Connect with us

Думка експерта

Законодавче закріплення свободи світогляду і віросповідання

Опубліковано

У даній статті з’ясовується, в яких саме нормативно-правових актах закріплюється свобода совісті та віросповідання.

У незалежній Україні, що еволюціонує в демократичну та правову державу, всім її громадянам гарантовано різні за своєю сутністю юридичні можливості, які, зокрема, отримали своє належне закріплення в чинному законодавстві. Чи володіють такі особи правом на свободу світогляду й віросповідання? Правове регулювання даного питання здійснюється відповідними нормами, що встановлені суверенною Україною й мають загальнообов’язковий характер. Тобто дані правила добросовісної поведінки отримали належне закріплення: в Конституції України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі – Конституція), Законі «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 року № 987-XII (надалі – Закон) та в інших нормативно-правових актах.

Як відомо, неповторне людське буття включає в себе різні за своєю сутністю цінності. Скажімо, воно охоплює собою свободу світогляду і віросповідання. Вітчизняний законодавець не оминув належною увагою дану цінність, іншими словами, свобода совісті і віросповідання отримала чітке закріплення у відповідних нормативно-правових актах, юридичні норми яких регулюють одні з головних правових відносин, що, в свою чергу, виникають, змінюються та припиняються в суверенній Україні. Що це означає?

Чинне законодавство, будучи багатогранною системою, водночас гарантує тим чи іншим учасникам правових відносин різні за своєю суттю можливості, яким, у тому числі, притаманний майновий чи особистий немайновий характер. Зокрема ч. 1 ст. 35 Конституції України передбачено юридичну норму про те, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

Інші закони, що є важливими складовими частинами чинного законодавства, також закріплюють таку можливість, щоправда, дещо по іншому називаючи її. Скажімо, згідно з юридичною нормою, яку вітчизняний законодавець закріпив у ч. 1 ст. 3 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті.

Ярослав КОВАЛЬЧУК,
викладач, науковець

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.