Законодавство
Підвищення пенсійного віку від «слуг»
Зареєстрований у Раді законопроект № 5566 передбачає поступове збільшення пенсійного віку. Чи є в цьому необхідність?
Читайте також: Пенсії, субсидії і соціальну допомогу оформлятимуть в «Дії»
Наразі в українському суспільстві точиться доволі значна дискусія щодо пенсійної реформи та, нарешті, впровадження накопичуваної системи. Будемо відверті, солідарна система є неефективною і в тій демографічній реальності, яка є в Україні, абсолютно збитковою для держави. Оскільки вже доволі скоро одна працююча особа буде змушена утримувати двох безробітних, і єдиний шлях для держави при вирішенні цієї проблеми – це збільшити податкове навантаження на працівника. Тож накопичувальна система, яка передбачає прямий взаємозв’язок між власними внесками і пенсією, життєво необхідна Україні.
Читайте також: Для отримання пенсії та допомоги можна ідентифікуватися віддалено
Утім, законодавчі ініціативи наших народних обранців передбачають дещо інше бачення ситуації. Проект закону про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо деяких питань визначення пенсійного віку (№ 5566) передбачає:
1) Починаючи з 1 січня 2023 року вік, який надає право на призначення пенсії за віком (60 років), передбачений частинами першою – третьою цієї статті, щороку збільшується на один місяць. Це правило має діяти до 2035 року і таким чином пропонується за 12 років підвищити пенсійний вік на 1 рік.
2) Зменшення пенсійного віку для жінок, що мають дітей на шість місяців за кожну дитину, але сумарно не більше аніж на три роки.
Читайте також: Понад 18 мільярдів гривень додали до бюджету Пенсійного фонду
З одного боку, держава визнає, що єдиним способом зменшення дефіциту Пенсійного фонду України є підвищення пенсійного віку. У той же час зменшення пенсійного віку для жінок, що мають дітей, – послідовне продовження логіки солідарної системи, відповідно до якої людина, що виховала дітей, а отже, імовірних працівників, котрі будуть своїми внесками наповнювати Пенсійний фонд, повинна бути в більш привілейованому становищі, аніж людина бездітна. Принагідно зазначу, що це не є особистою ідеєю Галини Третьякової. У 2012 році з аналогічною ініціативою виступала народний депутат України від фракції «НУНС» Катерина Лук’янова.
Джерело: Юридичний вісник України