Законодавство
Фонд часткового гарантування кредитів запрацює в аграрній сфері
Набрав чинності Закон України «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» від 4 листопада 2021 р. № 1865-IX, який визначає правовий статус, особливості утворення та засади діяльності Фонду, встановлює порядок визначення критеріїв щодо суб’єктів підприємництва та фінансових установ, зобов’язання за кредитними договорами між якими можуть гарантуватися Фондом.
Читайте також: Фізичних осіб-підприємців долучено до державної програми «Доступні кредити 5-7-9%»
Фонд є небанківською фінансовою установою з особливим статусом, яка виконує функції із забезпечення підтримки суб’єктів мікропідприємництва, малого та середнього підприємництва, фізичних осіб – підприємців, що провадять діяльність у галузі сільського господарства, шляхом часткового гарантування виконання зобов’язань таких суб’єктів за кредитними договорами.
Державне регулювання та нагляд за діяльністю Фонду здійснює Національний банк України, а єдиним видом його діяльності є надання часткових гарантій за кредитними зобов’язаннями суб’єктів малого і середнього підприємництва, що провадять діяльність у галузі сільського господарства.
Гарантії надаються лише за кредитами, наданими фінансовими установами, які уклали договір про співпрацю з Фондом та відповідають критеріям прийнятності, затвердженим Радою Фонду.
Фонд надає гарантії в обсязі до 50 % непогашеної суми основного боргу на строк дії кредитного договору, але не більше як на 10 років, а обсяг наданих непокритих гарантій не може перевищувати більше ніж у чотири рази розмір регулятивного капіталу Фонду.
Порядок надання гарантій та максимальна сума гарантій Фонду перед однією фінансовою установою у поточному фінансовому році визначаються положенням, що затверджується Радою Фонду.
Читайте також: Відсутність напису «Виконано» на товарній аграрній розписці, при умові настання строку її виконання, свідчить про безспірність вимог
Передбачено, що:
– якщо протягом будь-яких 12 місяців поспіль фінансова установа вимагає від Фонду сплатити грошову суму за порушеними суб’єктами підприємництва перед фінансовими установами зобов’язаннями у розмірі, що перевищує 20 відсотків суми всіх діючих гарантій, отриманих зазначеною фінансовою установою, така фінансова установа не має права отримувати від Фонду нових гарантій за зобов’язаннями своїх позичальників протягом наступних 12 місяців;
– у разі якщо фінансова установа отримала від Фонду менше 10 гарантій та вимагає сплати грошової суми за порушеними суб’єктами підприємництва перед фінансовими установами зобов’язаннями у розмірі, що перевищує 20 відсотків суми всіх діючих гарантій, отриманих зазначеною фінансовою установою, Рада Фонду може встановити строк, на який видача нових гарантій такій фінансовій установі призупиняється;
– після закінчення строку призупинення надання гарантій фінансова установа зможе отримувати нові гарантії від Фонду, якщо така фінансова установа відповідатиме критеріям прийнятності, затвердженим Радою Фонду.
Гарантії не надаються на покриття зобов’язань осіб, які не погасили зобов’язання за раніше наданими гарантіями, чи не відповідають вимогам Закону № 1865-IX.
Також врегульовано порядок визначення критеріїв стосовно суб’єктів підприємництва та фінансових установ – учасників таких кредитних відносин.
Кабінет Міністрів протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом має утворити Фонд, забезпечити формування та сплату його статутного капіталу.
Нагадаємо, новий страховий інструмент державної підтримки аграріїв