Законодавство
Про зміну довічного позбавлення волі можна буде просити після 10 років ув’язнення
Кабінет Міністрів України підтримав два розроблені Мін’юстом законопроекти, які приводять деякі положення українського законодавства у відповідність до практики Європейського суду з прав людини.
Проектами передбачено такі ключові зміни, як впровадження права засуджених на отримання електронних копій документів кримінального провадження, скасування окремих обмежень на проведення страйків, зменшення випадків застосування адміністративного арешту та прискорення розгляду апеляцій на застосування адміністративного арешту, запровадження можливості спільного утримання довічників та осіб, які повинні відбувати покарання у приміщеннях камерного типу виправної колонії максимального рівня безпеки.
«Прийнятими законопроектами ми також наводимо лад зі звільненням осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, оскільки ЄСПЛ констатував, що існуючий механізм помилування в Україні не відповідає Європейській конвенції, і механізм звільнення довічників повинен бути чіткішим, прозорішим та передбачуванішим», – зазначив Міністр юстиції Денис Малюська.
Так, законопроектами пропонуються такі зміни до механізму звільнення осіб, засуджених до довічного позбавлення волі:
- звернення про зміну покарання можна подавати після відбуття 10 років ув’язнення;
- повинен бути підготовлений аргументований план реінтеграції ув’язненого у суспільство;
- суд матиме право замінити довічне позбавлення волі на строкове позбавлення волі від 15 до 20 років (тобто мінімальний строк ув’язнення довічника буде 25 років: мінімум 10 років до звернення до суду, а потім додатково від 15 до 20 років ув’язнення).
Крім цього, згідно з погодженими законопроектами кримінальне провадження в суді першої інстанції у випадках розгляду питання про заміну довічного позбавлення волі здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів. Так само під час виконання вироків здійснюється розгляд питання про заміну покарання у виді довічного позбавлення волі більш м’яким.