Законодавство
Три види резервування національних електронних інформаційних ресурсів
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 311, якою, зокрема затверджено:
– Порядок, що визначає механізм функціонування Національного центру резервування державних інформаційних ресурсів;
– Порядок, що визначає механізм передачі користувачами резервних копій національних електронних інформаційних ресурсів на зберігання до Національного центру, крім тих, передача яких обмежена законодавством, а також порядок їх збереження і доступу до них.
Зокрема передбачено, що основними завданнями Національного центру є проведення заходів, визначених ч. 6 ст. 8 Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», а також розміщення, адміністрування, зберігання національних електронних інформаційних ресурсів; збереження резервних копій національних електронних інформаційних ресурсів, що перебувають у володінні або розпорядженні користувачів та є критичними для їх сталого функціонування, крім тих, передача яких обмежена законодавством.
Резервування проводиться з метою забезпечення зберігання цілісності даних і подальшого відновлення інформації та відомостей, що містяться в національних електронних інформаційних ресурсах, безперервності процесу обробки цієї інформації у разі її пошкодження та/або видалення. Резервування національних електронних інформаційних ресурсів, які містять відомості, що становлять державну таємницю та розвідувальну таємницю, не здійснюється.
Резервування поділяється на такі види:
Читайте також: Кібератаки: 6 етапів реагування
1) повне резервування – забезпечує створення повної копії об’єкта резервування та дає змогу забезпечити відповідність створеної копії оригіналу національних електронних інформаційних ресурсів (копіювання всіх файлів і даних);
2) диференційне резервування – копіювання змін об’єкта резервування, що були зроблені після створення останньої повної копії інформації національних електронних інформаційних ресурсів (повного резервування) за встановленою періодичністю. Копіюються лише файли і дані, до яких вносилися зміни з часу останнього повного резервування, оновлені дані займають місце старих;
3) інкрементне резервування – копіювання змін об’єкта резервування, що відбулися після створення останньої повної копії інформації національних електронних інформаційних ресурсів (повного резервування) за встановленою періодичністю. Копіюються лише файли і дані, до яких вносилися зміни з часу останнього повного резервування, оновлені дані записуються окремо від старих.
Користувачі передають резервні копії до Національного центру на підставі договору про збереження резервних копій, укладеного з технічним адміністратором Національного центру.
Види резервування, періодичність створення та передачі до Національного центру резервних копій, особливості передачі таких копій, враховуючи технічні умови (можливості) конкретного користувача, визначаються регламентом резервування, який є додатком до договору.
Крім того, у разі введення воєнного стану та загрози фізичного знищення єдиних основного і резервного захищених центрів обробки даних (дата-центрів), в тому числі спеціальних мобільних та пересувних рухомих комплексів, призначених для збереження національних електронних інформаційних ресурсів, Адміністрація Держспецзв’язку за погодженням із СБУ приймає рішення про переміщення резервних копій, які зберігаються в Національному центрі, до закордонних дипломатичних установ України, зокрема до їх електронних комунікаційних систем.
Через шість місяців після припинення чи скасування воєнного стану технічний адміністратор Національного центру разом з адміністратором безпеки Національного центру забезпечує повернення резервних копій до постійного місця їх зберігання, розташованого на території України.