Connect with us

Події

Адміністративне судочинство: актуальні питання і практика

Опубліковано

В Івано-Франківську відбувся українсько-німецький семінар з обміну досвідом щодо актуальних питань зі здійснення адміністративного судочинства. У ньому, зокрема, взяли участь голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович, судді цього суду Микола Гімон, Лариса Мороз і Татьяна Стрелець.

Також учасниками семінару були судді адміністративних та місцевих судів, старший менеджер проектів Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Вольфрам Гертіг, Президент Вищого адміністративного суду та Конституційної судової палати землі Рейнланд-Пфальц д-р Ларс Брокер, президент Адміністративного суду в м. Трір Георг Шмідт та віце-президент Вищого адміністративного суду, постійний заступник президента Конституційної судової палати землі Рейнланд-Пфальц Дагмар Вюнш.

Відкриваючи семінар Михайло Смокович зупинився на найбільш актуальних питаннях адміністративного судочинства, а також діяльності Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, розповів про виклики та перші здобутки. За словами голови КАС головне, що відбулося завдяки реформуванню судової влади шляхом внесення змін до Конституції, — це забезпечення незалежності суддів і максимальна деполітизація судової влади. Водночас в Основному Законі вдалося зафіксувати, що в Україні у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди. «Вважаю це великим досягненням і сподіваюся, що рано чи пізно в Україні відбудеться відокремлення адміністративних судів від судів загальних», — наголосив М. Смокович.

Крім цього, відбулося ще декілька ключових подій, зокрема внесено зміни до процесуального законодавства. 3 жовтня 2017 року Верховна Рада України остаточно ухвалила Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Саме 15 грудня 2017 року, в день набуття чинності цього закону, офіційно розпочав роботу і новий Верховний Суд. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ВС забезпечує єдність судової практики виключно через судові рішення. «Нині вага рішення суду касаційної інстанції зросла. Судді судів нижчих інстанцій мають ухвалювати рішення з урахуванням практики Верховного Суду. Це зобов’язує суддів касаційного суду готувати доступні, чіткі та зрозумілі судові рішення. Такою ж має бути і їх форма», — наголосив голова КАС ВС.

Крім того, М. Смокович вважає, що становлення єдиної судової практики залежить і від активної та постійної підтримки науковців. Так, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду вже звернувся до членів НКР щодо застосування процесуальних фільтрів у процедурі допуску касаційної скарги до розгляду в суді касаційної інстанції. Для забезпечення єдності судової практики також важливою є робота пленуму Верховного Суду. «Досвід підказує, що судді повинні навчатися завжди, а судді Верховного Суду — ще й навчати», — зазначив М. Смокович.

У співдоповідях з актуальних питань здійснення адміністративного судочинства в Україні та Німеччині, що прозвучали під час семінару, були розкриті, зокрема, питання щодо принципів офіційного з’ясування всіх обставин у справі; тимчасовий правовий захист або, відповідно, забезпечення позову в рамках розгляду адміністративних справ; процесуальні можливості прискорення розгляду адмінсправ; принципи, законодавче врегулювання та практичні способи забезпечення виконання рішень адміністративних судів.

Як на думку судді Касаційного адміністративного суду у складі ВС Лариси Мороз, проведення подібних заходів за участю іноземних колег має вагомий внесок у розвиток національного судочинства і дає зрозуміти, що українські судді на правильному шляху у вирішенні справ.

Підготував Ілля Мороз,

спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.