Connect with us

Судова практика

Мирову угоду про відмову від позову не може бути затверджено, оскільки така угода не може стосуватися вчинення процесуальних дій

Опубліковано

11 січня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 461/56/20 відмовив у задоволенні заяви про затвердження мирової угоди, визнавши її такою, що суперечить нормам чинного законодавства.

Особа звернулася до суду з позовом про визнання в частині недійсним договору купівлі-продажу, визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та визнання права власності.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, відмовив у задоволенні позову.

Під час розгляду справи у Верховному Суді надійшла заява представника позивача, відповідачів про затвердження мирової угоди, за умовами якої сторони домовились, що позивач відмовляється від позовних вимог у цій справі у повному обсязі; положень щодо врегулювання майнових прав сторін мирова угода не містила.

Читайте також: Ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди, укладену на стадії виконання судового рішення, може бути оскаржено в апеляційному порядку

Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 207 ЦПК України мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов’язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, що мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.

Таким чином, мирова угода укладається щодо прав і обов’язків стосовно предмета спору, а не вчинення процесуальних дій. Відмова від позову є процесуальною дією, відмінною від укладення мирової угоди.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 208 ЦПК України виконання мирової угоди здійснюється особами, які її уклали, в порядку і в строки, передбачені цією угодою. Ухвала про затвердження мирової угоди є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 р. № 1404-VIII.

Якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, чи є невиконуваними, суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд (п. 1 ч. 5 ст. 207 ЦПК України).

Читайте також: Кредитор може оскаржити ухвалу про затвердження мирової угоди, якщо угоду використано для уникнення сплати або стягнення боргу

У цій справі подана сторонами мирова угода не містила положень щодо зобов’язань врегулювання майнових вимог сторін, у зв’язку з чим не могла бути затверджена Верховним Судом, оскільки мирова угода за своєю правовою природою є змістом волевиявлення сторін, втручатися в яке суд не має повноважень.

За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку про відмову у затвердженні мирової угоди у зв’язку з тим, що вона суперечить нормам чинного законодавства.

Такого висновку, відмовляючи у задоволенні заяви про затвердження мирової угоди, дійшов Верховний Суд і в ухвалі від 27 лютого 2019 р. у справі № 752/9083/16-ц.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.