Судова практика
Право вимагати проведення аудиторської перевірки діяльності акціонерного товариства є корпоративним правом
30 липня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 924/1237/19 відмовив у задоволенні касаційної скарги акціонера, який вимагав проведення аудиту АТ за період, коли не був його акціонером.
ПрАТ звернулося до суду з позовом до ПАТ про зобов’язання забезпечити проведення аудиту фінансово-господарської діяльності відповідача, який надав свою згоду на проведення аудиторської перевірки, але лише за той час, з якого ПрАТ набуло право власності на акції.
Рішенням Господарського суду у позові відмовлено.
Апеляційним судом рішення скасовано і прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено в частині забезпечення аудитору можливості проведення аудиту фінансово-господарської діяльності ПАТ з моменту, коли позивач став акціонером відповідача.
У касаційній скарзі ПрАТ зазначало, що учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера). Водночас закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію.
Верховний Суд вказав, що відповідно до п. 4 ст. 25 Закону України «Про акціонерні товариства» до прав акціонерів – власників простих акцій віднесено право отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
У постанові Верховного Суду від 29 травня 2018 р. у справі № 921/505/17-г/18 наголошено на тому, що не слід ототожнювати поняття одержання інформації про діяльність товариства, з поняттям призначення аудиторської перевірки діяльності товариства, як права позивача на управління товариством.
Згідно з ч. 2 ст. 162 ЦК України аудиторська перевірка діяльності акціонерного товариства, у тому числі такого, що не зобов’язане публікувати для загального відома документи, має бути проведена у будь-який час на вимогу акціонерів, які разом володіють не менш як десятьма відсотками акцій.
У п. 38 постанови ВП ВС від 16 травня 2018 р. у справі № 904/2194/17 зазначено, що шляхом пред’явлення до товариства вимоги про проведення аудиторської перевірки учасник (акціонер) товариства реалізує своє корпоративне право.
Особа стає носієм корпоративних прав з моменту набуття права власності на акції АТ або вступу до інших юридичних осіб.
Право вимагати проведення аудиторської перевірки діяльності акціонерного товариства є корпоративним правом, пов’язаним з діяльністю та управлінням справами товариства. Воно виникає в акціонера з моменту набуття ним права власності на акції АТ, оскільки саме з цього моменту особа стає носієм корпоративних прав. Відмова товариства в задоволенні вимоги про проведення аудиту за період, коли позивач не був акціонером, не може порушувати його корпоративних прав як акціонера.
Суди попередніх інстанцій встановили, що згідно з випискою про операції з цінними паперами ПрАТ стало акціонером ПАТ з 12 червня 2019 р. Зважаючи на цю обставину, колегія суддів КГС ВС погодилася з висновком господарських судів про відмову в задоволенні позовних вимог про проведення аудиторської перевірки діяльності акціонерного товариства за період до 12 червня 2019 р.
Підготував Леонід Лазебний