Connect with us

Думка експерта

Здобутки ВАКС за п’ять років!

Опубліковано

#ВАКС_это_звучит_гордо
#Ілійков_проти_Апеляційної_палати_ВАКС

Я ніколи не потисну руку людині, яка буде казати про відсутність жодних здобутків у ВАКС за роки існування. Є очевидні здобутки і про це треба казати.

Так, на сьогодні одним з досягнень у суді є нівелювання засад правосуддя. Вже взагалі неважлива правова позиція та обставини справи. Розподіл справ – це єдине за що слід турбуватися. І детективи, прокурори та адвокати бігають по судах намагаючись вгадати з урахуванням відпусток та інших обставин «потрібного» суддю. Якщо це не здобуток, то що це?

Адвокат ЮК «Амбер»Семен Ханін

А ось вам і приклад вдалого розподілу – ухвала слідчого судді ВАКС у справі 991/7118/24 від 26.08.2024. Саме у цій ухвалі слідчий суддя продовжив строки у кримінальному провадженні по окремих епізодах. Як це? А ось так:

«постановив:
Задовольнити клопотання.

Продовжити у кримінальному провадженні строк досудового розслідування ЗЛОЧИНІВ:

за ч. 5 ст. 191 КК України (епізод 4), у вчиненні якого підозрюються ….

за ч. 3 ст. 209 КК України (епізод 13), у вчиненні якого підозрюються ….

за ч. 3 ст. 28, ч.1 ст.366 КК України (епізод 14), у вчиненні якого підозрюються ….

до шести місяців».

Читайте також: Неповідомлення сторони захисту як окрема підстава для скасування постанови про зупинення досудового розслідування

Щодо строків у кримінальному провадженні. Я взагалі зазначав про це у цьому дописі.

Коротенько повторюю:

З дуже цікавою думкою слідчого судді ВАКС зіткнувся я у судовому засіданні.

Слідчий суддя ВАКС вважає, що

виходячи зі змісту п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України:

«З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: ….протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні ЗЛОЧИНУ»

та виходячи зі змісту ч. 4 ст. 294 КПК України:

«строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців – внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців – внаслідок виняткової складності провадження»

випливає, що в межах кримінального провадження одночасно можуть існувати різні строки досудового розслідування злочинів, та строки досудового розслідування продовжуються не у кримінальному провадженні, а щодо злочинів!!! Тобто повідомили, наприклад, Особу про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину за ч. 5 ст. 191 КК України 01.09.2023, а 15.09.2023 про нову підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину за ч. 3 ст. 209 КК України у єдиному кримінальному провадженні. Відповідно у цьому кримінальному провадженні є одночасно два строки досудового розслідування – 2 місяці з 01.09.2023 по злочину за ч. 5 ст. 191 КК України, та 2 місяці з 15.09.2023 по злочину за ч. 3 ст. 209 КК України.

На мій погляд, це хибна позиція.

Читайте також: ВАКС та проблемні питання під час виконання вимог ст. 290 КПК України

Моя позиція ґрунтується на наступному:

Згідно ч. 1 ст. 219 КПК України «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження». Тобто у кримінальному провадженні після (першого) повідомлення особі про підозру починають йти строки досудового розслідування. Надалі в межах цього кримінального провадження, усі наступні нові повідомлення про підозри про вчинення інших злочинів не змінюють того, що загальний строк у провадженні обраховується саме з дати повідомлення про ПЕРШУ підозру.

Окрім змісту ч. 1 ст. 219 КПК України це також випливає зі змісту ч. 7 ст. 217 КПК України «Днем початку досудового розслідування у провадженні …. в якому об’єднані матеріали кількох досудових розслідувань – день початку розслідування того провадження, яке розпочалося раніше». Тобто при розслідуванні двох кримінальних проваджень по двом різним злочинам після їх об’єднання у єдине у кримінальному провадженні існує єдиний строк досудового розслідування, який відраховується від першого повідомлення про підозру Особі.

Вже після того, як я написав вказаний допис, я знайшов Постанову ВС у справі 991/4920/23 від 19 грудня 2023 року. Вказана Постанова (на мій погляд) повністю підтверджує мою думку:

«…

  1. Виходячи з вимог ч. 6 ст. 219 КПК, строк досудового розслідування при об`єднанні кримінальних проваджень визначається як загальний. Отже при вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування в об`єднаному кримінальному провадженні слід виходити з цілісності цього провадження та загального характеру такого строку.
  2. Як уже було зазначено вище, на підставі ч. 1 ст. 217 КПК у цьому кримінальному провадженні було об`єднано матеріали досудових розслідувань, в яких було встановлено достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені одними й тими самими особами. При чому у частині з них ряду осіб повідомлено про підозру, а інша частина розслідується за фактом.

…»

Тобто ВС додатково до моїх аргументів звернув увагу на зміст ч. 6 ст. 219 КПК України.

Велика подяка.

Читайте також: Особливості здійснення спеціального досудового розслідування (СДР) чи індульгенція від ВАКС

Але, що відбувається.

Слідчий суддя, хибну позицію якого було скасовано постановою ВС у справі 991/4920/23 від 19 грудня 2023 року, знов ухвалює таку ж саму хибну позицію!!!!

Що взагалі випливає з цієї революційній позиції слідчого судді ВАКС:

1). В кримінальному провадженні строки продовжуються щодо злочинів (епізодів). В кримінальному провадженні немає загального строку.

2). Відповідно по кожному епізоду строк може бути продовжено, чи відмовлено у продовжені, продовжено на різний строк. Частина епізодів можуть вважатися «фактовими». (Як зазначала сторона обвинувачення, що у вказаному кримінальному проваджені фактично співіснують одночасно «фактове» провадження та провадження з підозрюваними).

3). Відповідно завершення/закінчення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні відбувається в різний строк по окремим злочинам (епізодам).

4). Відповідно постанови про зупинення (відновлення) досудового розслідування, повідомлення про завершення досудового розслідування мають бути відносно певних злочинів (епізодів). Наприклад, зупинити досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо злочину за ч. 5 ст. 191 КК України (епізод 4), у вчиненні якого підозрюються ….

5). Усі продовження строків іншими слідчими суддями досудового розслідування ухвалені з суттєвим порушенням КПК України, так як строк кримінального провадження продовжувався щодо провадження, а не злочинів.

Звісно, цю революційну позицію у ВАКС підтримують не усі судді. Але стороні обвинувачення пощастило з розподілом. Наші щирі вітання!

З повагою,
Адвокат ЮК «Амбер»
Семен Ханін

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.