Connect with us

Думка експерта

Запуск антикорупційного суду: фінішна пряма, або Чому саме 5 вересня обрано днем початку роботи Вищого антикорупційного суду?

Опубліковано

Микола ГЛОТОВ, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду

Як вірно підмітив у своєму дописі від 18.04.2019 р. на «Європейській правді» представник України при ЄС Микола Точицький, наша країна йшла до створення антикорсуду більше трьох років. Й останнім часом з екранів телевізорів та публікацій у ЗМІ, в тому числі зі сторінок сайтів у мережі інтернет, лунали прогнози експертів про те, що суд уже в червні почне працювати, оскільки це було частиною міжнародних зобов’язань нашої країни. Та тиждень тому, 7 травня, під час зборів новопризначені судді, в тому числі й автор цієї статті, проголосували за те, щоб визначити днем початку роботи Вищого антикорупційного суду (далі — ВАКС) саме 5 вересня. Такий розвиток подій здивував багатьох. Адже, між 7 травням і 5 вересням відрізок у майже чотири місяці. Оскільки суспільство вправі знати чому було взято таку тривалу паузу, автор цієї статті розповість про те, що спонукало його під час голосування за день початку роботи ВАКС підтримати пропозицію щодо 5-го вересня. Але для початку трохи історії…

Судова реформа і міжнародні зобов’язання

Як відомо, 2 червня 2016 р. Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та Закон «Про судоустрій і статус суддів» (нова редакція), які набрали чинності 30.09.2016 р. У статті 125 Конституції зазначено, що відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди. А в ч. 2 ст. 31 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі — Закон № 1 402­VІІІ) передбачено: «вищими спеціалізованими судами є:

  1.  Вищий суд з питань інтелектуальної власності;
  2. Вищий антикорупційний суд». Так на рівні законодавства було закладено правові підвалини для створення в Україні антикорупційного суду.

Надалі країна кілька років підряд брала на себе офіційні зобов’язання перед міжнародними партнерами створити ВАКС. Такі домовленості, досягнуті з Міжнародним валютним фондом (далі — МВФ) у 2017 р., в підпункті «с» пункту 26 додатку № 1 Україна: Меморандум про економічну і фінансову політику передбачали: «Для того, аби забезпечити, щоб переслідування корупційних діянь з боку посадових осіб високого рівня отримувало спеціалізований та пріоритетний судовий розгляд, ми започаткуємо діяльність антикорупційного суду, заснованого згідно прийнятого в червні 2016 року Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та діяльність якого відповідатиме Європейській Конвенції з прав людини та іншим стандартам Ради Європи…» і «…Антикорупційні суди розпочнуть свою діяльність до кінця березня 2018 р.». Згодом, продовжуючи співпрацю з МВФ, у 2018 р. в підпункті «а» пункту 15 додатку № 1 «Україна: Меморандум про економічну і фінансову політику» було зазначено: «Ми очікуємо, що ВАС розпочне свою діяльність до кінця червня 2019 року…». Тобто, спочатку планувалося, що ВАКС розпочне свою діяльність до кінця березня 2018 р. А згодом ці строки були зміщені із вказівкою про початок роботи суду в кінці червня 2019 р.

Зазначимо також, що 7 червня 2018 р. Верховна Рада прийняла Закон № 2447­VIII «Про Вищий антикорупційний суд», а ще через два тижні — Закон № 2470­VIII «Про утворення Вищого антикорупційного суду».

Поруч із вищенаведеним у Меморандумі про взаєморозуміння між Україною та Європейським Союзом, ратифікованому Законом № 2613­VIII від 08.11.2018 р. (далі — Меморандум Україна — ЄС), підхід до визначення часу початку роботи Вищого антикорупційного суду був дещо м’якшим, позаяк не передбачав прив’язки до конкретних місяця і року.

Таким чином, завдяки створенню необхідних правових та організаційних умов у період з 2 серпня 2018 р. по 6 березня 2019 р. відбувся конкурс, результатами якого стало направлення Вищою кваліфікаційною комісією суддів рекомендацій щодо кандидатів на посади суддів ВАКС до Вищої ради правосуддя. Після цього (18 березня). ВРП внесла Президенту України подання про призначення суддів. А 11 квітня 2019 р. Президент України видав укази № 128/2019 і № 129/2019, якими призначив на посади суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати цього суду. Проте, саме по собі призначення суддів ще не завершило процес створення Вищого антикорупційного суду.

Початок роботи ВАКС

Згідно п. 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» «не пізніше ніж через тридцять календарних днів з дня призначення суддів Вищого антикорупційного суду у кількості, зазначеній у пункті 5 цього розділу, найстарший за віком суддя Вищого антикорупційного суду скликає збори суддів Вищого антикорупційного суду для вирішення питання про визначення дня початку роботи Вищого антикорупційного суду, вирішення організаційних питань діяльності суду та обрання слідчих суддів». Відповідно до п. 4 Закону № 2447­VIII «день початку роботи Вищого антикорупційного суду у складі, визначеному цим Законом, визначається рішенням зборів цього суду, що публікується на веб­порталі судової влади та в газеті «Голос України».

Саме 7 травня 2019 р. й відбулися збори, на яких судді ВАКС мали визначити день початку його роботи, що фактично і зробили, обравши таким днем 5 вересня цього року.

Критерії обрання дня початку роботи

Варто зауважити, що як у Законі № 2447­VIII, так і в Законі № 1402­VІІІ не прописані критерії, якими мали б керуватися судді ВАКС, обираючи конкретну дату в якості дня початку роботи суду. Фактично вирішення даного питання залежало від їх суб’єктивної оцінки.

Разом із тим, у залежність від дня початку роботи ВАКС законодавець поставив дату набрання чинності змінами і доповненнями до Кримінального процесуального кодексу України (далі — КПК), що передбачено п. 1 і підп. 3 п. 2 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2447­VIII.

Зокрема, згідно вищевказаних норм передбачено, що після початку роботи ВАКС до нього почнуть надходити не лише обвинувальні акти і клопотання в кримінальних провадженнях, які розслідуються Національним антикорупційним бюро України, але й ряд кримінальних проваджень, котрі знаходяться у провадженні інших судів першої та апеляційної інстанцій і на момент початку роботи суду, не будучи завершеними, за правилами предметної підсудності відноситимуться саме до його підсудності. Розглядати ж після початку роботи ВАКС клопотання, обвинувальні акти та апеляційні скарги в таких справах, які підсудні спеціалізованому суду, всі інші суди не матимуть права, про що вказано в ч. 3 ст. 33­1 Закону № 2447­VIII в його редакції зі змінами, внесеними Законом № 2509­VIII від 12.07.2018 р. «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд».

З огляду на наведене вище при вирішенні на зборах питання щодо дня початку роботи ВАКС суддям слід було знайти відповідь на питання: «Коли антикорупційний суд фізично зможе виконувати покладені на нього повноваження по здійсненню правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства?». Адже неврахування обставин, які впливають на можливість суду працювати, могло заблокувати роботу НАБУ. Зокрема, якщо б судді визначили датою початку роботи ВАКС не 5 вересня, а будь­який із днів у червні, але з обраного дня суд фізично не запрацював, то, наприклад, проведення таких негласних слідчих (розшукових) дій, як «аудіо­, відеоконтроль особи» і вжиття таких заходів забезпечення кримінального провадження, як «відсторонення від посади» чи «тимчасовий доступ до речей і документів» у справах щодо корупції серед топ­чиновників стало б неможливим, оскільки наявність будь­яких технічних перешкод для роботи ВАКС (відсутність працівників в апараті суду, відсутність приміщення у суду чи обладнання для його роботи тощо), які унеможливлюють розгляд клопотань, згідно КПК це не підстава подавати відповідні клопотання в кримінальних провадженнях, які розслідуються НАБУ, на розгляд до інших судів. А ще ж є «строки досудового розслідування», які допоки ВАКС не працюватиме, могли б минути і нікому б їх було продовжити. Отож…

Що впливає на початок діяльності суду?

Станом на 7 травня ц. р., коли зборами суддів визначалася дата початку роботи ВАКС, невирішеними лишалися питання відбору працівників апарату, забезпечення суду будівлями для роботи суддів і працівників апарату, технічного обладнання таких приміщень, оформленням дозволу на проведення судом діяльності, пов’язаної з доступом до державної таємниці, оформлення працівникам допуску до державної таємниці. Та про все по порядку.

Без апарату — ніяк …

Жоден суд, і ВАКС тут не виняток, працювати без апарату фізично не може. Так, відповідно до ст. 16 Закону № 2447­VIII «організаційне забезпечення роботи Вищого антикорупційного суду здійснюється апаратом Вищого антикорупційного суду відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». В апараті Вищого антикорупційного суду утворюється самостійний структурний підрозділ для організаційного забезпечення роботи Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду». А за приписами частин 1 і 5 ст. 155 Закону № 1402­VІІІ апарат суду очолює його керівник, котрий призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, добір яких здійснюється на конкурсній основі. Більше того, частинами 10 і 11 вказаної статті Закону №1402­VІІІ, передбачають, що «в апараті суду утворюється канцелярія, яка щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до відповідного суду. Канцелярія також виконує інші завдання, визначені положенням, затвердженим керівником апарату відповідного суду. До штату апарату судів входять також секретарі судового засідання, наукові консультанти та судові розпорядники».

Так, серед всього іншого, згідно підпунктів 2, 3, 4, 7, 15, 17 п. 8 Типового положення про апарат суду, затвердженого наказом Державної судової адмі ністрації України № 131 від 08.02.2019 р., «…апарат суду: здійснює організаційне, інформаційно-довідкове й документальне забезпечення підготовки справ і матеріалів для розгляду суддями; забезпечує ведення журналів (протоколів) судового засідання, фіксування судового процесу (судових засідань) технічними засобами, проведення відеоконференцій; забезпечує надсилання адресатам в установленому порядку копій судових рішень, а також судових повідомлень, повісток і викликів; забезпечує ведення, облік, формування, опрацювання, надсилання, друкування, тиражування, використання, зберігання та знищення матеріалів, документів та інших матеріальних носіїв інформації, пов’язаних із діяльністю суду; здійснює інформаційно-технічне забезпечення судових засідань, зборів суддів; забезпечує функціонування автоматизованої системи документообігу суду, автоматизованого розподілу справ між суддями (до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи)».

Тобто, за відсутності працівників апарату, самі судді не мають змоги приймати справи за результатами розслідувань від НАБУ, а отже, й не можуть фізично здійснювати свої функції. Підтверджує це зміст ч. 2 і ч. 3 ст. 35 КПК, відповідно до яких: «Матеріали кримінального провадження, скарги, заяви, клопотання та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов’язковій реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду, яка здійснюється працівниками апарату відповідного суду в день надходження таких матеріалів…», «Визначення судді (запасного судді, слідчого судді) або колегії суддів для конкретного судового провадження здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних матеріалів, скарги, клопотання, заяви чи іншого процесуального документа за принципом вірогідності…».

Станом на дату проведення зборів (7 травня) у ВАКС не було сформованого апарату, працівники якого б могли забезпечити прийняття проваджень для їх розгляду суддями. Зокрема, у ВАКС поки відсутні секретарі судових засідань, працівники канцелярії, судові розпорядники тощо, не кажучи вже про постійного керівника апарату, конкурс на посаду якого наразі ще триває. Конкурси на інші посади в апараті поки навіть не оголошені.

Тривалість конкурсів

Тому, якщо врахувати вимоги сто‑ совно строків проведення конкурсів з відбору працівників для роботи в апараті ВАКС, то за оптимістичним прогнозом автора мінімальною кількістю кадрів, необхідних для початку роботи, суд може бути укомплектований не раніше як на початку серпня 2019 року. Вказане вбачається реальним, бо згідно ч. 1 ст. 150 Закону № 1402‑VІІІ «Призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів … вищих спеціалізованих судів, … регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом». А відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну службу» (далі — Закон № 889‑VIII) «строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу. Результати конкурсу оприлюднюються не пізніше 45 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення такого конкурсу». Паралельно з конкурсами, які має провести створена комісія, претенденти на посади ще будуть проходити і спеціальну перевірку, що передбачено статтями 56, 57 Закону України «Про запобігання корупції». Її проведення обмежено строком не більшим, як 25 календарних днів. Проте, не варто виключати й те, що незадоволені відбором претенденти можуть оскаржити результати конкурсу. А за правилами ч. 6 ст. 28 Закону № 889‑VIII «скарга на рішення конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання письмового повідомлення про результати конкурсу». Відповідно ж до ч. 3 ст. 31 Закону України «Про державну службу» «рішення про призначення на посаду державної служби приймається після закінчення строку оскарження результатів конкурсу, а в разі оскарження результатів конкурсу — після прийняття рішення за скаргою суб’єктом розгляду скарги (органом, уповноваженим на розгляд скарги), але не пізніше 30 календарних днів після оприлюднення інформації про переможця конкурсу, якщо інше не передбачено законом…».

Відтак, з огляду на вищевказані вимоги законодавства, якщо найближчим часом буде оголошено про початок конкурсів на посади працівників для роботи в апараті ВАКС, і такі конкурси триватимуть 45 днів від дати оголошення, а 30 днів ще мине як час на призначення, то виходить два з половиною місяці. І це не рахуючи часу на підготовку документації, необхідної для запуску самого конкурсу. При цьому, слід врахувати, що нині у ВАКС є лише 5 осіб для формування однієї конкурсної комісії. Та чи реально швидко одній комісії забезпечити якісний відбір хоча б 50 працівників (секретарі судових засідань, секретарі, судові розпорядники, керівники відокремлених підрозділів, спеціалісти прес‑служби, бухгалтери тощо), без яких суд повноцінно не може запрацювати? Думається, що ні. Тому автор і виходить із максимальної тривалості конкурсних процедур, визначених у законі.

Робота з державною таємницею

Також важливим аспектом є питання можливості забезпечення у ВАКС збереження державної таємниці, оскільки не виключено, що в багатьох кримінальних провадженнях, які будуть надходити на розгляд до суду (наприклад, обвинувачення за ст. 410 КК України), буде міститися інформація, яка відноситься до державної таємниці. А тому, як суддям, так і окремим працівникам після їх відбору, потрібно буде отримати допуск до державної таємниці. Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну таємницю» «перевірка громадян у зв’язку з їх допуском до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки Украї ни у строк до одного місяця». Та перш ніж будуть направлятися документи від ВАКС до СБУ стосовно надання конкретним пра‑ цівникам такого допуску суду необхідно буде отримати дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, що передбачають статті 18, 20 Закону № 3855‑XII. А перш ніж звертатися по отримання такого дозволу в суді повинні будуть створені необхідні умови для збереження державної таємниці. Наявність таких умов у конкретних приміщеннях має перевірити спеціальна експертна комісія, створена СБУ. І ось тут, на думку автора, ситуація ще складніша. Бо до забезпечення суду належними чином обладнаними приміщеннями запрошувати комісію для перевірки відповідності їх вимогам, дотримання яких потрібне для забезпечення збереження державної таємниці, неможливе. То ж і виходить, що не раніше як у липні, а то й у серпні реалістично буде розпочати оформлення допуску працівника до державної таємниці.

А чи є в суду приміщення?

Як було повідомлено зборам суддів ВАКС 7 травня виконувачем обов’язків керівника апарату ВАКС, дві будівлі, які розпорядженням Кабміну передані для розміщення новоствореного суду, потребують тривалого ремонту, а тому для тимчасового розміщення суддів і прцівників апарату виділені приміщення за адресою: провул. Хрестовий, 4 та по вул. Хрещатик, 42а у м. Києві, оскільки, згідно ст. 15 Закону № 2447‑VIII «Апеляційна палата Вищого анти корупційного суду та судові палати Вищого антикорупційного суду для здійснення правосуддя в першій інстанції не можуть розміщуватися в одній будівлі». Поруч із наведеним, як повідомив виконувач обов’язків керівника апарату ВАКС, того ж дня під час зборів, які транслювалися в мережі інтернет у режимі онлайн, у приміщенні по вул. Хрещатик, 42а всіх 27 суддів ВАКС розмістити неможливо, хіба що 20. Він також відмітив, що дещо кращою є ситуація з приміщенням, в якому тимчасово мають працювати судді Апеляційної палати ВАКС, котре пристосоване для роботи 11 суддів.

Водночас, точної дати забезпечення приміщеннями, достатніми для початку повноцінної роботи всього суду, ні виконувач обов’язків керівника апарату ВАКС, ні заступник голови ДСА, присутні на зборах, повідомити не змогли. А є ще питання тендерів…

Закупівлі обладнання, робіт і послуг

Як відомо, суд, як і будь‑який орган державної влади, без належного його забезпечення меблями, технікою, програмним забезпеченням працювати також не може. Бо ж, наприклад, не може суддя сидіти на підлозі і вивчати отримані матеріали кримінального провадження, не маючи при цьому обладнаного належним чином робочого місця. Та й поки в суді не буде встановлено необхідне обладнання, то до судді матеріали кримінального провадження, клопотання і скарги не потраплять. Адже, як зазначалося вище, вони надходять судді після їх авторозподілу спеціалізованою програмою, встановленою на відповідному обладнанні.

А оскільки ВАКС є головним розпо‑ рядником коштів Державного бюджету, виділених на його роботу, то закупівля всього необхідного також потребує часу. Потрібен час і для обладнання кімнати для розгляду клопотань щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій. А процедури закупівель всього необхідного мають проводитися із дотриманням правил і строків, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон № 922‑VIII), через відкриті торги та / або проведення переговорної процедури. А для того, щоб розпочати процедури закупівель, потрібно чітко визначитися з потребами: що, скільки та яких параметрів купувати, позаяк це речі хоч і технічні, але такі, які прямо впивають на фізичну можливість працювати. Але чи можливо швидко визначитися з цими питаннями забезпечення, коли відсутня ясність в яких приміщеннях і кабінетах працюватимуть усі судді ВАКС та працівники апарату? Точно, ні!

Як підсумок

Хоча суспільство й досить довго очікувало на запуск роботи Вищого антико‑ рупційного суду, але це не підстава для того, щоб хаотично визначати день початку його роботи. Саме тому, враховуючи вищевказану ситуацію з відсутністю у ВАКС придатних для роботи приміщень, достатньої кількості працівників у штаті апарату та необхідного обладнання п’яте вересня 2019 року збори суддів обрали як найбільш оптимальну дату.

На думку автора, безвідповідально було б визначати на догоду суспільним очікуванням більш ранній день, з якого суд фізично не розпочав би свою процесуальну діяльність, поставивши таким чином під загрозу розслідування НАБУ резонансних справ. Адже наявна станом на дату зборів інформація вказувала на надто високий ризик, що раніше 5 вересня суд не запрацює. На жаль, але інформації, які б свідчила про зворотнє, під час зборів представник ДСА і виконувач обов’язків керівника апарату ВАКС не озвучили.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.