Події
E-декларування: юристи пропонують змінити законодавство
Система електронного декларування має серйозні вади, які загрожують декларантам. Про це йшлося під час прес-конференції «Без вини винуваті: електронні декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування очима адвокатів і юристів», яка відбулася в Києві за участі представників юридичної спільноти.
Як заявив керуючий партнер юридичної фірми «ІНТРАСТ», адвокат Максим Болдін, правоохоронці почали активно застосовувати антикорупційне законодавство в частині декларування, що підтверджується стрімким зростанням за 2017 р. в порівнянні з 2016-им, числа зареєстрованих кримінальних проваджень за статтею 366-1 КК України (зростання в 20 разів — зі 100 до 1 962 проваджень) і складених адміністративних протоколів за ст. 172-6 КУАП (зростання в 40 разів — із 43 до 2559 протоколів).
Натомість адвокат Денис Лупашко зазначив, що аналіз антикорупційного законодавства в процесі захисту клієнтів компанії показав існування численних проблем для декларантів, пов’язаних із недосконалістю законодавчих норм, зокрема, відсутністю умислу в діях особи, якій пред’явлено звинувачення в декларуванні недостовірної інформації. При цьому, як зазначив партнер ЮФ «ІНТРАСТ», адвокат Сергій Маковецький, проблемою для декларанта може стати не лише заниження, але й завищення реальної вартості об’єкта декларування. А його колега Леонід Покрова наголосив на нечіткості формулювань окремих норм антикорупційного законодавства, що призводить до зловживань з боку правоохоронців.
Юристи також звертали увагу на той факт, що в умовах безсилля правоохоронної системи, вільний доступ до персональних даних суб’єктів декларування може стати предметом уваги з боку злочинних елементів і висловилися за необхідність внесення змін до законодавства щодо персоніфікації осіб, які цікавляться деклараціями чиновників і фіксації інформації про них («електронний слід») протягом певного періоду. Зокрема, як зазначив М. Болдін, якщо врахувати членів сімей декларантів, то сьогодні в зоні ризику знаходяться близько мільйона громадян України, персональні дані, інформація про майновий та фінансовий стан яких стали доступні завдяки електронного декларування та відкритого доступу до реєстрів прав.
У свою чергу керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко зазначив, що система електронного декларування не стала ефективним механізмом протидії корупції, про що свідчать відповідні антикорупційні рейтинги, а також думка українського бізнесу і суспільства. За словами експерта, чиновники-корупціонери обходять закон, записуючи належне їм майно на третіх осіб, і щоб протидіяти цьому необхідно переходити до впровадження щорічного декларування майнового стану усіма громадянами, як це й передбачено статтею 67 Конституції України.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login