Судова практика
Заповіт, посвідчений службовою особою (нотаріусом) на тимчасово окупованій території, є нікчемним
28 серпня 2020 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 185/2052/19 відмовив у задоволенні касаційної скарги спадкоємця за заповітом, посвідченим нотаріусом «Донецької Народної Республіки».
Онук звернувся до суду з позовом до інших осіб, в якому просив суд визнати за ним в порядку спадкування за заповітом бабусі право власності на квартиру.
Бабуся не могла за станом здоров’я виїхати за межі тимчасово окупованої території, тому заповіт було посвідчено нотаріусом на непідконтрольній території.
Після смерті бабусі у місті Донецьку позивач фактично прийняв спадщину за заповітом щодо нерухомого майна і не відмовлявся від неї, проте нотаріус Миколаївського нотаріального округу відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв’язку з тим, що заповіт був складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення.
Рішенням міськрайонного суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позовних вимог відмовлено, оскільки зазначений заповіт не створює правових наслідків, згідно положень ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
У касаційній скарзі позивач вказав, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток, можуть братись до уваги та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку, у тому числі у сукупності з показами свідків, та просив застосувати «намібійські винятки», сформульовані у практиці Міжнародного суду ООН, згідно з якими документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», до зазначених населених пунктів належить місто Донецьк.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
До таких актів належить і спірний заповіт, посвідчений нотаріусом «Донецької Народної Республіки» Донецького міського нотаріального округу.
Отже, за висновком Верховного Суду, суди дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для визнання за позивачем права власності на спадкове майно за цим заповітом.
Підготував Леонід Лазебний