Connect with us

Думка експерта

Україна має перспективи притягнути керівників РФ до відповідальності

Опубліковано

Україна має перспективи притягнути до відповідальності вище керівництво Росії в Міжнародному кримінальному суді за триваючу агресію в Криму і на Донбасі. Про це заявив Надзвичайний і Повноважний Посол України, суддя Міжнародного кримінального суду (2001—2005 рр.), представник України в Раді ООН з прав людини (2006—2010 рр.) Володимир Василенко.

«Тепер жодних сумнівів не виникає в тому плані, хто є хто: хто розв’язав агресію, хто її здійснює, хто її продовжує, через чиї дії завдається шкода і державі Україна, і її фізичним та юридичним особам. Відповідно створюється передумова для пред’явлення претензії Україною як державою, яка постраждала від агресії, до РФ як суб’єкта міжнародного права, яка здійснила акт агресії», — сказав він, коментуючи прийняття Верховною Радою закону «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях» (No 7163).

Саме тому, вказував В. Василенко, в законі передбачено обов’язок уряду створити міжвідомчий координаційний орган для підготовки консолідованої претензії до Росії як державі-агресору. «Це найважливіше положення в цьому законі. Тепер треба домагатися того, щоб Кабмін здійснив всі необхідні заходи для створення такої комісії», — сказав юрист.

За його словами, перед цією комісією стоїть завдання зафіксувати всі факти, які свідчать про збройну агресію РФ проти України — це і документи, і показання свідків. Даний орган повинен проаналізувати колосальну кількість матеріалів і на основі конкретики визначити шкоду, яку було завдано Україні в результаті збройної агресії, потім треба підрахувати збитки, які понесла держава. «Закон визначає правову позицію України в питанні відсічі агресії і подолання її наслідків та пропонує конкретні шляхи реалізації міжнародно-правової відповідальності Росії», — зазначив експерт.

Водночас Володимир Василенко наголосив, що в міжнародних судових інстанціях справа, породжена якимось правопорушенням, може бути порушена лише тоді, коли на це дають згоду обидві сторони.

А тут є очевидна проблема. «Ще в 2014 році МЗС запропонував РФ звернутися до Міжнародного суду ООН, щоб він розібрався в ситуації, яка виникла в результаті застосування сили Росією. Звичайно, РФ від цього відмовилася», — нагадав експерт.

Експерт також нагадав, що на сьогодні в Міжнародному суді ООН розглядаються позови України про порушення Росією двох конвенцій — про заборону фінансування тероризму та ліквідації всіх форм расової дискримінації. «Там буде вирішене питання відповідальності Росії, але не за агресію проти України. Питання лише про порушення Росією цих двох конвенцій», — підкреслив В. Василенко.

Він зазначив, що за акт агресії відповідає держава як така. «Є ще один тип відповідальності — це міжнародна кримінальна відповідальність фізичних осіб, які під час агресії вчинили військові злочини і злочини проти людяності. Тут Україна має перспективи й уже частково скористалася цією можливістю (визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо злочинів, скоєних на території країни після початку збройної агресії Москви 20 лютого 2014 року). Далі, в залежності від того, наскільки будуть скоординованими й обґрунтованими дії Києва, тут є перспектива притягти до відповідальності вище керівництво Росії в Міжнародному кримінальному суді», — переконаний юрист. Для цього, за словами Володимира Василенка, Міжнародному кримінальному суду треба надати якісні матеріали, та чітко оформити всі докази.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.