Connect with us

Юридична практика

Особливості відкриття та прийняття спадщини: суддя ВП ВС розповіла про актуальну практику суду у сфері спадкового права

Опубліковано

Час і місце відкриття спадщини, обчислення строків для її прийняття, встановлення фактів прийняття спадщини – судову практику стосовно таких питань висвітлила суддя Великої Палати Верховного Суду Ольга СТУПАК під час вебінару «Спадкове право. Оновлена версія».

Читайте також: Завершення спадкування по заведених спадкових справах з урахуванням законодавчих змін: Роз’яснення НПУ

За словами доповідачки, в умовах воєнного стану особливої актуальності набули питання стосовно відкриття та прийняття спадщини, зокрема щодо встановлення моменту виникнення права на спадщину. Так, у постанові від 22 березня 2023 року у справі № 463/6829/21-ц Касаційний цивільний суд у складі ВС навів висновок, що спадкоємець, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, є її власником із часу відкриття спадщини, а документом, що підтверджує право власності на спадкове майно, є свідоцтво на спадщину, отримане в установленому законодавством порядку.

Щодо місця відкриття спадщини, розташованої на непідконтрольній Україні території, то суддя ВП ВС зазначила: «Якщо місце відкриття спадщини розташоване на непідконтрольній Україні території, то спадкоємець має право звертатися із заявою про прийняття спадщини в будь-якому місті на території України (вільній від окупації) до державного, приватного нотаріуса, а в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування (постанова КЦС ВС від 13 листопада 2023 року у справі № 638/7337/21).

Читайте також: Визнання спадщини відумерлою

Окрім цього, як зазначила Ольга Ступак, сьогодні, коли значна кількість громадян України вимушено виїхала за кордон, частіше виникають проблеми з прийняттям спадщини за обставин, коли спадкодавець на час смерті проживав за межами України, а до складу спадщини входять права на нерухоме майно, розміщене на території України. В такому разі для прийняття спадщини спадкоємець має звернутися з відповідною заявою до компетентного органу, уповноваженого на вчинення нотаріальних дій, за місцезнаходженням нерухомого майна в Україні. Такий висновок викладено в постанові Об’єднаної палати КЦС ВС від 13 березня 2023 року у справі № 398/1796/20.

Зупинилася суддя й на постанові КЦС ВС від 9 лютого 2022 року у справі № 709/769/19. У ній вказано, що чинне законодавство не позбавляє спадкоємця права направити заяву про прийняття спадщини за допомогою засобів поштового зв’язку, а також подати її через орган місцевого самоврядування. Спікерка додала, що в цьому контексті важливий саме зміст заяви про прийняття спадщини, а не спосіб її подання.

Стосовно строку для відкликання заяви про відмову від спадщини, то О. Ступак наголосила, що така заява може бути відкликана протягом строку для прийняття спадщини. Законодавство не передбачає визначення додаткового строку для відкликання заяви про відмову від прийняття спадщини за заповітом (постанова КЦС ВС від 17 січня 2022 року у справі № 932/5274/20). Також суддя проаналізувала судову практику щодо визначення спадкоємцю додаткового строку для прийняття спадщини.

За словами О. Ступак незмінною позицією ВС є те, що підставою для визначення додаткового строку для прийняття спадщини мають бути саме об’єктивні та непереборні обставини. Тому кожна з обставин, яку позивач наводить як підставу для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, потрібно перевіряти крізь призму об’єктивності та непереборності цієї обставини в конкретній ситуації.

Читайте також: Строки прийняття спадщини під час війни

Суддя, зокрема, навела декілька справ, в яких ВС визначив додатковий строк для прийняття спадщини. Наприклад, у постанові КЦС ВС від 16 серпня 2023 року у справі № 758/13293/18 достатньою правовою підставою для визначення спадкоємцю додаткового строку для прийняття спадщини передусім наведена така обставина, як необхідність отримання свідоцтва про смерть спадкодавиці з апостилем, оскільки вона померла за кордоном. А в постанові КЦС ВС від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17 наведено, що народження дитини позивачкою незадовго до смерті спадкодавця, її лікування в умовах стаціонару в період строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними причинами та такими, що створюють істотні труднощі для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Детальніше з відповідною судовою практикою можна ознайомитися в презентації Ольги Ступак.

Додамо, що вказаний вебінар був організований видавництвом «ECUS» за підтримки ГО «Цивілістична платформа».

Підготував Артем Дмитренко,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.