Connect with us

Події

Експерти та народні депутати підтримують законодавче врегулювання публічної адвокації та лобізму

Опубліковано

Відбулося засідання робочої групи з депутатами Верховної Ради щодо обговорення концепту законопроекту “Про публічну адвокацію та лобізм”, розробленого Українською асоціацією професіоналів у сфері GR та лобізму http://grukraine.com.ua/. Участь в обговоренні взяли понад 60 учасників, зокрема представники асоціації, яка є ініціатором законодавчого регулювання цієї діяльності в Україні, народні депутати, представники громадських організацій і об’єднань, адвокати і правники.

Засідання відбулося 3 лютого в залі Антикорупційного комітету.

Основні положення та принципи законопроекту про регуляцію лобізму були підготовлені за участі представників Асоціації – її президента – Катерини ОдарченкоТимура Чмерука, Анастасії Зернової, Сергія КлєцаТараса Самборського.

Також участь в обговоренні взяли члени асоціації Олександр Бойко, Максим Яківчук, Сергій Лисенко, Ганна Міщенко, Руслан Бізяєв, представники галузевих організацій, зокрема: Укргазвидобування, Ліга оборонних підприємств України, Укрметалургпром, НАК “Нафтогаз України”, Авіаційний комітет ТППУ, Національна ліга транспортного бізнесу, юридичних компаній, які є членами Української асоціації професіоналів у сфері GR та лобізму, а також експерти і учасники ринку.

Під час виступів і дискусії за круглим столом https://youtu.be/_t1tspvb9l8
учасники визнали, що ринок лобізму, відстоювання інтересів об’єднань громадян та бізнесу в Україні є, він динамічно розвивається і потребує законодавчого унормування діяльності.

Відкриваючи засідання президент Української асоціації професіоналів у сфері GR та лобізму Катерина Одарченко наголосила, що законодавче забезпечення цього ринку зробить його прозорим, відкриє нові можливості для публічного представлення і захисту інтересів його учасникам. Це також сприятиме поліпшенню суспільного сприйняття цього виду діяльності та мінімізації корупційних ризиків.

Нині лобізм значною мірою сприймається як кулуарний тіньовий вид діяльності з метою впливу на посадовців, які вповноважені увалювати рішення. Але насправді більшість учасників цього ринку працюють прозоро і в рамках правового поля. Законодавче регулювання публічної адвокації та лобізму в Україні відповідає як інтересам громадян, так професіоналів, що надають відповідні послуги. Лобізм має стати в Україні цивілізованим, прозорим і повністю відмежованим від будь-яких корупційних проявів. Цей вид діяльності не повинен асоціюватися з непрозорими кулуарними домовленостями щодо просування або відстоювання політичних і економічних інтересів.

Віце-президент Української асоціації професіоналів у сфері GR і лобізму Анастасія Зернова вважає законопроект, розроблений експертами асоціації, оптимальним для забезпечення функціонування ринку лобізму. Основними його перевагами є забезпечення прозорих і зрозумілих механізмів регулювання і фінансування ринку послуг з публічної адвокації та лобізму. Професійні лобісти будуть об’єднанні в громадську організацію і нею може бути саме Української асоціації професіоналів у сфері GR і лобізму.

Якщо це громадські організації, вони можуть проводити діяльність за рахунок членських внесків або спонсорів, декларуючи при цьому цілі просування інтересів. Якщо ж вони потребуватимуть додаткового фінансування, необхідно буде вносити відповідні зміни до законодавства. При цьому в законопроекті необхідно прописати застереження щодо уникнення конфлікту інтересів при здійсненні діяльності у сфері лобізму.

Народний депутат Олег Макаров підтримав законопроект, розроблений Української асоціації професіоналів у сфері GR і лобізму асоціацією лобістів зазначив, що найкращий шлях розгляду законопроекту – якісна підготовка і опрацювання за правильною законодавчою процедуро та швидкий розгляд після його реєстрації.

Самоврядні організації зможуть функціонувати, якщо буде забезпечено легальний доступ до цієї професії шляхом складання кваліфікаційних іспитів. Народний обранець вважає необхідним функціонування самоврядних організацій, які матимуть змогу і канали впливу на владу. В законі необхідно виставити чіткі червоні лінії для запобігання корупції, а також визначити легальні механізми лобіювання і надання юридичних послуг.

Народний депутат Олександр Качура також вважає, що діяльність у сфері публічної адвокації та лобізму потребує законодавчого врегулювання. При цьому народний депутат представив власне бачення, викладене в окремому законопроекті, який розробляє група народних обранців. У цьому законопроекті передбачене сторення самоврядної всеукраїнської асоціації лобістів. Ця організація буде об’єднувати професійних лобістів, котрі отримуватимуть за свою діяльність кошти і подаватимуть відповідні публічні звіти.  При цьому законопроект депутатів передбачає визначення понять публічної адвокації як безкоштовного виду діяльності та професійного лобіювання інтересів, яке здійснюється на платній основі.

Співорганізатор обговорення проекту закону про регуляцію лобізму Тетяна Циба підтримала необхідність ухвалення проекту закону, розробленого експертами асоціації. Вона аргументувала свою позицію тим, що цей документ створить необхідне правове поле, в я кому учасники будуть професійно та відповідально виконувати свої обов’язки. Завдяки прийняттю законопроекту, адвокація і лобіювання інтересів стануть в Україні легальним видом діяльності, який відкриє шлях для цивілізованого лобізму. Незаперечною перевагою законопроекту, розробленого асоціацією, Тетяна Циба вважає передбачене розробниками документа розмежування понять представлення інтересів, лобізму, зв’язків з громадськістю і рекламної діяльності.

Представник громадської спілки “Українська авіатранспортна асоціація” Микола Щербина під час дискусії зазначив, що лобізм – це поширене явище в міжнародних відносинах, політиці та бізнесі. Лобізм широко використовується в Україні різними групами впливу, але часто ця діяльність є непублічною. За його словами, ефективність лобістської діяльності громадських організацій і спілок залежатиме від рівня їхнього репрезентативного представництва.

Наприклад, критерій репрезентативності для громадських об’єднань і організацій у Німеччині є універсальним і становить 20 відсотків у галузі авіаперевезень, агровиробництва чи промисловості. Громадські організації, які ставлять на меті відстоювати інтереси галузі, мають охоплювати її певну частку і лише за таких умов зможуть ефективно і збалансовано лобіювати інтереси. На переконання експерта, до законопроекту, розробленого асоціацією, необхідно внести додаткові статті щодо встановлення чітких обмежень у сфері лобізму і певних стимулів для доброчесних учасників ринку, а також встановити механізми взаємовідносин між державою, професійними лобістами та суб’єктами економічної діяльності.

Народний депутат Олена Мошенець вважає, що лобізм в Україні дуже часто межує з ознаками корупційної діяльності, саме це створює негативне його суспільне сприйняття. Лобіювання і адвокації нині не існує в правовому полі України, але цей вид діяльності зрілий в практичній площині. Саме тому законодавче регулювання цієї діяльності повинне бути спрямоване на створення прозорих механізмів діяльності у цій сфері з урахуванням міжнародного досвіду. Лобізм в Україні необхідно відбілити і легалізувати, – наголосила вона, тобто поняття лобізму має набути нормального сенсу, як будь-який інший вид діяльності.

Підтримку законодавчому врегулюванню публічної адвокації інтересів шляхом розгляду законопроекту, розробленого Українською асоціацією професіоналів у сфері GR і лобізму висловив головний рабин Кривого Рогу Лірон Едері. Він зазначив, що релігійним общинам часто доводиться відстоювати інтереси та вирішувати чимало важливих питань з місцевими і державними органами органами влади. Це питання культурного розвитку, освіти національних меншин, представлення їхніх інтересів та роз’яснення в публічній площині ціннісних орієнтирів. Зокрема національні меншини в Україні зацікавлені в публічній адвокації важливих для них питань історії, обрядів, культурної спадщини. Національні меншини зацікавлені в тому, щоб у законний спосіб реалізувати свої інтереси і при цьому вони були зрозумілі та обґрунтовані для суспільства.

Президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров під час обговорення законопроекту, розробленого асоціацією, зазначив, що лобізм і публічна адвокація – це різні напрями діяльності й різні професії. Громадські організації можуть проводити публічну адвокацію. Професійні лобісти повинні створювати індивідуальні компанії, ФОПи. Допущеними до цього виду діяльності можуть бути лише юристи, які мають свідоцтво публічного адвоката.

При цьому професійні лобісти повинні бути внесені до єдиного реєстру, який адмініструватимуть як професійне об’єднання лобістів, так і Міністерство юстиції. Також в законопроекті необхідно передбачити статус українських компаній, як іноземних агентів в інших країнах.

Народний депутат, член парламентської фракції політичної партії “Слуга народу” Олексій Жмеренецький висловив підтримку законодавчого врегулювання публічного і професійного лобізму, зазначивши, що законопроект має бути максимально уніфікованим щодо визначення понять і забезпечення недискримінаційних умов діяльності для усіх учасників цього ринку. На його думку, поняття лобіювання і впливу на посадовців, які приймають рішення, мають бути чітко розмежовані таким чином, щоб у суспільстві не було підстав для будь-яких сумнівів у прозорості й підзвітності цієї діяльності.
Громадські організації й об’єднання мають бути вповноважені на представлення і захист інтересів. Крім цього законопроект має бути політично здійсненим – для досягнення консенсусного рішення щодо його підтримки, необхідно продовжувати діалог і врахувати позиції всіх зацікавлених сторін.

Підсумовуючи дискусію, Катерина Одарченко подякувала учасникам дискусії за слушні пропозиції. Більшість з них будуть враховані в допрацьованому тексті законопроекту.

Ключові результати обговорення проекту закону за круглим столом були узагальнені:

  • Проект закону, запропонований до розгляду Українською асоціацією професіоналів у сфері GR і лобізму, буде доопрацьовано з урахування експертних зауважень і пропозицій. Доопрацьований законопроект буде консенсусним документом, який враховуватиме інтереси й права всіх сторін і держави.
  • Українська асоціація професіоналів у сфері GR та лобізму може виконувати функції громадського об’єднання з правами реєстру професійних лобістів.
  • Поняття публічної адвокації та професійного лобіювання в доопрацьованому законопроекті будуть розділені.
  • Участь іноземних агентів, іноземних лобістів в Україні має бути заборонена.
  • Частка репрезентативного представництва громадських об’єднань і організацій має становити 20-30% від загального обсягу галузі.
  • Лобіювання має бути публічною і прозорою діяльністю, щоб для суспільства були зрозумілі його цілі, методи і джерела фінансування.
Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.