Connect with us

В Україні

Як АРМА сприяє руху України до ЄС

Опубліковано

Європейська Комісія рекомендує реформувати агентство, що вже зроблено і які наступні пріоритети?

Олена Дума,
голова Агентства з розшуку та менеджменту активів

Як відомо, 8 листопада Європейська комісія оприлюднила ґрунтовний звіт про готовність нашої держави до перемовин щодо вступу в Євросоюз. Невеличка частина цього звіту присвячена Агентству з розшуку та менеджменту активів. Чому?

Увага Європейської Комісії до діяльності АРМА цілком очевидна, адже агентство засновувалося в повній відповідності до Директив ЄС. Крім того, поява АРМА, створеного за аналогом установ з розшуку та управління активами (ARO/AMO) в державах-членах ЄС, була одним з основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з Євросоюзом. Однак повернемося до звіту ЄС, його змістовних зауважень.

Читайте також: Зупинено співробітництво з рф та рб у боротьбі з економічними злочинами

Як вказано на с. 3—4, звіт Єврокомісії охоплює часовий проміжок з червня 2022 по червень 2023 р. Тобто період, на який я, будучи призначеною в липні 2023 року головою агентства, впливати ніяк не могла. Втім у такому випадку доводиться відповідати за майже фатальні помилки попередників.

Отже, резюмуючи роботу АРМА за зазначений відрізок часу, ЄК пропонує наступне:

1) «Ухвалити та розпочати імплементацію надійного плану дій з реалізації Стратегії повернення активів у 2023—2025 роках; удосконалити нормативно-правову базу та інституційні спроможності для повернення активів та управління ними»;

2) «Законодавство, пов’язане з поверненням активів та управлінням ними, залишається недосконалим та потребує ґрунтовного перегляду»;

3) «Повинна відбутись комплексна реформа АРМА, що включає повноцінне планування перед арештом, прозорі процедури управління, реалізації та оцінки активів та розблокування можливості управляти корпоративними майновими правами».

Усі ці рекомендації, які, нагадаю, охоплюють аналіз роботи агентства в другому півріччі 2022-го та першому півріччі 2023 року, мені глибоко співзвучні. Одним з ключових мотивів, чому я взяла участь у конкурсі на посаду голови АРМА, було реформування цього досі скандального органу та запровадження якісно інших — прозорих та чесних — правил діяльності.

АРМА під час війни: що про його роботу думають у парламенті?

Із липня, коли я почала виконувати свої обов’язки, по сьогодні агентство має суттєві результати роботи, які, сподіваюся, знайдуть своє відображення в наступному звіті ЄК. Назву декілька з них. Як того й вимагає ст. 25 Закону України про АРМА 25 серпня ми відкрили публічний доступ до Реєстру арештованих активів, який уже став поштовхом до прозорості та відкритості даних про арештовані активи та управління ними. Кількість записів у ньому вже перетнула позначку 171 800, з яких понад 49 тисяч записів стосуються активів, щодо яких відсутня інформація про скасування арешту. Далі — 29 вересня АРМА затвердило по-справжньому революційний Порядок відбору управителів арештованим майном. Він встановлює чіткий і недвозначний алгоритм підготовки та проведення змагань управителів відповідно до законодавства про публічні закупівлі. Використання системи «Prozorro» стало обов’язковим. За цими самими прозорими правилами 30 жовтня агентство запустило перші конкурси на відбір управителів та суб’єктів оціночної діяльності.

Читайте також: Розпочалася підготовка до переговорів зі вступу до ЄС

Наступне: цілковито погоджуючись із висновком Єврокомісії, що «законодавство, пов’язане з поверненням активів та управлінням ними, потребує ґрунтовного перегляду», АРМА вже ініціювало зміни до постанови КМУ № 719. Запропоновані новації гарантують використання системи «Prozorro» для реалізації арештованого майна — відповідно до норм європейського законодавства. Для інвесторів та потенційних покупців це означатиме появу прозорих, справедливих та конкурентних правил. Саме в цьому документі передбачено новації щодо реалізації арештованих активів за кордоном. Тому сподіваємося на швидке ухвалення урядом нового прозорого механізму. Крім того, саме з метою розблокування можливості управляти корпоративними правами АРМА підтримує розроблений народними депутатами проект закону № 10069. Він розблокує необхідність погоджувати свої дії з власниками активів (серед яких не тільки українські корупціонери, але й вороги української нації — росіяни).

Зрештою, свідченням зміцнення та підвищення міжнародного статусу агентства є також включення АРМА 21 вересня цього року до наглядової ради BAMIN (Міжвідомчої мережі з управління активами Балканського регіону) та підключення органу 3 листопада до Європейської мережі партнерів проти корупції (EPAC/EACN).

Наостанок зазначимо, що в агентстві (зі зміною керівника), яке лише за останні місяці придбало «Військових облігацій» більш ніж на 2,5 млрд грн, змінило порядки проведення конкурсів на управління та реалізацію арештованими активами та системно зміцнює статус органу на міжнародній арені, країна має міцну опору та джерело поповнення державного бюджету.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.