Connect with us

Події

Кримінально-правове регулювання та забезпечення його ефективності

Опубліковано

У Харкові відбулася дводенна міжнародна науково-практична конференція на тему «Кримінально-правове регулювання та забезпечення його ефективності».

Її організатором виступили Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, НДІ вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса НАПрНУ на чолі з директором інституту Вячеславом Борисовим, членом Ради Харківської обласної організації Союзу юристів України та ГО «Всеукраїнська асоціація кримінального права».

Понад 130 учасників конференції, яка проводилася, що важливо підкреслити, восьмий рік поспіль, обговорювали актуальні проблеми наук кримінально-правового циклу. Серед них провідні вчені вітчизняних навчальних та науково-дослідних закладів (окрім згаданих також Національної академії прокуратури України, Національного університету «Одеська юридична академія», Львівського державного університету внутрішніх справ, Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е. О. Дідоренка та ін.), а також науковці з Білорусі, Киргизії, Молдови, Польщі та Узбекистану, фахівці в галузі кримінального права, кримінології, кримінального процесу, кримінального процесуального права, керівники державних органів та представники судових і правоохоронних органів.

Як наголосив голова організаційного комітету, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій, дана конференція тематично продовжила низку заходів, які відбулися нещодавно, зокрема ІІ Харківський міжнародний юридичний форум, який зібрав представників понад 20 країн світу. Він також звернув увагу присутніх на те, що в червні цього року в першому читанні був прийнятий проект змін до Кримінального кодексу, який передбачає відповідальність за кримінальний проступок. «Цей проект, по-перше, відкриває масу наукових питань у галузі кримінального й адміністративного права, а по-друге, викликає запитання: що робити далі з Кримінальним кодексом? У тому стані, в якому він існує зараз, кодекс не витримує жодної критики. Перший Кримінальний кодекс незалежної України, над розробкою якого працювали представники всіх наукових шкіл держави, був визнаний в Гаазі найкращим у Європі. Але з моменту прийняття до нього було внесено понад 800 змін. Як наслідок, повністю зруйновано систему покарань, слідство перенавантажене, зросла недовіра громадян до органів влади і органів правопорядку».

У свою чергу заступникя Генерального прокурора Анжела Стрижевська, продовжуючи тему, зазначила, що перегляду потребує не лише Кримінальний, а й Кримінальний процесуальний кодекс, а їхні тексти мають бути узгоджені між собою. «Але підвищення ефективності кримінально-правового регулювання не досягти посиленням відповідальності. Воно вимагає комплексної роботи. У першу чергу мають бути залучені ті, хто формує правосвідомість громадян, виховує законослухняність. У ЗМІ та з вуст політиків часто можна почути фразу: «Треба відновлювати довіру громадян до правозастосовчих органів». Але неможна відновити те, чого не було. Довіру слід завойовувати!

Правозастосовчі органи можуть користуватися лише тим інструментарієм, який дають законодавці. На жаль, слід відзначити низьку якість та безсистемність законів, що приймаються без урахування перспективи дії. Тому підвищення культури законотворчості також стало б важливим фактором забезпечення ефективності кримінально-правового регулювання», — сказала А. Стрижевська.

Неефективність посилення відповідальності доповідачка проілюструвала таким фактом: з моменту посилення кримінальної відповідальності за корупційні злочини кількість хабарів не зменшилася, зате зменшилася кількість засуджених і позбавлених волі за ці злочини. «Подолання корупції можливе лише за створення сприятливих економічних умов», – резюмувала вона.

Наостанок Анжела Стрижевська додала, що Генеральна прокуратура підтримує ініціативу Василя Тація щодо створення за результатами конференції робочої групи, яка надасть певні рекомендації із вдосконалення кримінально-правової законодавчої бази, куди б увійшли представники всіх правничих шкіл України.

На пленарному засіданні також виступили професор кафедри кримінального права No 1 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрій Баулін, завідувач кафедри кримінального права No 2 цього вузу Микола Панов, ректор Національної академії Служби безпеки України Сергій Кудінов, професор кафедри кримінального права юридичного факультету Університету в Білостоці (Польща) Катажина Лясковська, головний науковий співробітник Інституту кримінально виконавчої служби Анатолій Музика та інші знані науковці.

Прес-служба
Харківської обласної організації
Союзу юристів України

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.