Connect with us

Думка експерта

Ірина Мудра: «Репарації з росії можна стягнути лише примусово»

Опубліковано

Ірина Мудра,
заступниця міністра юстиції

«У питанні отримання Україною коштів за все скоєне від країни-агресорки, варто перш за все зауважити, що наша ситуація унікальна: 1) у нас війна триває; 2) росія не визнає той факт, що це війна; 3) нема навіть натяку на те, що росія готова буде сплатити репарації. Відтак говорити, що за нинішньої влади рф можливе прийняття рішення про добровільну сплату Україні репарацій – нереально. Тільки примусово», – на це вказує заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Читайте також: Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси

Україна вже запропонувала партнерам унікальний компенсаційний механізм. І першими вагомими й успішними кроками в цьому напрямі стало ухвалення резолюції Генасамблеї ООН про виплату Україні репарацій від завданої діями рф шкоди, а також підписання Договору про створення Міжнародного реєстру збитків. А за даними Київської школи економіки у співпраці зі Світовим Банком, станом на жовтень 2022 року прямі збитки України від повномасштабної війни рф становили близько 450 млрд доларів.

«Точну їх суму наразі назвати не можна, адже, на жаль, вони прогресують із кожним днем та з неймовірною швидкістю. Якщо ми дотягнемося до їхніх (російських) активів без їхньої згоди, то рано чи пізно їм (росіянам) доведеться виплачувати різницю. А різниця буде очевидною, і вона буде зафіксована власне Міжнародним реєстром збитків, який ми наразі формуємо і який буде вестися в Нідерландах», – пояснила Ірина Мудра.

Щодо функціонування реєстрів усередині нашої країни, то з цього приводу заступниця очільника Мін’юсту уточнила, що різниця між Міжнародним реєстром і національним є. Національний реєстр фіксує винятково матеріальні збитки, які понесла особа від втрати житла. Міжнародний же реєстр більш всеохоплюючий, він включатиме, крім того, ще й шкоду, нанесену здоров›ю, від тортур, сексуального насильства, депортації, вбивства тощо. Тобто категорій заявників буде набагато більше.

Разом із тим, Міжнародний реєстр збитків співпрацюватиме та отримуватиме інформацію з реєстрів в Україні. «Ми будемо роз’яснювати громадянам, як подавати заявки до Міжнародного реєстру збитків, яку доказову базу необхідно підготувати», – додала І. Мудра.

Читайте також: Репарації для потерпілих від сексуального насильства в період війни

Як визначатиметься сума збитків та як присуджуватимуться Компенсаційною комісією визначені суми конкретним особам – для цього буде розроблена окрема методологія відповідно до норм міжнародного права, яка й зафіксує методику визначення розміру нанесеної шкоди та втрат

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.