В Україні
Новий звіт комісії ООН про воєнні злочини військ рф в Україні
Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні задокументувала нові докази того, що російська влада та її війська вчинили воєнні злочини та порушили міжнародне та гуманітарне право на тимчасово окупованих українських територіях.
Про це йдеться в доповіді комісії. Як вказується, комісія занепокоєна постійним застосуванням вибухової зброї в цивільних районах. Численність таких атак свідчить про закономірність ігнорування російськими збройними силами можливого завдання шкоди цивільному населенню. Станом на 15 лютого 2024 року, за даними УВКПЛ, в результаті таких нападів було вбито 8 898 осіб та поранено 18 818 осіб. Фактичне ж число, ймовірно, значно вище.
Читайте також: Євроінтеграція
Комісія дійшла висновку, що бойові дії в Маріуполі та облога міста на початку повномасштабного вторгнення мали надзвичайно серйозний вплив на цивільне населення. Супутникові знімки свідчать про суцільне винищення цілих районів міста, зокрема постраждало 15 555 споруд (831 зруйновано, 5 877 сильно пошкоджено та 8 847 помірно пошкоджено), однак фактична шкода є значно більшою.
Мешканці розповідали про нестерпні страждання, яких вони зазнали під час нещадних обстрілів та повітряних бомбардувань, що спричинили масову загибель людей, поранення та руйнування. За словами цивільних, після того, як вони вибрались із укриттів, то побачили трупи, що лежали розкидані на вулицях та в руїнах власних будинків. Дані отримані комісією, свідчать про те, що в Маріуполі було пошкоджено або зруйновано принаймні 58 об’єктів медичної інфраструктури та 11 електростанцій.
У звіті зазначається, що нещодавні невибіркові напади в порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені російськими збройними силами, призвели до жертв серед цивільного населення, а також до руйнування та пошкодження цивільних об’єктів, зокрема тих, що перебувають під захистом, таких, як лікарні та об’єкти культурної спадщини. У багатьох випадках російські збройні сили не вживали можливих запобіжних заходів, щоб переконатися, що постраждалі об’єкти не є цивільними. «Ми занепокоєні масштабами, тривалістю й тяжкістю розслідуваних комісією порушень і злочинів, а також їхнім впливом на потерпілих та постраждалі громади», – заявив голова комісії Ерік Мьосе.
Читайте також: Дітей вчили любити росію за гроші ЮНІСЕФ і ООН
Нові докази підтверджують попередні висновки комісії про те, що практика застосування тортур до цивільних, до якої вдається російська влада в Україні і російській федерації, є поширеною та систематичною. «У поточній доповіді комісія зосередила свою увагу на випадках катування українських військовополонених та описала моторошне поводження з ними в декількох місцях позбавлення волі в рф. Свідчення потерпілих показують всю нещадність та жорстокість цього поводження, що завдавало жертвам сильного болю та страждань під час тривалого утримання під вартою. Все це здійснювалося з кричущою зневагою до людської гідності та спричинило довготривалі фізичні та психічні травми», – йдеться в доповіді.
Розслідування також виявили подальші докази незаконного переміщення дітей на підконтрольні росії території. В доповіді задокументовано випадки зґвалтувань та іншого сексуального насильства, вчиненого щодо жінок та дівчат за обставин, в рамках яких це також прирівнюється до катувань. Окрім того, в звіті викладено подробиці випадків сексуалізованих катувань і погрози зґвалтування військовополонених-чоловіків. «Комісія рішуче засуджує всі порушення та відповідні злочини. Поточні її висновки комісії свідчать про необхідність проведення подальших розслідувань, зокрема з метою встановлення, чи можуть деякі з виявлених інцидентів прирівнюватися до злочинів проти людяності», – йдеться в звіті.
Комісія також заявляє про незаконне захоплення російською владою культурних цінностей на тимчасово окупованих українських територіях.
А насамкінець, наголошується на важливості забезпечення ідентифікації злочинців та притягнення їх до відповідальності. Притягнення винних до відповідальності має вирішальне значення, але не менш важливою є турбота про потреби потерпілих. «Комісія рівною мірою наголошує на значущості інших аспектів притягнення до відповідальності, таких, як встановлення істини, репарації та гарантії неповторення», – йдеться в повідомленні.
У цій доповіді наведено й висновки комісії за час її роботи в рамках другого мандату. Комісія представить свою доповідь Раді ООН з прав людини в Женеві уже наступного тижня.
Читайте також збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси
Уточнимо, незалежну міжнародну комісію з розслідування порушень в Україні було створено Радою ООН з прав людини в 2022 році для розслідування всіх ймовірних порушень та утисків прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, а також пов’язаних із ними злочинів у контексті агресії російської федерації проти України. До складу комісії входять Ерік Мьосе (голова), Пабло де Грейф та Врінда Ґровер.
Підготувала
Надія Бондаренко,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України