Connect with us

Думка експерта

Особливості здійснення спеціального досудового розслідування (СДР) чи індульгенція від ВАКС

Опубліковано

На практиці сторона обвинувачення після отримання дозволу на СДР змінює повідомлення про підозру та/або повідомляє про нову підозру, та не звертається знов за дозволом на СДР, вважаючи що діє попередній дозвіл. На мій погляд, це суперечить чинному законодавству України.

  1. Згідно зі ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється відносно підозрюваного. Тобто особа спочатку має бути повідомлена про підозру, а потім вже сторона обвинувачення має право звертатися за дозволом на СДР.
  2. Згідно зі ч. 2 ст. 297-1 КПК України СДР на підставі ухвали слідчого судді здійснюється у кримінальному провадженні щодо виключного переліку злочинів, крім випадків, у тому числі «з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду».

Читайте також: Два детективи НАБУ та один мобільний телефон

Семен Ханін

Тобто відносно кожного повідомлення про підозру слідчий суддя має погодитись, що виділення матеріалів може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду, так як він йде на безпрецедентне обмеження прав особи, дозволяє досудове розслідування без участі особи.

  1. Згідно зі ст. 297-2 КПК України клопотання про СДР має містити правову кваліфікацію кримінального правопорушення, виклад обставин, і т.д. Згідно зі ст. 297-3 КПК України слідчий суддя перевіряє додержання вимог ст. 297-2 КПК України та має право заслухати свідка чи дослідити матеріали.
  2. Згідно зі ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов’язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення та перевірити, наприклад, що особа оголошена у міжнародний розшук.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Читайте також: Щодо строків досудового розслідування при об’єднанні «старих» та «нових» кримінальних проваджень, та інших важливих питань

Тобто, КПК України передбачає можливість слідчого судді навіть у єдиному кримінальному провадженні надати дозвіл на СДР щодо одного епізоду, та відмовити, щодо іншого, так як видалення матеріалів щодо нього не може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду, чи підозра за вказаним епізодом не є обґрунтованою на погляд слідчого судді. Також на час повідомлення про змінену та/або нову підозру особа може фактично знайтись, та перебувати у міжнародному розшуку виключно з мотивів зловживання процесуальними правами детективом.

КПК зазначає, що повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається. Але, по-перше, у даному випадку це не теж саме кримінальне провадження. У випадку нової підозри фактично це кримінальне провадження, у якому об’єднано два кримінальних провадження, та КПК України ще зазначає певні випадки, коли повторне звернення можливе.

Фактично, після зміни раніше повідомленої підозри, стара підозра втрачає силу. Не можливо, наприклад, скасувати старе повідомлення про підозру, так як його вже немає. Відповідно перевірятись обґрунтованість зміненої підозри буде знов, та, відповідно, дозвіл на СДР має отримуватись знову, так як він надавався на стару підозру. При повідомленні про нову підозру, вказаний висновок, на мій погляд, є взагалі очевидним.

Між іншим, саме такій підхід застосовує КПК України щодо питань екстрадиції. Так у ч. 1 ст. 576 КПК України зазначено, що видана в Україну особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності або щодо неї може бути виконано вирок суду лише за ті злочини, за які здійснена видача (екстрадиція).

Тому первісно отриманий дозвіл на СДР не є індульгенцією. Його потрібно отримувати кожен раз, відповідно, як сторона обвинувачення змінює та/або повідомляє про нову підозру. Порушення цього принципу тягне відповідні наслідки.

З повагою,
Адвокат ЮК «Амбер»
Семен Ханін

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.