Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Події

«Адвокати» і прислужники Л/ДНР – в Реєстрі адвокатів України

Опубліковано

on

Леонід Лазебний, журналіст, головний редактор інформаційно-правової платформи ActiveLex

28 лютого 2019 р. в прес-центрі агентства “Інтерфакс-Україна” відбулася прес-конференція “Чи припустимо працювати на ворога? Адвокатура України та адвокатури ДНР/ЛНР – знак рівності?”, організована київськими адвокатами та Благодійним фондом допомоги захисникам вітчизни та їхнім сім’ям «Коло».

Поштовхом до проведення заходу з такою назвою стала «вистраждана» його організаторами необхідність вивести проблему на вищий рівень усвідомлення і оприлюднення, бо вже кілька років адвокати не можуть домогтися ні притягнення до дисциплінарної відповідальності колег, які працюють на терористів, за порушення Присяги адвоката і Правил адвокатської етики, ні навіть дочекатися від Національної асоціації адвокатів України офіційного роз’яснення про припустимість чи неприпустимість для адвоката України працювати на і в ОРДЛО.

Тому ініціатори прес-конференції провели її у формі публічного звернення до СБУ, ВКДКА та КДКА Донецької області задля притягнення до дисциплінарної і кримінальної відповідальності адвокатів України, які не лише беруть участь в «правосудді» терористів, а й посідають «державні посади» у псевдодержавних квазіутвореннях.

Після того, як у червні 2016 р. було створено реєстр адвокатів ДНР і в ньому виявилося 317 адвокатів України, Ілля Костін (адвокат, партнер ЮК «Правовий альянс») неодноразово звертався до органів адвокатського самоврядування України (Вищої кваліфкомісії адвокатури, КДКА Донецької та Київської областей) зі скаргами про грубе порушення цими адвокатами законодавства України і деонтологічних норм та вимагав притягнення порушників до відповідальності. Більшість заяв лишилися без розгляду, а решта – в задоволенні скарг відмовлено, бо адвокатські органи не знайшли підстав для притягнення до відповідальності.

Ілля Костін, Олексій Бежевець

Аби «підказати» самоврядним адвокатським органам і правоохоронним органам де саме шукати підстави для покарання зрадників, до участі у конференції були запрошені дві колишні заручниці терористів, які розповіли  про «практику» адвокатів України на непідконтрольних територіях. Полонянки, які пройшли тортури «розслідування і суду» в ДНР та були засуджені до ув’язнення, а потім на щастя виміняні за Мінськими угодами, поділилися враженням від «правничої допомоги», одержаної від ОРДЛОвських адвокатів.

Ольга Політова

Адвокат України – слідчий «міністерства держбезпеки ДНР»

Ольгу Пилипівну Політову (на фото ліворуч) – заступника головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Ясинуватського району Донецької області так звані оперативники ДНРської «держбезпеки» затримали на пропускному пункті і після обшуку, під час якого давали в руки різні предмети начебто знайдені в автомобілі: «подивіться і скажіть  що це», – доправили в «МДБ ДНР». Після пародійного слідства і суду її засудили до позбавлення волі за допомогу українській армії.

Слідчий «держбезпеки» Кількєєв Іскандер Равільович (адвокат України – див. копію профайлу з ЄРАУ нижче) запропонував затриманій адвоката – Суханова Сергія Геннадійовича (також адвоката України), який порадив їй зізнатися: «Кажіть всю правду: які ДРГ і звідки везли».  Хотіла відмовитися від захисника, але слідчий відмови не прийняв. Бо такий, мовляв, порядок. Жодних процесуальних документів «адвокат» не складав, окрім клопотання про зміну запобіжного заходу, яке було відхилено.

В ході «розслідування і судового розгляду» поводився відсторонено: коли суддя оголосила про початок заслуховування показань свідків, а підозрювана протестувала, погодився із суддею. Як вивозили на 7-8 годин  на поліграф, адвокат участі не брав. На судових засіданнях, яких відвідав небагато, просто був присутній для протоколу. Справу розглядали три суди, один з них – Ворошиловський слухав її з 25.05.2016 – 30.03.2017. Вирок принесли в камеру, адвокат не приходив і про хід розгляду справи нічого не повідомляв.

«Була у справі ще одна адвокатка – Коваленко Олена Федорівна (адвокат України – див копію профайлу з ЄРАУ нижче – Л. Л.), – розказує Ольга Пилипівна.  Вона стала до справи в травні 2016 р., вона тільки передавала інформацію родичам про те, що мені потрібно в СІЗО. Жодної правової допомоги. Одного разу її затримали на вході в СІЗО із «запрєтамі» – проносила телефони і гроші для своїх підзахисних. Пізніше прийшла, запропонувала припинити договір, з чим я не сперечалася.

Військовий трибунал засудив мене на 5 років 6 місяців. Після вироку мене перевезли до Сніжанської колонії, а тоді поміняли в Майорську за Мінськими угодами. Якщо б я ви дослухалася поради адвоката С. Суханова «розповісти все» – дали б років 20 або й більше.

Хотіла звернутися до справжнього адвоката, та всі порядні покинули Донецьк, а спроби допомогти мені з материкової України не мали успіху через спротив ДНРівських «органів».

Старший слідчий «МДБ ДНР» Кількєєв Іскандер Равільович в Реєстрі адвокатів України

Адвокат «ДНР» Коваленко Олена Федорівна в Реєстрі адвокатів України

Адвокатка України засудила Президента Петра Порошенка до ув’язнення з конфіскацію майна

Товаришка О. Політової по ДНРівських застінках Валентина Миколаївна Бучок погодилася «визнати все» і дістала 17 років позбавлення волі при «допомозі»  адвокатів, зокрема Олени Миколаївни Шишкіної (адвокат України – див копію профайлу з ЄРАУ нижче).

«Я працювала у ДТЕК електромонтером, – розказує Валентина Миколаївна. –  Після появи терористів керівництво втекло і всіх нас покинуло. Але працювати було треба і на роботу їздила, хоча транспорт ходив нестабільно і змінювалися маршрути. Затримали мене, коли я дивилася на номер будинку і шукала його на карті в смартфоні аби знайти дорогу. З моєї сумочки витрусили папірці з адресами і номерами телефонів і одразу зробили висновок – шпигунка, хоча зрозуміло, що в електромонтера завжди чимало таких записів по різних об’єктах обслуговування.

Виявилося, я в цей день ішла повз мотель, з якого терористи напередодні обстрілювали місто, аби створити ілюзію нападу української армії, тому біля нього чергували. Далі вкинули в автомобіль з озброєними чоловіками в цивільному. Як привезли до брудного підвалу, роздягли до нижньої білизни і примусили підмітати, промовляючи: ти – сміття, от і прибирай сміття…

Валентина Бучок (ліворуч)

Слідчий (той самий український адвокат Кількєєв І. Р. – Л. Л.) призначив мені адвоката – Шишкіну О. М., котра при першій зустрічі, як ми лишилися наодинці, мовила: «… ну, давай пошепочемося: коли кому і що передавала, з ким і де зустрічалася? Я ж тобі хочу допомогти…» А закінчилася розмова тим, що сказала мені: «таких як ти стріляти треба». Далі вона просто механічно підписувала папери, які складав «слідчий».

Я написала 22 клопотання, щоб замінили адвоката О. Шишкіну, але цього не зробили. Уклала угоду з адвокатом з України – відмовили, просила когось іншого, навіть із місцевих. – також відмовили навіть коли погодилася, щоб це не був місцевий, теж відмовили».

Шишкіна Олена Миколаївна в Реєстрі адвокатів України

Шишкіна О. М. – депутат і громадський діяч ДНР

«Головуючий суддя Українського народного трибуналу» О. Шишкіна доповідає як засудила Президента України П. Порошенка і багатьох інших до довічного ув’язнення і різних інших строків з конфіскацією майна

На сайті “Громадського руху Вільний Донбас” про «українську адвокатку» Шишкіну заначено:

«В 2002 году получила Свидетельство о праве на занятие адвокатской деятельностью, а в 2016 году – свидетельство о праве на занятие адвокатской деятельностью в Донецкой Народной Республике.

С 2007 года занимается индивидуальной адвокатской деятельностью.

С марта 2018 года является председательствующим судьей Украинского народного трибунала по расследованию военных преступлений режима Порошенко».

Адвокати – такі самі зрадники, як прокурори, міліціонери і СБУшники

«Після випробування  «стаканом» (завод ізоляції), без води, їжі, вбиральні і фактично без повітря, із нарами, цілодобовим освітленням та відеокамерою над головою, пообіцяла підписати все, не читаючи, лише якщо мене внесуть до списку на обмін.

За весь цей час пересвідчилася – ні від чого не захищають адвокати людей на окупованих територіях. Ні від обвинувачень, ні від нелюдського поводження, ні від примусової рабської праці: їсти хочеш? – працюй! Ні один адвокат не допоміг жодному своєму підзахисному серед усіх, кого я знала в камерах, де по 6-8 осіб.

Одному знайомому на ім’я Рома Писанець родичі наймали адвокатів 5 разів, і кожного одразу платили не менше 60 000 рублів, та більше тих адвокатів не бачили.

Мене дивує позиція нашої держави, яка вважає зрадниками прокурорів, міліціонерів і працівників СБУ, які перейшли на бік ворога, а адвокатів – ні. Адвокати такі самі зрадники».

Серед посадовців ДНР, які водночас залишаються адвокатами України, дякуючи добре організованій бездіяльності органів адвокатського самоврядування, неостанньою фігурою є Радомська Олена Володимирівна, яка свого часу «дослужилася» до посади «Міністра юстиції ДНР». Як у цьому не побачити зраду і держави, і адвокатської Присяги – незрозуміло. Але розібратися в цьому замість неспроможних адвокатських органів таки  мають органи компетентні.

Слід зазначити, що «пані екс-міністр» одна з усіх згаданих тут «колег» зупинила адвокатську діяльність в України (що видно з запису в реєстрі) власною заявою, але може відновити в будь-який момент.

Радомська О. В.  – «Міністр юстиції ДНР»

Радомська Олена Володимирівна в реєстрі Адвокатів України

Проглядаються цілком певні аналогії адвокатської діяльності наших «колег» на непідконтрольній території і відомих подій захисту дисидентів у радянські часи, – каже  Роман Титикало (адвокат, керуючий партнер АБ «Титикало і партнери»), – проаналізували кримінальні справи В. Стуса, В. Чорновола, Л. Лукяненка, бачимо наскільки шкодив справі так званий захист. Особливо по справі Василя Стуса, який відмовлявся від адвоката  В. Медведчука словами: «Мені другий прокурор в процесі не потрібний.

Навіть мова вироків ЛДНР і радянських часів ідентична, окрім деяких фраз з нового придуманого кримінального кодексу.  Але «розслідують і судять» за КПК України 1963 р., який майже не вимагав захисника на досудовому розслідуванні, позбавляв підозрюваних значного обсягу прав на захист… Однак для потреб терористичних утворень виявився цілком придатним.

В цій ситуації, беручи участь у кримінальному переслідуванні людей, навіть як захисники, адвокати України зраджують Присягу і мають нести таку саму відповідальність, як і інші перебіжчики – працівники органів досудового розслідування і судді.

Пародія на правосуддя, в постановці якої вони беруть участь, включає пародію на захист, що стає трагедію для тисяч переслідуваних людей. По суті, такий захист – співучасть у злочині, якій мають дати оцінку і наші правоохоронні органи, і органи адвокатського самоврядування».

Роман Титикало (ліворуч)

А органи самоврядування (причому вищі), імовірно,  вважають проблему не істотною. Як інакше пояснити, що розгляд звернення адвоката Іллі Костіна щодо оцінки дій адвокатів, які добровільно увійшли до реєстрів адвокатів ДНР Рада адвокатів України переносила  4 рази: 21 вересня 2017 р., 16 листопада 2017 р., 15 грудня 2017 р., 9 лютого 2018 р., – без пояснення причин?

Подібна ж проблема етичної і самоврядної невизначеності не вирішується і щодо адвокатів Криму, яких примусово наділили російським громадянством та перереєстрували як адвокатів РФ. Багато з них лишаються і обох реєстрах, на підконтрольній території не створено органів адвокатського самоврядування АРК Крим і міста Севастополя (при спробі знайти їх на офіційному сайті НААУ отримаєте Вказана сторінка перебуває у стадії розробки та буде викладена найближчим часом), жодні гарантії професійних прав цих адвокатів Національною асоціацією адвокатів України не забезпечуються. І «найближчий час» триває вже п’ятий рік.

Адже навіть «зацікавити» Раду адвокатів України розглядом питання про статус і права кримських адвокатів ніяк не вдається.

2 квітня 2014 р. було створено робочу групу (рішення РАУ № 27) з цього питання, але її робота нічим не увінчалася (принаймні офіційних даних про її доробок ніде немає). Одним з рішень традиційно скандального адвокатського з’їзду (м. Одеса, 2-3 липня 2015 р.) було відновлення роботи Ради адвокатів АРК Крим в м. Херсоні, але не відновили.

Водночас на окупованій території Криму (95000, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, Залізничний район, вул. К. Маркса, буд.17) зареєстровано Недержавну некомерційну організацію «Рада адвокатів АРК Крим», код 38596699. Основний вид її діяльності: 84.11 Державне управління загального характеру, а власником її станом на 25 лютого 2019 р. є Національна асоціація адвокатів України.

Читати обов’язково, приходити обов’язково: нові адвокатські «скрєпи»

Зрозуміло, що адвокати за «порєбріками» опинилися в складній ситуації.

Не всі там насолоджується дарами «скрєп» з власної волі, адже не всі, хто жив у тих місцях з діда-прадіда, можуть кинути все і рушити у стримано гостинну неокуповану невідомість з усім її корупційним абсурдом, неприхованим розкраданням суспільних коштів, доведеним до крайньої комічності популізмом і перманентними побутовими негараздами.

Багато хто мусить змиритися з окупацією і виживати в тих умовах, які «підклала» доля. Навряд чи адвокати міста Севастополя з ентузіазмом та чуттям радісного професійного єднання і ходять на збори, і навіть читають по команді. Але зрозуміти, чому не кожен з них кинув усе і поїхав геть з окупованих теренів – можна. Зрозуміти і поспівчувати.

Об’ява на офіційному сайті адвокатської палати міста Севастополя: «Читать обязательно!», «Собрания признаны ОБЯЗАТЕЛЬНЫМИ»

Серед інших громадян – заручників ситуації, заслуговують на особливе співчуття таки адвокати, які постають перед найбільш складним вибором – хто може покинути клієнтів, яким роками надавали допомогу, з якими скуті договірними зобов’язаннями, особистими довірчими стосунками і адвокатською таємницею?

Не варто засуджувати всіх, хто лишився там, бо був поставлений в умови безжального і по-суті безваріантного вибору.

Інша справа, якщо в таких умовах адвокат не захищає людей від системи, якщо захищає (в чому й полягає адвокатське покликання будь-де і будь-коли), а співпрацює із системою, тим самим сприяючи її «правосуддю» та «органам», легітимізуючи злочини проти  українського народу – окупацію Криму та організований розбій терористичних угруповань «ЛДНР» на непідконтрольних територіях.

Порушення Присяги адвоката України тут цілком очевидне і встановити його склад – не проблема навіть для студента – третьокурсника. Ось її текст:

“Я, (ім’я та прізвище), урочисто присягаю у своїй адвокатській діяльності дотримуватися принципів верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правил адвокатської етики, чесно і сумлінно забезпечувати право на захист та надавати правову допомогу відповідно до Конституції України і законів України, з високою відповідальністю виконувати покладені на мене обов’язки, бути вірним присязі” (ст. 11 чинного Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» виділено – Л. Л.).

Але в Раді адвокатів України, Вищій кваліфкомісії адвокатуриУкраїни, напевно, немає студентів – третьокурсників, тому вищі органи адвокатського самоврядування вже другий рік поспіль ніяк не візьмуться за вирішення питання чи порушили Присягу адвоката України – поплічники окупантів та терористів.

Тим часом різні «міністри», «голови» та «слідчі» терористичних угруповань залишаються у лавах адвокатів України і гордо поглядають на нас очима своїх безликих профайлів зі сторінок Єдиного реєстру адвокатів України.

Події

Адвокати та судді обговорять свіжу практику застосування кримінального законодавства

Опубліковано

on

Під час літнього форуму з кримінального права та процесу «Золотий Дюк» буде розглянуте питання щодо динаміки перетворень та практичних аспектів кримінального судочинства.

Модератором 2-ї сесії, присвяченої цій темі виступить Володимир Рудниченко, адвокат, молодший партнер практики безпеки бізнесу АО Juscutum.

Разом із досвідченими суддями та провідними адвокатами ми розглянемо  питання:

 • Актуальні юридичні проблеми призначення та виконання судово-медичних експертиз
 • Продовження строків досудового розслідування — обмеження прав чи необхідність?
 • Остання практика роботи слідчих суддів.
 • Особливості апеляційного оскарження та розгляду скарг на ухвали слідчих суддів.
 • Процесуальні особливості, підслідність корупційних злочинів та практичні рекомендації, пов’язані зі стартом роботи Вищого антикорупційного суду.

ААУ запрошує до дискусії!

Детальна інформація про захід: http://www.uaa.org.ua/events/14459/

Читати далі

Події

Продовження строків досудового розслідування – обмеження прав чи необхідність?

Опубліковано

on

Подискутуємо про це вже 21 червня на Літньому форумі з кримінального права та процесу «Золотий Дюк» у Одесі.

Андрій Мазалов, старший партнер та керівник кримінальної практики АО «Мельник, Мазалов і партнери» поділиться власним поглядом на це питання та розповість про останню практику роботи слідчих суддів та адвокатів, зокрема, щодо строків досудового слідства.

На Форумі будуть обговорені:

 • Процедуру продовження строків досудового розслідування та уповноважених осіб
 • Відмінності продовження строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях без повідомлення особи про підозру та у кримінальних провадженнях, у яких особі про підозру повідомили
 • Поновлення досудового розслідування після закриття кримінального провадження на підставі закінчення строків
 • Розмежування злочинів за критерієм складності провадження для визначення межі граничних строків досудового розслідування
 • Вимоги до форми та змісту клопотання про продовження строків досудового розслідування
 • Продовження строків досудового розслідування прокурором: обов’язки та повноваження
 • Особливості продовження строків досудового розслідування слідчим суддею та тенденції судової практики
 • Проблемні питання дотримання слідчим п’ятиденного строку подання клопотання прокурору, слідчому судді
 • Процесуальні гарантії дотримання прав сторони захисту при продовженні строків досудового розслідування

Крім того, будуть розглянуті актуальні питання підстав для задоволення слідчим суддею клопотання про продовження строків досудового розслідування чи відмови.

Андрій Мазалов має досвід роботи понад 15 років в органах прокуратури України на посадах слідчого з особливо важливих справ, заступника прокурора та прокурора. У 2017 році отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та спеціалізується на питаннях комплексного захисту клієнтів від кримінального переслідування на всіх стадіях кримінального провадження, захисту інтересів потерпілих, запобіганню тиску на бізнес та рейдерським захопленням.

Серед професійних здобутків: припинення кримінального переслідування клієнта з боку Національного антикорупційного бюро України та закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування, відновлення на посаді державних службовців за рішенням суду, повернення вилученого та арештованого майна підприємств, у тому числі з іноземною реєстрацією, запобігання рейдерському захопленню агропідприємств та повернення незаконно привласненого майна.

ААУ обіцяє, що буде фахово, корисно та цікаво.

Поспішайте з реєстрацією, щоб взяти участь у обговоренні актуальних питань, адже кількість місць обмежена.

Детальніше про захід: http://www.uaa.org.ua/events/14459/

Читати далі

Події

Відкриті лекції від суддів

Опубліковано

on

У рамках проекту «Відкриті лекції» судді Господарського суду Житомирської області прочитають лекції студентам 3–4 курсів спеціальності «Правознавство» на тематику практичного застосування норм господарського процесуального законодавства України.

Так, зокрема, на першій лекції йшлося про ухвали суду першої інстанції в світлі новел господарського процесуального законодавства. Її прочитала суддя Оксана Машевська, продемонструвавши студентам презентацію на відповідну тематику та акцентувавши їх увагу на ключових змінах, що відбулися після 15 грудня 2017 року в написанні ухвал в порядку господарського судочинства. У свою чергу, студенти мали змогу поставити запитання судді, адже для них завжди цікаві практичні аспекти суддівської діяльності.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.