Судова практика
Послуга з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах є фінансовою і вимагає наявність ліцензії
Верховний Суд визнав, що діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачає пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, може здійснюватися лише фінансовими установами після отримання відповідної ліцензії.
6 березня 2018 р. Верховний Суд своєю постановою № 760/21667/15-ц скасував рішення суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду про відмову у позові про захист прав споживачів та стягнення безпідставно одержаних коштів.
Позовна заява обґрунтовувалася тим, що між відповідачем та позивачем був укладений договір фінансового лізингу з метою придбання автомобіля. Того ж дня, як передбачено умовами договору, позивач здійснив перший платіж на рахунок відповідача, однак предмет договору йому передано не було. Після підписання договору з’ясувалося, що вартість предмета лізингу, вказана у договорі, значно вища, ніж позивачу повідомив представник відповідача.
Крім того, позивачу не було роз’яснено, що призначення першого платежу є адміністративним, тобто є винагородою за організаційні заходи, пов’язані з підготовкою та укладанням договору.
Рішенням районного суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, у задоволені позову суду про захист прав споживачів та стягнення безпідставно одержаних коштів відмовлено.
Дослідивши матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку, що за своєю сутністю договір фінансового лізингу є змішаним договором, оскільки містить елементи договору оренди (найму) та договору купівлі-продажу транспортного засобу, що випливає зі змісту договору та відповідає ч. 2 ст. 628 ЦК.
Згідно зі ст. 799 ЦК договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі; договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 ЦК, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є нікчемним.
Аналогічний висновок зробив Верховний Суд України у постанові від 16 грудня 2015 р. в справі № 6-2766цс15.
Крім того, згідно з п. 11-1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» послуга з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах є фінансовою послугою, отже може надаватися фінансовими установами тільки за наявності відповідної ліцензії. Відповідно до ч. 1 ст. 227 ЦК правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним.
Виходячи з цього, Верховний Суд постановив скасувати рішення районного суду та ухвалу апеляційного суду. Справу передати на новий розгляд до районного суду.
You must be logged in to post a comment Login