Судова практика
Виключення з обсягу обвинувачення особи, визнаної винуватою у виправданні агресії рф, епізодів злочинної діяльності до їх криміналізації, не впливає на кваліфікацію злочину, якщо вона продовжувала вчиняти такі дії і після їх криміналізації
18 травня 2023 р. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду у справі № 127/12127/22 задовольнив частково касаційну скаргу захисника, який вказував, що дії обвинуваченої в момент вчинення не були кримінально караними.
Фігурантка у період з 24 лютого 2022 року по 21 березня 2022 року, перебуваючи за місцем проживання, умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій, використовуючи власну сторінку у соціальній мережі «Вконтакте», вчинила дії щодо виправдування, визнання правомірною збройної агресії рф проти України та поширила матеріали (публікації) у яких міститься таке виправдування та визнання правомірною збройної агресії.
Вироком міського суду, залишеним без змін апеляційним судом, її визнано винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 436-2 КК України та ч. 2 ст. 436-2 КК України.
У касаційній скарзі захисник, зокрема зазначав, що всупереч ч. 2 ст. 5 КК України судами було безпідставно застосовано зворотну дію в часі закону, що встановлює кримінальну протиправність діяння щодо суспільно небезпечних діянь, вчинених 24 лютого 2022 р. та 9 березня 2022 р., які на той час не були кримінально караними.
Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 2 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.
3 березня 2022 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України № 2110-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та поширення забороненої інформаційної продукції», яким було внесено зміни до КК України, зокрема розд. ХХ цього Кодексу було доповнено ст. 436-2 «Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників».
Закон № 2110-ІХ набрав чинності 16 березня 2022 р. Тобто законодавець з 16 березня 2022 р. встановив кримінальну відповідальність за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 р., а також за виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься таке виправдовування, визнання правомірною, та заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
У цьому кримінальному провадженні фігурантка обвинувачувалась у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 та 2 ст. 436-2 КК України (декілька епізодів кримінальних правопорушень із зазначеними датами їх вчинення – 24 лютого 2022 р., 9 березня 2022 р., 19 березня 2022 р. та 21 березня 2022 р.).
Читайте також: Факт завершення строку дії контракту автоматично не позбавляє особу статусу діючого військовослужбовця
Таким чином, інкриміновані епізоди злочинної діяльності від 24 лютого 2022 р. та 9 березня 2022 р. щодо виправдовування та визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України та поширення матеріалів, в яких міститься таке виправдовування та визнання, вчинені нею до 16 березня 2022 р., тобто до набрання чинності Законом України № 2110-ІХ від 3 березня 2022 р., що встановив кримінальну відповідальність за такі діяння, тому ці епізоди злочинної діяльності з обсягу обвинувачення слід виключити.
Враховуючи те, що суди першої та апеляційної інстанцій застосували норму закону, яка не підлягає застосуванню, Верховний Суд судові рішення змінив, а саме виключив із обсягу обвинувачення за ч. 2 ст. 436-2 КК України епізоди злочинної діяльності від 24 лютого 2022 р. та 9 березня 2022 р.
Однак, за висновком ВС, виключення цих епізодів злочинної діяльності із обсягу обвинувачення за ч. 2 ст. 436-2 КК України не впливає на кваліфікацію дій обвинуваченої, та відповідно й на розмір призначеного покарання, через вчинення нею інших епізодів злочинної діяльності за цією статтею після набрання чинності згаданим Законом.
Підготував Леонід Лазебний
З іншими правовими позиціями Верховного Суду можна ознайомитися в аналітично-правовій системі LEX.