Думка експерта
Жіноче обличчя творчості та інновацій. До Всесвітнього дня інтелектуальної власності
Із нагоди Всесвітнього дня інтелектуальної власності пропонуємо короткий огляд останніх ініціатив Всесвітньої організації інтелектуальної власності в контексті непересічної проблеми гендерного дисбалансу в сфері творчості та інновацій.
Короткий екскурс в історію заснування ВОІВ
Витоки Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) сягають далекого 1883 року, коли Йоганнес Брамс створив свою відому Третю симфонію, а Джон та Емілі Роблінг завершували будівництво Бруклінського мосту в Нью-Йорку. Саме в цей час були прийнятні перші міжнародні договори в сфері охорони інтелектуальної власності: Паризька конвенція про охорону промислової власності 1883 року та Бернська конвенція про охорону літературних та художніх творів 1886 року. У 1893 році була створена міжнародна організація — Об’єднані міжнародні бюро із захисту інтелектуальної власності, скорочена назва БІРПІ (від фр. Bureaux Internationaux Réunis pour la Protection de la Propriété Intellectuelle BIRPI), зі штаб-квартирою в Берні. Це був зародок майбутньої потужної організації, яка забезпечувала управління Паризькою та Бернською конвенціями, а також іншими окремими договорами, які укладалися на їх основі. На дипломатичній конференції в Стокгольмі 14 липня 1967 року було проголошено створення нової міжнародної організації — Всесвітньої організації інтелектуальної власності. Конвенція про заснування ВОІВ набула чинності 26 квітня 1970 року. Й саме цей день відзначають як Всесвітній день інтелектуальної власності.
ВОІВ є однією із шістнадцяти спеціалізованих установ ООН, яка зберігає незалежність і має власний статут, керівні органи, доходи, бюджет, програму та вид діяльності. Станом на сьогодні членами ВОІВ є 191 держава світу.
Жінки в інноваціях та творчості: двигун змін
З особливою приємністю відзначаємо, що в цьому році заходи з нагоди Всесвітнього дня інтелектуальної власності проходять під гаслом: «Рушійна сила змін: жінки в інноваціях та творчості» (Powering change: women in innovation and creativity). Як зазначено в програмі заходів, жінки своїм розумом, винахідливістю, допитливістю, сміливістю й невтомною працею змінюють світ та формують наше спільне майбутнє. Щодня завдяки жінкам з’являються нові винаходи і корисні розробки чи то в астрофізиці, чи в нанотехнологіях, медицині, штучному інтелекті, робототехніці. Творчі галузі — кіномистецтво, анімація, музика, мода, дизайн, скульптура, танці, література, мистецтво тощо — без жінок взагалі неможливо уявити. Можна сміливо стверджувати, що жінки постійно переосмислюють саму концепцію культури, розширюють межі художнього й творчого вираження, відкривають нові перспективи і знання. В усьому світі жінки є джерелом змін та натхнення, їм все до снаги. Сьогодні жінки частіше, ніж у минулому, займають провідні позиції та рішуче заявляють про себе в науці, техніці, ділових сферах та мистецтві. Працюючи пліч-опліч з чоловіками, вони спрямовують свої зусилля на збагачення спільного культурного фонду, створення ефективних шляхів подолання бідності, розвиток глобальної системи охорони здоров’я і захисту довкілля. Тема Всесвітнього дня інтелектуальної власності цього року демонструє, як система інтелектуальної власності здатна підтримати інноваційно і творчо мислячих жінок в їх прагненні перетворити свої неймовірні ідеї в ринковий продукт.
Інновації, творчість та гендерний розрив
В усьому світі жінки-винахідниці, дизайнери і представниці інших творчих професій вносять свій доробок у розвиток суспільства. Однак, згідно з дослідженнями ВОІВ, жінки використовують систему інтелектуальної власності рідше, аніж чоловіки. Проблема гендерної нерівності заслуговує на увагу з низки причин, однак, безумовно, рівність прав чоловіків і жінок — фундаментальне право людини, і представниці прекрасної статі повинні користуватися можливостями повноцінно сприяти розвитку інновацій і творчості.
Система інтелектуальної власності покликана бути відкритою для всіх. На національному рівні вона спирається на положення внутрішнього законодавства та норми міжнародних і регіональних договорів, розроблених із метою створення збалансованого й ефективного механізму охорони інтелектуальної власності. Однак не всюди система інтелектуальної власності використовується однаково. Одні країни випереджують інших за темпами продуктивності інтелектуальної власності; крім цього, існує помітна гендерна диспропорція щодо набуття та володіння правами.
Аналітичне дослідження, проведене в 2015 році, свідчить, що в сфері винаходів представницями жіночої статі було подано втричі менше міжнародних патентних заявок. Спостерігається певний прогрес у порівнянні з 1995 роком, коли аналогічні показники становили лише 17 відсотків. Сам по собі факт, що чоловіки набагато частіше, аніж жінки, оформляють патенти на свої винаходи, є дуже промовистим.
І хоча точної статистики щодо статевої приналежності власників інших видів прав інтелектуальної власності, таких, як промислові зразки, наразі немає, є всі підстави говорити про гендерну нерівність і в цих галузях. Наприклад, за однією з оцінок, у Сполучених Штатах Америки частка жінок у сфері промислового дизайну становить лише 15 відсотків.
У творчих галузях, таких, як література, музика й кіновиробництво, оцінити гендерний дисбаланс ще складніше, оскільки авторське право й суміжні права зазвичай виникають автоматично й не вимагають реєстрації. Це об’єктивно ускладнює дослідження цієї категорії прав.
Однак за всіма наявними даними, чоловіки випереджують своїх колег жіночої статі і в творчому секторі. Насправді в багатьох творчих професіях домінують чоловіки. Наприклад, за даними Організації Об’єднаних Націй, частка жінок-кінорежисерок у світі становить всього 7 відсотків, а сценаристок — 20. Дослідження світового арт-ринку виявило, що твори, створені жінками, продаються на аукціонах дешевше, в порівнянні з творами представників сильної статі. Нарешті, в США автори-чоловіки вдвічі частіше реєструють авторські права, аніж жінки.
Подолання гендерної нерівності
Безумовно, не варто недооцінювати проблему гендерного дисбалансу в сфері інтелектуальної власності. По суті гендерна рівність є фундаментальним правом людини й основою миру, процвітання та стабільності. Це — одна з глобальних цілей ООН у сфері сталого розвитку.
По суті будь-яке обмеження інноваційної та творчої діяльності означає обмеження суспільного добробуту. Інакше кажучи, ми не використовуємо потенційні переваги, які могли б принести всі «втрачені» ідеї.
Розширення участі жінок сприяє підвищенню ефективності інноваційної діяльності, що підтверджується численними доказами. Як показують дослідження, різноманітні та інклюзивні команди є більш інноваційними, а компанії, побудовані на принципах різноманітності, відзначаються більшою рентабельністю.
Подекуди це питання кількісне: розширюючи коло талановитих працівників, ми збільшуємо шанси на появу свіжих цінних ідей. Але справа не лише в цьому. Участь жінок дозволяє одержати інше бачення, сприйняття та перспективи; завдяки зусиллям жінок-новаторок нова продукція й нові способи виробництва дозволяють задовольнити потреби всього населення, а не лише його чоловічої частини. Тому для заохочення активнішого використання жінками системи інтелектуальної власності існує ій чисто економічне обґрунтування.
У зв’язку з цим виникає питання, як зробити систему інновацій більш відкритою та заохочувати жінок до активнішої участі? Для цього спочатку необхідно зрозуміти, які чинники стримують її розвиток.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login