Законодавство
Законопроект, який запустить реформу галузі телекомунікацій
Експерти сектору ІТ&Телеком Офісу ефективного регулювання BRDO розробили законопроект, покликаний визначити організаційно-правовий статус та засади діяльності регулятора у сфері зв’язку – Національної комісії, що здійснює державне регулювання в галузі зв’язку (НКРЗ).
Потреба зміни законодавства про регулятора у сфері зв’язку обумовлена необхідністю:
- забезпечити конституційний правовий статус НКРЗ;
- виконати вимоги Угоди про асоціацію з ЄС – забезпечити організаційну та фінансову незалежність телеком-регулятора (базуючись на підходах Європейського кодексу електронних комунікацій – Директиви ЄС 2018/1972).
Так, ключовими змінами, що пропонуються є, зокрема, правовий статус. Регулятор переходить до виконавчої гілки влади. Членів Регулятора буде призначати КМУ, а не Президент.
Незалежність:
- відкритість конкурсу при призначенні членів Регулятора;
- обрання голови Регулятора іншими членами;
- виключно прозоро мотивоване звільнення членів Регулятора (політична незалежність);
- конкурентна винагорода (як для членів Регулятора, так і для апарату);
- прямо визначені джерела фінансування (фінансова незалежність);
- скасування необхідності погодження рішень Регулятора з іншими органами (незалежність прийняття рішень).
Взаємодія з ЄС. Положення щодо взаємодії BEREC (Орган європейських регуляторів електронних комунікацій, Body of European Regulators for Electronic Communications).
У поєднанні з проектом закону «Про електронні комунікації» № 3014, розробленим за участі експертів BRDO та зареєстрованим у парламенті, законопроект про НКРЗ запустить повноцінну реформу галузі телекомунікацій.
«Питання правового статусу, незалежності, спроможності регулятора є центральними щодо сфери телекомунікацій в рамках Угоди про асоціацію. Однак, це так само важливо і для всього українського ринку. Будь-які, навіть, найпрогресивніші норми не будуть працювати без незалежного та професійного контролю, а його має забезпечити сильний регулятор. Тому ми рекомендуємо приймати законопроект про НКРЗ разом з проектом № 3014», – зазначив керівник сектору ІТ&Телеком Офісу ефективного регулювання BRDO Ігор Самоходський.
Проект закону разом із супроводжувальними документами направлений до Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації та Мінцифри.
Ознайомитись з повним текстом законопроекту та порівняльною таблицею можна за посиланням.