Connect with us

Думка експерта

Захист від нападу агресивної собаки – конституційне право людини

Опубліковано

Валентин Головченко, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України

Істина про те, що собака – друг людини, відома кожному ще з дитинства. Ми відповідальні за тих, кого приручили. Домашні собаки потребують не тільки турботи й харчів, але й виховання та контролю. У приватній власності господарі утримують як очевидно агресивних собак, так і собак, які, незважаючи на свій миролюбний вигляд та невеликі розміри, можуть бути небезпечними для людини та для інших тварин. Жертвами укусів може стати будь-хто – депутат чи безробітний, професор чи двірник, поліцейський чи його дитина, чоловік чи жінка, здоровий або інвалід, зоозахисник або людина похилого віку та багато ще хто, в тому числі й сам господар тварини. Про це свідчить статистика агресивної поведінки і нападів собак на людину в Україні, яка залишається невтішною. Причому більшість скарг щодо спричинення шкоди стосується укусів собак домашнього утримання.

Собака – друг і помічник людини

За інформацією журналу «Stiencе», собаки проживали поряд з людиною досить давно: 11 тисяч років тому. Результати досліджень, проведених лабораторією стародавньої геноміки Лондонського інституту Френсіса Крика, засвідчили, що людина приручила собаку одразу після закінчення останнього льодовикового періоду, раніше, ніж будь-яких інших тварин. Із того часу й почалася дружба та співробітництво людини з собакою. Людина постійно вдосконалювала як зовнішній вигляд чотирилапих друзів, так і їхній характер, пристосовуючи тварину для задоволення власних потреб. Сьогодні внаслідок різного роду схрещувань та мутацій, ми бачимо неосяжне розмаїття порід собак, які майже втратили зовнішню схожість зі своїми прадавніми пращурами. Люди тримають різних собак: є такі, що тільки й знають, щоб гавкати і кусати перехожих, але є багато собак добрих, корисних, про яких можна сказати, що це справжній друг і помічник людини, зокрема це собаки-криміналісти, рятівники, лікарі, мисливці, воїни, охоронці. Неможливо навіть уявити, як людина існувала би, якщо б не було собаки – відданого й розумного друга. Тисячі років вони охороняють, захищають, розшукують, перевозять вантажі, кидаються під танки з гранатами, знаходять під завалами потерпілих від ракетних обстрілів. В критичних ситуаціях собака зробить усе, щоб зберегти людину. Про відданість собаки людині написано немало художньої літератури, знято кінофільми. Втім, невихований собака дуже часто стає небезпечним ворогом для людини або для тварини.

Читайте також: Вагітні жінки можуть іти у відпустку пізніше строку

Собака! Як (чому?)

За даними фахівців, зокрема ветеринарів, агресивну поведінку собаки можуть викликати безліч непомітних для людини обставин (рухи, звуки, запахи, міміка тощо). Найбільш небезпечними є охоронні та бійцівські породи, утримання яких потребує належних знань, навичок поводження з ними та чіткого дотримання відповідних правил і чинного законодавства. На відміну від інших домашніх тварин, собака може бути застосований як зброя, причому настільки специфічна, що захиститися від неї традиційними способами неможливо. Відповідно до статті 180 Цивільного кодексу України, собака як тварина є особливим об’єктом цивільного права, і на неї поширюється режим речі. Згідно з частиною другою цієї статті, правила поводження з тваринами встановлюються законом.

Контакти людини із собакою бувають настільки небезпечними й непередбачуваними, що з метою попередження трагічних наслідків законодавці деяких країн вимушені були ухвалювати спеціальні закони з жорсткими санкціями. Зокрема, 14 червня цього року в Єгипті набрав чинності закон про небезпечних тварин, яким детально розписано обов’язки і відповідальність власників собак. Таке рішення законодавець ухвалив після випадку, коли 27 лютого 2023 року пітбуль накинувся на сусіда, який від отриманих травм впав у кому, а потім помер. Нормами – дефініціями закону на основі досліджень спеціальної наукової комісії складено список небезпечних собак. В їх числі згадуються такі традиційно відомі агресивні породи, як пітбуль, ротвейлер, німецька вівчарка, хаски, кавказька вівчарка, доберман, німецький дог, американський дог, таса-іну та інші. В законі вказано, що на ці породи собаководам Єгипту потрібно отримувати спеціальні ліцензії. Небезпечною тварину в цій країні має право визнавати Управління ветеринарних служб (GAVS).

В Єгипті законодавчо встановлено значні штрафи і навіть довготривале позбавлення волі порушникам закону. Зокрема, тільки за перебування із собакою в громадському місті без ліцензії передбачено штраф від 10 000 єгипетських фунтів (323 долари). Якщо собака спричинить травми людині або тварині, то господар собаки може отримати до 6 років позбавлення волі. Якщо внаслідок травми, спричиненої укусом, стався летальний випадок, то власник тварини може потрапити до місць позбавлення волі строком на 10 років. Характер потенційно небезпечних собак часто непередбачуваний. Деякі з них погано піддаються дресируванню, можуть атакувати все, що рухається, як людина. Сама ж людина для собаки не є людиною. Власник собаки для неї теж не людина, а вожак. У випадку, коли людина, відчуваючи страх, тікає, то в очах собаки втікач стає здобиччю.

Суд Німеччини вирішив собачий конфлікт згідно закону

У Німеччині, як і в нашій державі, люди під час прогулянок у парках або на вулицях доволі часто зустрічаються із собаками без намордників та без повідків. На зауваження перехожих господарі, як правило, стверджують, що собаки не агресивні й можуть хіба що понюхати або пограти з вами. В одному конкретному випадку виникла така ситуація: чоловік займався в лісі бігом у супроводі свого собаки на повідку. Назустріч вибіг інший собака – без повідка. Чоловік, який займався спортом і тримав на повідку свого собаку, неправильно оцінив ситуацію й намагався відігнати чужинця палкою. При цьому він підковзнувся й пошкодив коліно настільки серйозно, що його потрібно було оперувати. Після операції він вимагав від господаря собаки, який не був на повідку та якого він намагався відігнати палкою, компенсувати причинену шкоду. Той навідріз відмовився компенсувати шкоду й стверджував, що його собака не був агресивним і не мав наміру на когось нападати.

Ця справа йшла до другої судової інстанції (Oberlandesgericht Koblenz), яка ухвалила наступне рішення: пішоходи або спортсмени, які займаються бігом, мають повне право застосовувати захисні дії, якщо до них наближається чужий, не прив’язаний собака, неконтрольований її господарем. Господар не прив’язаного собаки відповідає в повному обсязі за шкоду (збитки), причинену в даному випадку спортсмену, оскільки він не виконав приписи закону. А в законі регіону, де трапилася дана подія, прописано, що за межами забудованих ділянок собаки мають бути відразу ж прив’язаними, якщо господар собаки помічає наближення будь-якої іншої особи (Oberlandesgericht Koblenz Az.IU 599/18 ).

Читайте також: У школах навчатимуть основам тактичної медицини

Наведений випадок порушення закону, на мою думку, для Німеччини був винятком. Як правило, за межами населеного пункту господарі собак при появі навпроти них іншої особи дають собаці команду schteht, беруть улюбленця на поводок і тримають її доти, доки людина не відійде на безпечну відстань. Автор статті переконався в цьому особисто, перебуваючи в Хайдельберзі та інших містах ФРН.

А як із цим в Україні?

В нашій країні культура собаківництва залишається вкрай низькою. Чинне законодавство розпорошено, захищає переважно собаку і собаководів, людина фактично не захищена, особливо коли стикається з розлюченим собакою і ще більш лютішим господарем. Ось конкретний приклад.

За матеріалами поліції Черкаської області, в Умані чоловік потрапив до лікарні через просте зауваження собаководу. Ситуація типова й розвивалася вона теж характерно для подібних випадків. Четвертого липня цього року до відділення уманської поліції звернулася жінка – дружина потерпілого й розповіла, що її чоловіка важко побито за зроблене зауваження громадянину, який гуляв із собакою вулицею міста без повідка і намордника. Розлючений власник разом з собакою, мовляв, накинулися на її чоловіка й причинили йому тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості. Оперативні співробітники поліції та слідчі переглянули камери спостереження, опитали очевидців події, провели процесуальні дії і встановили, що правопорушення вчинив 20-тирічний власник тварини, який у відповідь на зауваження завдав в обличчя потерпілому більше п’яти ударів кулаками. Наслідком нападу стали тимчасова втрата працездатності, стаціонарне лікування та психологічна травма на все життя. Слідство зібрало необхідні речові докази. Порушнику оголошено про підозру.

Певним досягненням законодавства України можна назвати зоозахисний Закон України № 2351 «Про захист тварин від жорстокого поводження». Він відповідає європейським стандартам, ухвалений з урахуванням директив Європейського союзу у сфері охорони тваринного та рослинного світу, пропозицій правозахисників, зоозахисників та громадських організацій. Закон має в своїй структурі все необхідне, що стосується безпеки тварин. Окремі його розділи і положення стосуються правил поводження людини з домашніми собаками. Зокрема зазначено, що супроводжувати домашню тварину може особа, яка досягла 14-річного віку. При супроводженні собаки слід враховувати: безпеку оточуючих людей і тварин від заподіяння шкоди домашньою твариною; безпеку дорожнього руху; наявність повідка для здійснення вигулу собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров’я людини поза місцем постійного утримання таких тварин; наявність намордників на собаках порід, що включені до Перечня небезпечних порід; наявність на домашній тварині нашийника з ідентифікаційними позначками тощо. Законом, на жаль, не встановлені конкретні санкції за порушення його норм, наприклад, внаслідок чого людині було спричинено тілесні ушкодження або моральна шкода. Тож далеко не всі громадяни задоволені цим законом. Наприклад, громадянка, яка назвалася Людмилою Тарнапольською, висловила в інтернеті таку думку: «Коли буде закон, який захистив би людей від собак? Вони гавкають 24/7, а людині потрібен відпочинок. Собаки нападають на людей і дітей, розносять різні хвороби; 80 відсотків собак не зареєстровані й не привиті, а в селах – 99 відсотків не привитих собак». Думаю, зауваження цілком слушне й заслуговує на увагу.

Крім зазначеного закону, проблеми взаємовідносин людини із собаками в Україні вирішуються й іншими законами та підзаконними актами. Зокрема, вже давно прийнято і є чинними Правила утримання домашніх тварин. А 10 листопада 2021 року Кабінет Міністрів затвердив Перелік потенційно небезпечних порід собак. Їх у даному списку налічується 56. На основі чинних законів місцевими органами влади прийняті правила утримання тварин з урахуванням специфіки населених пунктів і регіонів. Наприклад, у Запоріжжі діють «Правила утримання собак, котів і хижих тварин громадянами, підприємствами, установами та організаціями в м. Запоріжжя».

Замість висновку

Завершити цю статтю хочеться все ж на позитиві. Передусім слід висловити велику подяку собакам-помічникам людини: охоронцям, відданим та друзям, рятівникам, «собакам-саперам», як знаменитий пес Патрон, пошукачам, «собакам-космонавтам» та всім іншим, які роблять добрі й потрібні справи. Водночас не варто забувати й про «собачі проблеми», про які йшлося вище. Думається, держава має чіткіше унормувати обов’язки власників тварин, у першу чергу тих, які можуть нести ту чи іншу загрозу людям. Питання це, можливо, й не таке нагальне, особливо під час війни, але його все ж треба вирішувати, бо йдеться про безпеку громадян України.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.