Connect with us

Судова практика

Відсутність напису «Виконано» на товарній аграрній розписці, при умові настання строку її виконання, свідчить про безспірність вимог

Опубліковано

10 червня 2021 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 922/3050/20 залишив без задоволення касаційну скаргу Фермерського господарства, який посилався на відсутність висновку Верховного Суду щодо визнання такими, що не підлягають виконанню виконавчого напису нотаріуса, вчиненого на підставі аграрної розписки.

Фермерське господарство звернулось до суду з позовною заявою до ТОВ про визнання такими, що не підлягають виконанню виконавчі написи, посилаючись на те, що нотаріусом не дотримано розумного строку між направленням відповідачем вимоги позивачу про усунення порушення виконання зобов`язань та вчиненням виконавчого напису, чим порушено права боржника, оскільки його позбавлено можливості навести свої заперечення та повідомити про наявність спору щодо розміру заборгованості.

Читайте також: Аграрна розписка може стати незахищеним та недостовірним інструментом

Рішенням Господарського суду, залишеним без змін апеляційним судом, у задоволенні позову відмовлено з тих мотивів, що на час вчинення нотаріусом оспорюваних виконавчих написів заборгованість позивача перед відповідачем існувала у заявленому до стягнення розмірі і була безспірною. Відповідачем для отримання виконавчих написів про стягнення заборгованості за аграрними розписками надані всі необхідні документи, передбачені п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р. № 1172. Позивачем не доведено належними доказами виконання своїх зобов`язань за аграрними розписками.

Читайте також: Аграрні розписки як спосіб кредитування сільгоспвиробників

Розглянувши касаційну скаргу позивача, Верховний Суд вказав, що положеннями ст. 3 Закону України «Про аграрні розписки» (тут і далі у редакції, чинній на момент видачі аграрної розписки) передбачено, що товарна аграрна розписка – це аграрна розписка, що встановлює безумовне зобов’язання боржника за аграрною розпискою здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені аграрною розпискою.

Отже, її виконання не повинно залежати від факту оскарження чи недійсності положень забезпечуваного договору.

Читайте також: Судовий спір між кредитором і боржником не ставить під питання безспірність заборгованості

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про аграрні розписки» аграрні розписки діють до повного їх виконання.

Кредитор за аграрною розпискою зобов’язаний протягом трьох робочих днів з дня отримання виконання зобов’язання за аграрною розпискою зробити на аграрній розписці напис «Виконано», що скріплюється підписом кредитора, і повернути таку аграрну розписку боржнику. Після повернення боржнику оригіналу аграрної розписки з відміткою про її виконання боржник за аграрною розпискою має право звернутися до особи, яка вчиняє нотаріальні дії, для внесення запису про виконання аграрної розписки до відповідних реєстрів.

Приписами ст. 13 Закону України «Про аграрні розписки» унормовано, що наявність аграрної розписки без відмітки про її виконання є достатнім підтвердженням безспірності вимог кредитора за аграрною розпискою.

Відсутність напису «Виконано», при умові настання строку виконання товарної аграрної розписки, свідчить про безспірність вимог, а тому відсутні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Верховний Суд звернув увагу на те, що аграрна розписка не є договором і виникнення застави майбутнього врожаю згідно з аграрною розпискою виникає саме на підставі Закону України «Про аграрні розписки», приписами ч. 1 ст. 7 якого аграрна розписка встановлює забезпечення виконання зобов’язань боржника за аграрною розпискою заставою його майбутнього врожаю.

При цьому норми спеціального закону, а саме Закону України «Про аграрні розписки», не містить переліку інших обов’язкових дій кредитора чи нотаріуса, які мають передувати вчиненню виконавчого напису за товарною аграрною розпискою.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.