Кримінальна хроніка
Під Києвом невідомі пограбували будинок адвоката
Восьмого листопада до приватного будинку адвоката Володимира Богатиря на Київщині увірвалася група грабіжників у військовій формі, які зв’язали та побили членів родини, завдали тілесних ушкоджень неповнолітній дитині та отримали доступ до адвокатських досьє адвоката.
За цим фактом 09.11.2019 року слідчими Обухівського відділу поліції ГУНП в Київській області було порушено кримінальне провадження та розпочато активні розшукові дії, спрямовані на встановлення місцезнаходження та затримання підозрюваних. Метою злочинців було залякати адвоката, його родину, отримати доступ до матеріалів адвокатських досьє та адвокатської таємниці. На сьогодні в Україні тиск на адвокатів, порушення їхніх прав та гарантій професійної діяльності, на жаль, не мають належної реакції з боку правоохоронців, що в умовах неконтрольованого обігу зброї та розгулу злочинності призводить до системного вчинення злочинів і створює суспільну небезпеку. Такі дії, поєднані із зухвалою поведінкою окремих правоохоронців, які переслідують адвокатів, безпідставно звинувачуючи їх у вчиненні тяжких злочинів, свідчать про нехтування демократичними засадами розвитку суспільства та деградацію всіх державних інституцій у виконанні ними правозахисної функції.
Зокрема, стало відомо про систематичні порушення гарантій адвокатської діяльності Володимира Богатиря та професійних прав його захисників з боку співробітників Управління спеціальних розслідувань (раніше — Департамент спеціальних розслідувань) Генеральної прокуратури. Йдеться про дотримання процедури виклику адвоката, ігнорування принципу презумпції невинуватості, систематичне порушення права на захист. Крім того, наразі не виконується понад 22 ухвали слідчих суддів, якими було зобов’язано допустити захисників до участі в захисті прав адвоката та ознайомленні з матеріалами кримінального провадження; наявні випадки вимагання представниками Генеральної прокуратури документів, не передбачених законодавством, зокрема, від адвокатів, які раніше брали участь під час допиту Володимира Богатиря в якості свідка; в офіційному листуванні слідчі та прокурори в стверджувальній формі висловлюють свою незгоду з рішеннями судів.
Таким чином, йдеться про порушення вимог, встановлених п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та п. 1 ч. 1 ст. 481 КПК України, якими адвоката віднесено до окремої категорії осіб, щодо яких існує спеціальний порядок кримінального провадження та повідомлення про підозру, а також порушення основної засади судочинства щодо обов’язковості судового рішення, передбаченої ст. 129 Конституції України.
Подібні випадки свідчать про неможливість держави належним чином виконувати свої правоохоронні функції, забезпечувати верховенство права та гарантії
адвокатської діяльності.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login