В Україні
У 2017 році споживча інфляція складала 13,7%
Такі дані 12 січня 2018 р. оприлюднив Національний банк України. Цей показник перевищив ціль, встановлену НБУ на кінець року – 8% ± 2 п.п.
Серед чинників названо, що на них НБУ не міг вплинути засобами грошово-кредитної політики, а саме:
- скорочення пропозиції окремих видів товарів через несприятливі погодні умови в першій половині року;
- нестабільна ситуація у тваринництві;
- зростання світових цін та зовнішнього попиту на вітчизняні продукти харчування (зокрема, м’ясо-молочної групи);
- збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці;
- швидке відновлення споживчого попиту.
За підсумками 2017 р. інфляція прискорилась до 9,5% порівняно з 5,8% 2016 р. Суттєво подорожчали послуги, що входять до базової інфляції у тому числі через підвищення мінімальної заробітної плати та пенсійних виплат.
Також зросли ціни на продукти харчування з високим ступенем обробки, передусім молочні та м’ясні продукти, внаслідок подорожчання сировини, а також через значні обсяги експорту деяких продуктів харчування, зокрема вершкового масла.
Прискорилося зростання цін на сирі продовольчі товари (до 23,5%) у 2017 р. порівняно з попереднім роком, особливо на м’ясо та молоко, яйця. Причиною цього також названо активізацію експорту та обмежену внутрішню пропозицію цих товарів на тлі зменшення поголів’я (крім птиці) та нестабільної епізоотичної ситуації.
Крім того, минулого року стрімко зросли ціни на овочі та фрукти після їх падіння у 2016 р. через погодний фактор та відміну заборони на імпорт з боку РФ, оскільки саме туди спрямувався потік турецьких продовольчих товарів, які раніше йшли до України.
Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, очікувано уповільнилося (до 16,1%) через відсутність значних підвищень тарифів на послуги ЖКГ на відміну від 2016 р., а ціни на паливо зростали такими ж високими (20.0%), внаслідок підвищення цін на нафту та послаблення гривні до євро (акцизи на паливо встановлено в євро).
You must be logged in to post a comment Login