Connect with us

Судова практика

Той факт, що небезпеку для руху створив пішохід не звільняє водія від виконання вимог ПДР, однак цю обставину суди повинні врахувати

Опубліковано

8 вересня 2022 р. Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 297/1253/17 задовольнив касаційну скаргу захисника та звільнив засудженого на підставі ст. 75 КК від відбування призначеного основного покарання.

Місцевий суд, з яким погодився й апеляційний, визнав винуватим та засудив особу за ч. 2 ст. 286 КК.

У касаційній скарзі захисник просив застосувати до засудженого положення ст. 75 КК і звільнити його від відбування покарання з випробуванням з тих підстав, що засуджений раніше не судимий, позитивно характеризується, відшкодував усі завдані потерпілій збитки, за період розгляду цього кримінального провадження до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягувався. Звертав увагу на позицію потерпілої, яка не має до нього претензій матеріального та морального характеру і просила суворо не карати.

Верховний Суд вказав, що суди попередніх інстанцій констатували, що під час ДТП потерпіла перебувала в стані середнього ступеня алкогольного сп’яніння та, знаходячись на дорозі, могла створювати небезпеку для руху водія автомобіля засудженого, який рухався із дозволеною на цій ділянці дороги швидкістю та не перебував у стані алкогольного сп’яніння.

Читайте також: Не можна визнати надміру м’яким наближене до мінімального покарання за порушення ПДР, що призвело до загибелі людей, без оцінки поведінки потерпілих

Хоча в діях засудженого убачається порушення ПДР, які знаходяться у причинному зв’язку з наслідками, що настали, однак неправомірна поведінка потерпілої, яка, будучи пішоходом, має не тільки права, а й обов’язки, які повинна суворо виконувати, також відіграє значну роль під час встановлення конкретних обставин справи та, в подальшому, під час застосування до засудженого заходів кримінально правового впливу.

Той факт, що небезпеку для руху, а саме – перебування пішохода в стані алкогольного сп’яніння на проїжджій частині дороги, створено внаслідок власної протиправної поведінки пішохода, не звільняє водія від виконання вимог ПДР, однак така обставина повинна бути врахована судами під час обрання заходів кримінально правового впливу у сукупності із іншими обставинами та даними про особу засудженого.

Читайте також: Вживання несумісних з алкоголем ліків не виключає вживання спиртних напоїв

В цьому кримінальному провадженні Верховний Суд урахував конкретні обставини події ДТП, встановлені судами попередніх інстанцій, а також поведінку засудженого, який як у суді першої, так і апеляційної інстанцій виражав щирий жаль з приводу того, що за його участі сталася ДТП і ще до постановлення вироку відшкодував потерпілій стороні всі завдані збитки, що підтверджується наявною у матеріалах кримінального провадження нотаріально засвідченою заявою потерпілої про відсутність претензій майнового та немайнового характеру до засудженого.

Зазначені обставини та дані про особу засудженого Верховний Суд визнав такими, що дають підстави для застосування до засудженого положень ст. 75 КК, тобто для звільнення останнього від відбування основного покарання з випробуванням. Таке покарання, на думку Верховного Суду, буде необхідним та достатнім для його виправлення й попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.