Законодавство
Майно заборонених політичних партій шукатиме Мін’юст
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень» від 12 серпня 2022 р. № 896.
Затверджений нею Порядок визначає механізм виконання рішення суду про заборону політичної партії в частині переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень.
Читайте також: Дострокового припинять повноваження депутатів місцевих рад, чиї партії заборонено рішенням суду
Так, після набрання законної сили рішенням суду про заборону політичної партії, у резолютивній частині якого зазначено про передачу майна політичної партії у власність держави, Мін’юст вживає заходів до розшуку майна політичної партії, зокрема за відомостями єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст.
Не пізніше трьох робочих днів з дня отримання рішення суду Мін’юст надсилає до державних органів, зокрема АРМА, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності запити про надання інформації щодо майна політичної партії, які протягом п’яти робочих днів з дня отримання запиту зобов’язані надати запитувану інформацію.
Інформація щодо майна політичної партії, яка містить банківську таємницю, зокрема щодо рахунків політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень та залишку коштів на них, розкривається банками за запитом Мін’юсту на підставі рішення суду в порядку, передбаченому ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
За результатами заходів із розшуку майна політичної партії Мін’юст складає та затверджує перелік майна політичної партії, переданого у власність держави.
У переліку майна зазначаються загальні характеристики такого майна (місцезнаходження, загальна площа об’єктів нерухомості, відомості про виявлені рахунки політичної партії, цільове призначення та кадастрові номери земельних ділянок, розміри часток у статутних капіталах юридичних осіб тощо).
У разі виявлення майна політичної партії після затвердження переліку майна Мін’юст невідкладно вносить до нього відповідні зміни.
Читайте також: Зупинити держфінансування політичних партій на період воєнного стану пропонує НАЗК
У разі коли перелік майна містить відомості про:
1) цінні папери, корпоративні права, нерухоме або рухоме майно (крім об’єктів права інтелектуальної власності, земельних ділянок та коштів), то уповноваженим органом управління таким майном є Фонд державного майна.
Мін’юст протягом 10 робочих днів з дня затвердження переліку майна надсилає його копію та копію рішення суду Фонду державного майна як уповноваженому органу управління цим майном. Фонд державного майна після отримання від Мін’юсту копії переліку майна та копії рішення суду протягом 10 робочих днів вживає заходів до державної реєстрації речових прав на таке майно та/або заходів з прийняття до сфери свого управління відповідних цінних паперів, корпоративних прав;
2) об’єкти права інтелектуальної власності, Мін’юст протягом 10 робочих днів з дня затвердження переліку майна надсилає копію рішення суду та копію переліку майна Мінекономіки для подання їх у 10-денний строк Національному органу інтелектуальної власності для вжиття ним заходів до реєстрації переходу таких прав інтелектуальної власності у власність держави в особі Національного органу інтелектуальної власності;
3) кошти на рахунках у банках забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, Мін’юст як стягувач протягом трьох робочих днів з дня затвердження переліку майна ініціює перед банками, у яких відкрито відповідні рахунки, платіжну операцію та надсилає їм платіжну інструкцію (вимогу) для забезпечення перерахування коштів політичної партії до державного бюджету;
4) земельну ділянку, Мін’юст протягом 10 робочих днів з дня затвердження переліку майна надсилає органу виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, копію рішення суду та копію переліку майна для вжиття ним у 10-денний строк заходів до державної реєстрації права власності держави на таку земельну ділянку.
Окрім того, внесено зміни до Порядку визначення суб’єкта управління об’єктами, що повернуті у власність держави, та іншим майном, суб’єкт управління якого не визначений, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2015 р. № 817, та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127.