Події
Електронне кримінальне провадження: Пріоритетні напрями цивілізаційного розвитку та можливості імплементації в Україні
Закінчення. Початок
Засадничі основи діяльності інноваційного форуму
Зазначимо, що в роботі форуму взяли участь представники Консульської місії Європейського Союзу, Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, діяльність яких спрямована на сприяння реформуванню кримінального провадження в Україні відповідно до європейських стандартів, співробітники державних правоохоронних органів і приватних правничих правозахисних організацій, а також адвокати, судові експерти та інші фахівці.
Відкрив Круглий стіл Михайло Лошицький, ректор Національної академії прокуратури України. З доповідями і науковими повідомленнями виступили та взяли участь в обговоренні дискусійних питань Фабіан Льовенберг, керівник компонента з питань верховенства права Консультативної місії ЄС («Міжнародна підтримка розвитку та імплементації електронного кримінального провадження в Україні»), Сергій Деркач, експерт з питань боротьби з корупцією Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні («Провадження електронного документообігу в ході досудового розслідування: досвід НАБУ та САП»), Роман Аузін, заступник начальника управління — начальник першого наглядового відділу за додержанням законів при провадженні досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Генеральної прокуратури України («Обробка заздалегідь генерованих баз Єдиного реєстру досудових розслідувань за допомогою готових наборів функцій Excel»), Олексій Геселев, старший викладач відділу підготовки прокурорів з процесуального керівництва та криміналістичного забезпечення досудового розслідування Національної академії прокуратури України («Проблемні питання процесуального статусу електронних носіїв інформації, на яких фіксуються результати негласних слідчих (розшукових) дій під час досудового розслідування»), Григорій Сисоєнко, доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики Академії адвокатури України («Можливості та перспективи розвитку електронного кримінального провадження»), Артем Самодін, завідувач кафедри криміналістики та судової медицини Національної академії внутрішніх справ («Окремі аспекти використання обліків та автоматизованих інформаційних систем під час досудового розслідування»), Петро Біленчук, професор Київського університету права Національної академії наук України та Микола Малій, директор правничої компанії ТОВ «АЮР-КОНСАЛТИНГ» («Новітні засоби захисту інформації у процесі електронного кримінального провадження»), Олеся Арсені, прокурор Харківської місцевої прокуратури № 4 («Проблеми дублювання даних у системі ЄРДР»), Ігор Печенкін, аспірант кафедри інформаційної політики та цифрових технологій Національної академії державного управління при Президентові України («Напрями розробки та проблеми впровадження цифровізації кримінального провадження в Україні на сучасному етапі»), Олег Рибальський, головний науковий співробітник дослідницької лабораторії криміналістичного забезпечення та судової кримінології Національної академії внутрішніх справ («Рівень і тенденції розвитку експертизи матеріалів та апаратури звукозапису»), Євген Тимко, начальник відділу Київського науково-дослідного інституту судових експертиз («Проблеми експертного дослідження цифрових документів»).
Модераторами круглого столу виступили Юрій Дьомін, начальник відділу підготовки прокурорів з процесуального керівництва та криміналістичного забезпечення досудового розслідування інституту спеціальної підготовки Національної академії прокуратури України, і Руслан Брящей, заступник начальника відділу підготовки прокурорів з процесуального керівництва та криміналістичного забезпечення досудового розслідування інституту спеціальної підготовки Національної академії прокуратури України. В дискусії також взяли активну участь і виступили з цікавими пропозиціями провідні фахівці в цій галузі знань — професори Наталія Ахтирська і Віктор Бояров та інші знані науковці.
Електронне кримінальне провадження: погляд освітян, науковців, студентів і практикуючих юристів
Водночас слід зазначити, що дискусія з питань електронного провадження вийшла за межі круглого столу. Особливу зацікавленість в обговоренні даної проблеми виявили також і професорсько-викладацький склад та студенти Національного авіаційного університету, які в онлайн-режимі всебічно аналізують і досліджують думки, ідеї, інновації даного представницького форуму. Зокрема, на лекціях, семінарських і практичних заняттях вчений секретар кафедри кримінального права і процесу, доцент А. В. Рибікова та доцент цієї ж кафедри Ю. О. Ланцедова, а також завідувач криміналістичної лабораторії юридичного факультету Л. Ю. Грекова всебічно обговорюють і аналізують можливості та перспективи розвитку електронного кримінального провадження в Україні, а також пріоритетні напрямки використання новітніх ноозасобів, грід і блокчейн технологій у навчальному процесі й науковій діяльності та можливості впровадження їх в ІТ-право, ІТ-законодавство, ІТ-судову практику, ІТ-судочинство, ІТ-криміналістику, ІТ-кримінальне провадження. При обговоренні питань реальних можливостей розвитку та імплементації електронного кримінального провадження в Україні, особливо активними були також студенти й члени наукового гуртка, такі, як Дар’я Абражевич, Марина Анісарович, Юрій Бігіч, Людмила Варакута, Ірина Гопкало, Ірина Дмитрієва, Вікторія Дрозд, Єва Дроншкевич, Людмила Колісніченко, Катерина Левенець, Дар’я Радченко, Аліна Раковчен та інші. У виступах викладачів і студентів цього університету, які всебічно аналізують результати круглого столу: «Електронне кримінальне провадження» звучало багато новітніх роздумів, міркувань, ідей, рекомендацій, пропозицій та інновацій, які є надзвичайно цікавими, креативними та практично значимими.
Слід зазначити, що до обговорення цієї теми долучилися й керівники різних установ, науковці, освітяни та практикуючі юристи, такі, як І. Б. Духота, генеральний директор судноплавної компанії «РЕЗОН», О. О. Кравчук, заступник начальника управління стратегічного аналізу та прогнозування МВС України, В. М. Мельничук, голова правління адвокатського об’єднання «Міжнародна правнича асоціація», Р. В. Перелигіна, завідувач аспірантури КУП НАН України, С. С. Пилипишин, викладач правових дисциплін Уманського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Тараса Шевченка, С. В. Бєлов — начальник відділу Центру сертифікації ключів філії Головного інформаційно-обчислювального центру Укрзалізниці, Ю. П. Приходько, доцент кафедри криміналістичного забезпечення та судових експертиз навчально-наукового інституту № 2 Національної академії внутрішніх справ, Н. І. Сватюк, провідний інженер Інституту електронної фізики НАН України, О. О. Шульга, старший інспектор з особливих доручень Головного слідчого управління Національної поліції України та інші.
Результатом даного форуму, стала публікація матеріалів доповідей і наукових повідомлень. З цими матеріалами відтепер можна познайомитися в інтернеті за адресою: «Електронне кримінальне провадження: матеріали круглого столу. Київ: Національна академія прокуратури України, 2019. 56 с.»
Висновки, пропозиції, рекомендації круглого столу
На завершення дискусії був прийнятий результативний заключний документ круглого столу. В ньому учасники форуму акцентували особливу увагу на тому, що запровадження електронного кримінального провадження в нашій країні обумовлено розвитком сучасного електронного суспільства та тенденціями впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у світі та Україні.
Правову основу для запровадження електронного кримінального провадження становлять Конституція України, Кримінальний кодекс України та Кримінальний процесуальний кодекс України, інші закони України, а також чинні міжнародні конвенції, договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, оскільки згідно ст. 9 Конституції — ці правові акти є частиною національного законодавства України.
Учасники круглого столу підтримали основні ідеї Концепції запровадження електронного кримінального провадження в Україні, проект якої розроблений на виконання наказу Генеральної прокуратури України від 13 березня 2018 року № 41 «Про утворення робочої групи з розробки заходів щодо запровадження електронного кримінального провадження» з урахуванням пропозицій учасників форуму, спрямованих на подальше вдосконалення електронного кримінального провадження.
Вважаємо, що ідеї, інновації, рекомендації, які висловлюються освітянами, науковцями і практиками щодо перспектив застосування електронного провадження в Україні є тією рушійною силою, яка дозволить сформувати якісний рівень електронного правосуддя, електронного судочинства та електронного провадження не лише в кримінальному, але і в конституційному, цивільному, господарському, адміністративному судочинстві також.
Першочерговими пріоритетними напрямами забезпечення ефективності запровадження електронного кримінального провадження в Україні учасниками круглого столу визначили наступні завдання:
1. Вироблення науково обґрунтованого понятійно-категоріального апарату сутності електронного кримінального провадження.
2. Подальше удосконалення функціоналу Єдиного реєстру досудових розслідувань, Автоматизованої системи документообігу суду, Єдиного державного реєстру судових рішень, автоматизованих інформаційних пошукових систем органів досудового розслідування — Національної поліції, МВС України, Державного бюро розслідувань, Служби фінансових розслідувань (Податкової служби України) та Національного антикорупційного бюро України.
3. Визначення чітких етапів запровадження електронного кримінального провадження.
4. Здійснення наукової розробки взаємної інтеграції інформаційних ресурсів усіх об’єктів кримінального провадження.
5. Удосконалення положень чинного Кримінального процесуального кодексу та інших законодавчих актів України, що регулюють правові відносини, пов’язані із запровадженням електронного кримінального провадження.
6. Здійснення професійної підготовки і перепідготовки користувачів електронного кримінального провадження.
7. Розробка системи інформаційної безпеки і кібербезпеки електронного кримінального провадження.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login