Думка експерта
Оподаткування прибутку КІК – чи все так страшно?
Чим ближче завершення 2023 року, тим більше питань виникає у власників іноземних компаній стосовно того, що таке КІК, як визначити контроль та й узагалі, «якого біса» потрібно ще додатково щось подавати, якщо всі звіти подані, а податки сплачені в іншій країні? Зрештою, чому «держава завжди пхає носа в мої справи»? Але чи все так страшно? Давайте розбиратись.
Отже, контрольована іноземна компанія (КІК) – це юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної або юридичної особи – резидента України. Відповідно до ст. 392 Податкового кодексу України фізична або юридична особа – резиденти України зобов’язані повідомляти контролюючий орган про:
1) кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній компанії (тобто, купив або заснував компанію – повідом податкову);
2) початок здійснення контролю над іноземною компанією: заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах та їх відчуження; ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Читайте також: Штраф за невчасну реєстрацію накладної: податкова атакує…
Наголосимо, що законодавство України не передбачає обов’язок подавати таке повідомлення, якщо компанія була «отримана» до 01.01.2022 р.
Контролююча особа – це фізична особа або юридична особа–резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії. Тобто, така особа: а) володіє часткою КІК у розмірі більше 50%; б) володіє часткою КІК у розмірі більше ніж 10% за умови, що декілька фізичних та/або юридичних осіб-резидентів України володіють частками, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків; в) здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою (суттєвий або вирішальний вплив на рішення такої юридичної особи щодо укладання угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу).
Особа вважається такою, що здійснює фактичний контроль над юридичною особою, в разі, якщо така особа має можливість здійснювати суттєвий або вирішальний вплив на рішення такої юридичної особи щодо укладення угод, розпорядження активами та прибутком, припинення діяльності незалежно від юридичного оформлення такого впливу.
Здійсненням фактичного контролю над трастом, фондом, партнерством визнається реальне здійснення або можливість вирішального впливу на рішення осіб, які здійснюють управління активами такого утворення, прийняття рішень або можливість прийняття рішень про заміну осіб, які здійснюють управління активами такого утворення:
1. Надання особою зобов’язуючих вказівок органам управління юридичної особи.
2. Ведення особою перемовин щодо укладення правочинів юридичною особою та узгодження суттєвих умов таких правочинів, які в подальшому лише формально затверджуються органами управління юридичної особи або виконуються органами управління юридичної особи без подальшого додаткового затвердження.
3. Наявність в особи довіреності на здійснення суттєвих правочинів від імені юридичної особи, що видана на термін більш ніж один рік та не передбачає попереднього погодження таких правочинів органами управління юридичної особи.
4. Здійснення особою операцій за банківськими рахунками юридичної особи або наявність можливості блокувати операції за такими рахунками.
5. Зазначення особи в якості засновника (бенефіціара, фактичного вигодонабувача) юридичної особи під час відкриття рахунків такою юридичною особою, крім випадків, якщо активи такої юридичної особи є частиною активів трасту, фонду, установи, іншого утворення без статусу юридичної особи, засновником (бенефіціаром, фактичним вигодонабувачем) якого є така особа.
Читайте також: Розстрочення податкового боргу: що загрожує українцям у разі його несплати?
Не вважаються фактичними контролерами: директори та інші посадові особи відповідно до статуту; адвокати, аудитори, трастові керуючі; протектори, гарантори, менеджери фондів, страхувальники.
Але давайте будемо відвертими: мало кого в нас можна налякати необхідністю подати ту чи іншу звітність, в 99,9% власників бізнесу хвилює не сам факт подання звітності, а податки, які доведеться сплатити. Тож давайте спочатку розберемося, чи є варіант не платити податки, якщо володіємо КІК.
Не платимо податки, якщо: загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи з усіх джерел не перевищує 2 млн євро на кінець звітного періоду; КІК є публічною компанією; КІК є благодійною організацією та не розподіляє доходи на користь її учасників; є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування; КІК сплачує податок на прибуток не менше 13%; частка пасивних доходів КІК становить не менше 50% загальної суми доходів із всіх джерел.
Зазначимо, що звільнення від оподаткування не звільняє від обов’язку подання звіту. Звичайно, ми розуміємо: якщо є випадки, коли нам дозволили не платити податки, то в решті випадків, як то кажуть, будьте ласкаві заплатити.
Джерело: Юридичний вісник України