено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням – від тисячі до трьох тисяч н.м.д.г. (раніше – до ста н.м.д.г.) або позбавленням волі на строк до 3 років (нова редакція ст. 325 КК).
Змінами до Податкового, Митного кодексу, Закону «Про публічні закупівлі», встановлено, що:
- закупівлі товарів, робіт та послуг необхідних для попередження та лікування коронавірусної хвороби провадитиметься без застосування процедур, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі»;
- тимчасово звільнені від сплати ввізного мита та ПДВ лікарські засоби, медичні вироби та/або медичне обладнання, призначені для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Також запроваджується комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:
- можливість роботи вдома для працівників, державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки;
- надання права власникам змінюватися режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це;
- заборона на скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (на період карантину та на 30 днів після його відміни);
- заборона на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
- віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин;
- заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги та припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі тощо.
Крім цього, Законом Уряду доручено у тижневий термін встановити додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19) у розмірі до 200 % заробітної плати на період здійснення заходів щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), до завершення виконання цих заходів, а також доплат окремим категоріям працівників, які забезпечують основні сфери життєдіяльності.