Акцент на єдину судову практику. Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду відзвітував про діяльність за перший рік роботи | LexInform - Правові новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Lexinform™ - платформа важливої правової інформації.

Для правників усіх спеціалізацій - свіжі новини про найважливіші нормативні акти і законопроекти з погляду їх значущості, показові та прецедентні рішення судів, коментарі до цих рішень, юридичний аналіз правових позицій, зокрема – рішень Верховного Суду.

Правові новини охоплюють події в Україні, а також світові юридичні новини, які справляють вплив на нашу правову дійсність, в тому числі – на розвиток вітчизняного законодавства та правової системи в цілому.

Репортажі та фахові звіти про найцікавіші заходи в царині права дадуть можливість не лишити поза увагою жодної значної події, а календар прийдешніх науково-практичних конференцій, форумів, круглих столів, експертних нарад та інших зібрань, присвячених нагальним юридичним проблемам, - допоможе не пропустити майбутніх заходів.

Тут постійно накопичуються варіанти розв’язання складних правових питань, неординарні юридичні висновки, аналітичні матеріали з практики правозастосування, досудового розв’язання спорів, зокрема арбітражу і медіації.

Автори - досвідчені адвокати, знані фахівці з різних галузей права пропонують власне тлумачення норм права та випробувані практичні прийоми, переможні правові аргументи для судового спору.

Події

Акцент на єдину судову практику. Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду відзвітував про діяльність за перший рік роботи

Опубліковано

on

«При тому надзвичайному навантаженні, в умовах якого Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду розпочав свою процесуальну діяльність, суддям та працівникам апарату вдалося організувати ефективну роботу зі здійснення правосуддя», — наголосив голова КАС ВС Михайло Смокович під час зборів суддів, які відбулися днями.

 

У ході розгляду питання про діяльність суду за перший рік роботи М. Смокович зазначив, що упродовж 2018-го на розгляді в КАС ВС перебувало 76 502 справ та матеріалів, в тому числі 42 440 справ і матеріалів, переданих із Верховного Суду України та ВАСУ, і 34 062 нових справ. Загалом протягом минулого року судді Касаційного адмінсуду розглянули 37 449 справ і матеріалів (49%), що перебували на розгляді.

Як було наголошено, найбільшу кількість становлять податкові справи: надійшло 23 622 справ і матеріалів, розглянуто — 13 767. Наступною категорією справ, які домінують за надходженням та розглядом, є так звані соціальні справи: надійшло — 14 978, розглянуто — 9 888. З відносин пуб лічної служби надійшло 6 476 справ і матеріалів, розглянуто — 3 122; з приводу регулювання містобудівної діяльності та землекористування надійшло — 6 645, розглянуто — 2 557; щодо реалізації публічної фінансової політики — надійшло 5 965, розглянуто 1 461 справ та матеріалів.

У тому ж році до КАС ВС як суду першої інстанції надійшло 998 позовних заяв і справ, із них 958 щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Упродовж року суд ухвалив 686 судових рішень, якими закінчив розгляд цих справ і матеріалів.

До одного судді КАС ВС у середньому надійшло 2 844 справи та матеріали. Середній показник ухвалених судових рішень — 1 498 справ, що є одним із найбільших показників серед усіх касаційних судів Верховного Суду.

За словами Михайла Смоковича, налагодити й оптимізувати робочі процеси вдалося, зокрема, завдяки впровадженню механізму створення електронних копій усіх процесуальних документів при їх реєстрації; листуванню з використанням електронного цифрового підпису та електронної пошти; фіксації передачі процесуальних документів в автоматизованій системі документообігу суду без використання паперових реєстрів; надсиланню судових рішень в електронній формі учасникам судового процесу, які звернулися до суду із відповідною заявою, тощо. Та головна мета — єдина судова практика, спрямована на захист прав людини, яку Верховний Суд забезпечує виключно через судові рішення, наголосив М. Смокович. Для досягнення цієї мети процесуальний закон містить кілька механізмів. Зокрема, розгляд справи палатою, об’єднаною палатою або Великою Палатою Верховного Суду. Упродовж 2018 року на розгляд судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів як колегії передано 7 справ, судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав — 10, судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян, — 2. Станом на 1 січня 2019 року судовими палатами як колегіями розглянуто 11 справ.

Об’єднана палата Касаційного адміністративного суду розглянула 3 справи та 1 передала на розгляд Великої Палати ВС. На початок цього року 1 справа залишилася не розглянутою. Загалом на розгляд Великої Палати Верховного Суду у 2018 році було передано 875 справ.

Наступним ефективним інструментом забезпечення єдності судової практики Михайло Смокович назвав інститут зразкової справи. За його словами, зазначена новела дає змогу в найкоротші терміни не лише вирішити спір по суті, а й виконати рішення суду, що підвищує рівень задоволеності людей роботою адмінсудів. Так, у звітному періоді Касаційним адміністративним судом прийнято 8 зразкових рішень, 5 із яких уже набрали законної сили. Крім цього, на підставі судових рішень, ухвалених у зразкових справах, що набрали законної сили, підготовлено правові висновки, які направлено до державних органів влади для виконання.

А в самому суді почато роботу з формування банку правових висновків КАС ВС. Такі висновки формуються в разі ухвалення за результатом касаційного перегляду судового рішення, яке має значення для забезпечення однакового застосування норм матеріального та процесуального права адмінсудами. На переконання Михайла Смоковича, обов’язковість застосування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду, надалі сприятиме запобіганню порушень прав людини, у зв’язку з чим зменшиться кількість звернень до адміністративних судів за захистом прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, та забезпеченню єдності судової практики.

Відзначалося під час зборів і те, що відповідно до ст. 382 КАСУ суд став активніше здійснювати контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Михайло Смокович впевнений, що такий підхід значно покращить стан виконання судових рішень в адміністративній юрисдикції.

Разом із тим, як зазначалося, єдиною судова практика може стати за активної та постійної підтримки науковців. Загалом упродовж 2018 року Касаційний адміністративний суд надіслав 25 запитів про надання наукового висновку. До суду надійшло 108 наукових висновків, 105 з яких надали члени НКР при ВС, 3 — інші вчені.

Звісно, найважливішим завданням цього року для КАС ВС є забезпечення розгляду адміністративних справ, пов’язаних з виборчими процесами, тим більше, що президентська виборча кампанія уже в розгарі. А восени на Україну чекають парламентські вибори.

Щодо нагальних проблем, то ними для КАС ВС залишаються питання збільшення кількості суддів, зменшення числа нерозглянутих справ та вдосконалення автоматизованої системи документообігу суду.

Підготував Максим БОНДАР, спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Події

Kyiv Law & Trade Forum

Опубліковано

on

От

Kyiv Law & Trade Forum – унікальний захід Асоціації адвокатів України, який дає можливість об’єднати зусилля бізнесу та адвокатури з метою вирішення головних проблем у сфері міжнародної торгівлі та захисту бізнесу; провести аналіз впливу зовнішньоекономічної діяльності; розглянути останні практики розгляду спорів європейськими і українськими судами, та виконання рішень цих судів.

Дата проведення: 12 квітня 2019 року

Місце проведення: IQ Business Center, Київ, вул. Болсуновська, 13-15

Час проведення: 09:00 – 17:00

Переваги участі у заході:

 • Представники бізнесу отримають корисні поради від адвокатів щодо захисту їх діяльності, дізнаються про різні точки зору щодо вирішення своїх проблем, зможуть задати питання та отримати рекомендації від найкращих експертів.
 • Для in-house lawyers ми передбачили: обговорення найпроблемніших тем, реальні  кейси та рекомендації від адвокатів, поради щодо ефективної співпраці з адвокатами.
 • Адвокати отримають можливість дізнатись про найактуальніші питання безпосередньо від представників бізнесу, та зможуть розширити свій кругозір у сфері бізнесових потреб.

Що саме розглядатимемо:

 • Міжнародна торгівля та міжнародний арбітраж;
 • Валютне регулювання. КІК;
 • BEPS як передумова валютної лібералізації та відповідь на глобальні виклики;
 • Захист трейдерів;
 • Супровід міжнародних договорів;
 • Специфіка обслуговування міжнародних компаній;
 • Робота з міжнародними групами компаній;
 • Судова практика в спорах щодо звітів ТЦО;
 • Судова практика у спорах за участю нерезидентів.

Серед спікерів: представники бізнес-спільноти, іn-house lawyers, провідні адвокати, міжнародні експерти, іноземні спікери, судді та ін.

«Early Bird»
(до 01.03.2019)

 • для членів ААУ – 1500 грн
 • для інших учасників – 2000 грн
 • для студентів/членів КМА – 800 грн

«Late Bird»
(01.03. 2019 – 11.04.2019)

 • для членів ААУ – 2000 грн
 • для інших учасників – 2500 грн
 • для студентів/членів КМА – 1000 грн

Детальна інформація  http://www.uaa.org.ua/events/14436/

З питань звертайтесь, будь ласка, за наступними контактами:
forum@uaa.org.ua
+38 (067)-343-34-07

Ми чекаємо на Вас!

Читати далі

Події

Витрати на правничу допомогу обговорять на ІІ Судовому форумі

Опубліковано

on

От

Про витрати на правничу допомогу розповість на ІІ Судовому форумі адвокат PAVLENKO LEGAL GROUP Ірина Столярчук

Адвокат PAVLENKO LEGAL GROUP Ірина Столярчук виступить спікером третьої сесії “Процесуальне переозброєння”, формат якої передбачає доповіді та професійне обговорення кожної тематики за участю запрошеного суддівського ложа.

Пані Ірина спеціалізується на вирішенні спорів, зокрема, пов’язаних з корпоративними конфліктами та рейдерським захопленням бізнесу, банківською діяльністю, а також спорів з державними органами. Ірина Столярчук є автором статей і коментарів у провідних юридичних та бізнес-виданнях України.

Доповідь Ірини присвячена витратам на правничу допомогу. Тема витрат є надзвичайно актуальною для всієї правничої спільноти, клієнтів, будь-якої особи, яка потребує захисту своїх порушених прав. “Питання відшкодування витрат на правничу допомогу протягом наступних років має набути прозорості та чіткості, а тому має широко обговорюватись як в середині адвокатської спільноти, так і на спільних зустрічах з представниками судового корпусу” – переконана Ірина.

В рамках сесії також будуть розглянуті  теми:

 • Методи боротьби з процесуальними диверсіями.
 • Зловживання дискрецією – чи може суд бути процесуальним аб’юзером? Методи адвокатської протидії.
 • Кримінальна та дисциплінарна відповідальність у сфері правосуддя.
 • Конституційна скарга: новий фронт у вирішенні приватних правових спорів.
 • Скарга ЄСПЛ та практика ЄСПЛ: міжнародно-правовий інструмент з вітчизняними наслідками.

Детальна інформація та реєстрація за посиланням http://forum.uaa.org.ua/

Читати далі

Події

Вся «суддівська кров» з одного джерела

Опубліковано

on

От

Леонід Лазебний, журналіст, головний редактор інформаційно-правової платформи ActiveLex

Сьогодні незалежний розслідувальний проект «Слідство.Інфо» презентував новий інформаційний ресурс для дослідження родинних зв’язків суддів України  «Суддівська кров».

Суддівська мантія – подарунок на весілля

Журналістка Слідства.Інфо Євгенія Моторевська розпочала презентацію з гучного епізоду суддівської дійсності, який тепер, завдяки можливостям аналізу інформації засобами «Суддівської крові» збагатився новими пікантними деталями.

Євгенія Моторевська (ліворуч)

Йдеться про колишнього голову Апеляційного суду м. Києва Антона Чернушенка (зраз перебуває за межами України), у якого під час затримання  на робочому місці виявили інвалютну готівку (ховав у мантію) і талони на понад 14 тон пального. Його син  Дмитро Чернушенко був консультантом Конституційного Суду, а невістка Ольга Кошова – суддя Деснянського районного суду м. Києва, в якому ні дня не працювала. Остання отримала мантію за два тижні до весілля, що стало в редакції «Слідства» предметом жарту, що це був подарунок. І досі на сайті Деснянського суду О. Кошова згадується як така, в якої «закінчився 5-річний строк повноважень». Донька фігуранта Єлизавета Чернушенко – суддя Ніжинського районного суду Чернігівської області. Зять Дмитро Савенко був начальник відділу РСО  Вищого спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ, а його сестра Олена Савенко – помічником судді у Вищому господарського суду України.

Загалом за даним ресурсу в Україні 226 суддівських династій.

Ніхто з промовців не твердив, що всі учасники цих кланів корумповані, але зрозуміло, що в разі чого родинні інтереси переважать присягу судді на шальках Феміди.

Галя Чижик (в центрі)

Співавторка проекту «Суддівська кров», членкиня Громадської ради доброчесності Галя Чижик розповіла, що під час формування бази даних «крові» було опрацьовано  3672 декларації – саме така кількість суддів має родичів, яких мусять декларувати. А це – більше половини  нині працюючих українських суддів.

Оскільки проект заторкує таку кількість суб’єктів, ще не встигли його запустити, а вже дістали чимало запитів, зокрема з приводу того, чи законно зібрано інформацію. Законно – на порталі лише відкрита інформації з сайту Вищої кваліфікаційної комісії суддів, отже лише те, що є у вільному доступі. Проект просто суттєво спрощує пошук  інформації. Причому можна шукати не лише за прізвищем судді, а й за прізвищем родича – чого не пропонує сайт ВККС.

Непотизм, протекціонізм, конфлікт інтересів

Адвокат, член Громадської ради доброчесності Роман Маселко розказав, як ще на початку роботи по справах «суддів Майдану» раз по раз наражався на ситуації, коли судді безкарно можуть постановляти завідомо неправосудні рішення, не переймаючись наслідками, якщо вони – родичі інших суддів. Приміром, в одного батько був членом ВККС, а брат – також суддею. За такої родинної «комбінації» притягнути суддю до відповідальності – марно й намагатися.

Роман Маселко

Скандальна колишня голова Печерського райсуду Інна Отрош, вона ж – колишня членкиня Вищої ради юстиції  виїхала за межі Україна (за деякими даними працює суддею в Криму), а її дочка Інна Отрош – молодша, що стала суддею у 26 років,  працює і дотепер суддею в Господарському суді м. Києва та має всі шанси стати суддею довічно.

Донька іншої колишньої членкині і певний час навіть голови Вищої ради юстиції, а нині  голови Ради адвокатів України Лідії Ізовітової – суддя Харківського окружного адміністративного суду Олена Ізовітова-Вакім (стала суддею під час головування матері у ВРЮ) очікує на співбесіду у ВККС в межах кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді в березні 2019 р. і також має всі шанси пройти її успішно.

Показовою в контексті кланоформування можна вважати суддівську династію Тітових, яку очолює чинний член ВККС Юрій Тітов.

Суддівська династія в принципі річ не шкідлива, якщо йдеться про репутацію і доброчесність, яка  буквально передається у спадок, але не тоді, коли спадкується і увічнюється конфлікт інтересів, а репутацією вважається спроможність використання родинних зв’язків у судочинстві, непотизм, протекціонізм і решта подібних «чеснот».

У нас суддівський клан – це бізнес-імперія, яка може дуже ефективно розбудовуватися і переходити у спадок, утверджуючи династії «вершителів правосуддя».

Цілком підставно можна  очікувати, що як більше судді вдаватимуться до «реалізації» своїх кревних зв’язків у родинних інтересах, то більше цікавої і корисної інформації з’являтиметься в базі «Суддівської крові».

Андрій Козлов

Сайт – класний! – Коротко узагальнив свої враження від ресурсу член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Козлов. – Сумніви в тому, що представлена на ньому інформація  є отриманою законно, не мають підстав, адже всі, хто там згаданий, добровільно декларували її, погодилися на цей ступінь відкритості і надали згоду на публікацію. Там немає ні  фотографій ні «найкумеднішого домашнього відео».

Вищій кваліфкомісії суддів траплялося викривала випадки, коли судді не вказували деяких родичів, але з’ясування мотивів невказання  належить до компетенції Вищої ради правосуддя, яка часом вірить, що кандидат забув про родича випадково, або «неправильно зрозумів вимогу закону».

Отже, «Суддівська кров» – джерело інформації надзвичайно корисної для журналістів, які  з’ясовуватимуть реальні причини корупційних судових рішень і знаходитимуть їхніх бенефіціарів, для адвокатів, які зможуть ідентифікувати пов’язаних із суддею учасників спору і заявити відвід, подати скаргу на суддю чи навіть заяву про злочин, або ж просто обрати кращу тактику судового змагання, а також для правоохоронців, адже ресурс робить за них значну частину роботи з розслідування справ, пов’язаних із суддівською корупцією.

Примітно, що проведення презентації ресурсу про сімейні зв’язки призначили саме на День Святого Валентина. Це не позбавило учасників святкового настрою, а натомість додало трохи креативної пристрасті й підняло градус оптимізму.

«Любіть одне одного і будьте доброчесними!» – таке побажання, вписане у стилізоване сердечко, вінчає інструкцію Слідства.Інфо з користування базою даних «Суддівської крові».

Суддів серед промовців на презентації не було.

Ресурс уже працює.

Читати далі

В тренді

 

Підпишись на нашу розсилку.

Юридичні новини 1 раз на день у твоїй поштовій скринці.