Connect with us

Судова практика

Невизначення в ухвалі строку й порядку набрання нею законної сили є підставою для зміни судового рішення шляхом доповнення його резолютивної частини

Опубліковано

12 січня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 761/13085/14-ц задовольнив частково касаційну скаргу заявника, вказавши, що зазначення строку і порядку набрання ухвалою законної сили та її оскарження є обов’язковим елементом резолютивної частини ухвали суду.

Особа звернулася до суду зі скаргою на дії (бездіяльність) посадової особи органу державної виконавчої служби у виконавчому провадженні.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, скаргу задоволено частково, а додатковою ухвалою стягнуто з Департаменту державної виконавчої служби на користь заявника витрати на професійну правничу допомогу.

Розглянувши касаційні скарги учасників справи, Верховний Суд вказав, що зазначення строку і порядку набрання ухвалою законної сили та її оскарження є обов’язковим елементом резолютивної частини ухвали суду, а тому незазначення в судовому рішенні строку і порядку набрання ним законної сили не є опискою у розумінні ч. 1 ст. 269 ЦПК України та не може бути виправлено судом (див. висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2021 р. у справі № 761/13085/14-ц).

Читайте також: Компенсація судових витрат у разі закриття провадження у справах з розгляду скарг на дії, рішення, бездіяльність виконавця є можливою

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями) (ст. 261 ЦПК України).

Тлумачення ст. 261 ЦПК України, з урахуванням принципу розумності та «методу чесного читання», свідчить, що:

– у ч. 1 ст. 261 ЦПК України передбачено загальне правило для всіх судових рішень, які постановлюються у формі ухвали. Ухвала суду набирає законної сили за правилами, передбаченим для рішення суду (ст. 273 ЦПК України), тільки в тому випадку, коли для конкретного виду ухвал це прямо передбачено процесуальним законом (ст. 460, 479, 480, 487 ЦПК України). Можливість апеляційного оскарження ухвали суду першої інстанції при цьому значення не має і на момент набрання нею законної сили не впливає;

– ухвала суду за результатами розгляду скарг на дії (бездіяльність) органів державної виконавчої служби, приватного виконавця (ст. 451 ЦПК України) набирає законної сили за правилами ст. 261 ЦПК України. Нормами розд. VІІ ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень» не встановлено іншого порядку набрання законної сили ухвалами, які постановляються за наслідками розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватного виконавця;

– додаткова ухвала суду про стягнення судових витрат за результатами розгляду скарг на дії (бездіяльність) органів державної виконавчої служби, приватного виконавця (ст. 451 ЦПК України) набирає законної сили за правилами ст. 261 ЦПК України.

Читайте також: Неправомірну бездіяльність державного виконавця може бути оскаржено упродовж усього часу її перебігу

У справі, що переглядалася:

– суд першої інстанції в додатковій ухвалі, не визначивши у її резолютивній частині строк і порядок набрання ухвалою законної сили, не дотримався вимог ст. 260 ЦПК України, а апеляційний суд не врахував, що згідно з ч. 4 ст. 376 ЦПК України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин, тому помилково не змінив вказану ухвалу в указаній частині шляхом доповнення її резолютивної частин;

– апеляційний суд зробив висновок, що відповідно до ст. 261 ЦПК України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не встановлено законом. Оскільки відповідно до п. 13, 27 ч. 1 ст. 353 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо: визначення розміру судових витрат; розгляду скарг на дії (бездіяльність) органів державної виконавчої служби, приватного виконавця, то суд першої інстанції, зазначивши у резолютивній частині ухвали те, що ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження – після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована, не допустив порушення вимог процесуального права, тому підстави для її зміни чи скасування відсутні;

– суди не врахували, що ст. 261 ЦПК України встановлює загальне правило для всіх судових рішень, які постановлюються у формі ухвал, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Нормами розд. VІІ ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень» не встановлено іншого порядку набрання законної сили ухвалами, які постановляються за наслідками розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Тому оскаржена ухвала і додаткова до неї ухвала, набирають законної сили відповідно до ст. 261 ЦПК України. Схожий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 27 червня 2019 р. у справа № 495/2711/18.

З урахуванням того, що зазначені ухвали суду були проголошені в судовому засіданні, то вони набрали законної сили негайно після їх проголошення.

Тому Верховний Суд постанову апеляційного суду в зазначеній частині скасував, ухвалу суду першої інстанції – змінив у резолютивній частині, а додаткову ухвалу суду першої інстанції – змінив із доповненням її резолютивної частини визначенням порядку набрання нею законної сили: «Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення».

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.