Connect with us

Судова практика

Об’єкт незавершеного будівництва, що зведений під час шлюбу та експлуатується за призначенням, може бути визнаний спільною сумісною власності подружжя

Опубліковано

18 серпня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 359/3859/17 залишив без задоволення касаційну скаргу відповідачки, яка навмисно ухилялась від вчинення дій щодо прийняття будинку в експлуатацію.

Чоловік звернувся до суду з позовом до дружини, в якому просив визнати об’єкт незавершеного будівництва житлового будинку об’єктом спільного майна подружжя та в порядку поділу майна визнати за позивачем право власності на Ѕ частину цього об`єкта. Зазначав, що відповідачка як особа, на яку оформлена проектно-дозвільна документація на будинок, навмисно ухиляється від вчинення дій щодо прийняття будинку в експлуатацію, при цьому проживаючи в ньому.

Читайте також: Для встановлення права спільної сумісної власності на збудоване житло важливим є період оплати, а не дата укладення договору інвестування

Рішенням міськрайонного суду у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що ступінь готовності об’єкта незавершеного будівництва не дозволяє здійснити його поділ між сторонами, які мають право на Ѕ частину будівельних матеріалів, використаних в ході його будівництва.

Постановою апеляційного суду рішення міськрайонного суду скасовано та ухвалено нове, яким позовні вимоги задоволено з тих мотивів, що спірний об`єкт незавершеного будівництва збудований за час шлюбу за спільні кошти подружжя та є об`єктом спільної сумісної власності подружжя; згідно з технічним паспортом будинок був готовий на 97%, а відповідачка разом з дітьми проживає в указаному будинку, який забезпечений електро-, газо- й водопостачанням та іншими необхідними побутовими умовами, тобто будівництво його фактично закінчено й він фактично експлуатується за своїм функціональним призначенням, але не прийнятий в експлуатацію і право власності на нього не оформлюється з вини відповідачки. Водночас позивач позбавлений можливості оформити право власності, що перешкоджає йому реалізувати своє право на поділ набутого за час шлюбу майна.

Читайте також: Законодавство не передбачає визначення судом частки співвласника у праві спільної власності на нерухоме майно за померлим

Розглянувши касаційну скаргу відповідачки, Верховний Суд вказав, що поділ майна, яке є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, здійснюється шляхом виділення його в натурі, а у разі неподільності присуджується одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними (ч.ч. 1, 2 ст. 71 СК України), або реалізується через виплату грошової чи іншої матеріальної компенсації вартості його частки (ч. 2 ст. 364 ЦК України).

За позовом дружини, членів сім`ї забудовника, які спільно будували будинок, суд має право здійснити поділ об`єкта незавершеного будівництва, якщо, враховуючи ступінь його готовності, можна визначити окремі частини, що підлягають виділу, і технічно можливо довести до кінця будівництво зазначеними особами. Об`єкт незавершеного будівництва, зведений за час шлюбу, може бути визнаний об`єктом права спільної сумісної власності подружжя із визначенням часток.

Читайте також: Співвласник, частка якого в майні не може бути виділена в натурі, має право на отримання її компенсації від інших співвласників

Такий правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 7 вересня 2016 р. у справі № 6-47цс16 та у постановах Верховного Суду від 3 грудня 2018 р. у справі № 525/511/16-ц, від 11 вересня 2019 р. у справі № 158/2404/13-ц.

Виходячи з того, що об`єкт незавершеного будівництва – житловий будинок готовий до експлуатації, будівництво його фактично закінчене, він експлуатується за своїм функціональним призначенням, не приймається в експлуатацію і право власності на нього не оформлюється з волі відповідачки, що позбавляє позивача можливості реалізувати своє право на поділ набутого за час шлюбу майна, апеляційний суд зробив правильний висновок про наявність правових підстав для визнання спірного об`єкта незавершеного будівництва спільною сумісною власністю сторін із визначенням їх часток у праві спільної сумісної власності.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.